• Projekt edukacyjny o Piekarach Śląskich - 2017

PIEKARY ŚLĄSKIE – NASZE MIASTO

Projekt edukacyjny

Ten rok jest bardzo szczególny dla naszego miasta. Ważnymi wydarzeniami, które obchodzimy w Piekarach Śląskich są: 70-ta rocznica nadania praw miejskich i 80–ta rocznica usypania Kopca Wyzwolenia. Uważamy, że każdy młody człowiek powinien znać swoją „Małą Ojczyznę” i  postanowiliśmy przybliżyć ją naszym uczniom.

Z tej okazji od 1 marca do 31 maja 2017 r. realizowaliśmy w naszej szkole projekt edukacyjny pod hasłem „Piekary Śląskie –nasze miasto”, który Honorowym Patronatem objęła Prezydent Miasta Sława Umińska-Duraj.

W ramach projektu zorganizowano miejskie i szkolne konkursy. Ponadto w „Jedenastce” podczas lekcji wychowawczych, historii i przyrody  nauczyciele zapoznawali uczniów z atrakcjami przyrodniczymi i turystycznymi oraz historią Piekar Śląskich. W bibliotece dzieci wyszukiwały informacji nt. zabytków, przygotowywały materiały do okolicznościowego numeru gazetki szkolnej. Młodzi redaktorzy „Szkolniaka” przeprowadzili wywiady z panią Prezydent Sławą Umińską-Duraj i panem Ernestem Antonim Potempą – autorem książek o Piekarach. Uczennice klas piątych przygotowały ważne informacje w formie prezentacji multimedialnej dla klas I-III. Z nadesłanych przez uczniów, nauczycieli zdjęć wykonano album – fotoksiążkę. Realizacja projektu przyczyniła się do pogłębienia wiedzy o naszym mieście przez uczniów „Jedenastki” i innych piekarskich szkół biorących udział w konkursach miejskich.

29 maja 2017 r. podczas uroczystej gali podsumowaliśmy realizację projektu. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta - Michał Sojka i pan Ernest Antoni Potempa. Bardzo było nam miło gościć uczestników konkursu - młodzież piekarskich szkół podstawowych wraz z opiekunami. Podczas uroczystości wręczono nagrody w poszczególnych konkursach. Projekt realizowali i całość koordynowali nauczyciele: Ewa Czech, Adam Lubos i Dorota Kloszczyk.

W ramach projektu zrealizowano:

Miejski Konkurs Przyrodniczy „Walory przyrodniczo – historyczne Piekar Śląskich”

Miejski Konkurs Multimedialny „Piekary – wczoraj i dziś”

Miejski Konkurs Literacki „Komiks o Piekarach"

Szkolny Konkurs Fotograficzny „Zabytki Piekar Śląskich”

Szkolny Konkurs Literacki „Legenda o Piekarach”

Szkolny Konkurs Plastyczny „Piekary Śląskie – nasze miasto”

W konkursach nasi uczniowie spisali się znakomicie. II miejsce w Miejskim Konkursie Przyrodniczym „Walory przyrodniczo – historyczne Piekar Śląskich” zajęła Aleksandra Nowak (VIc). W Miejskim Konkursie Multimedialnym „Piekary – wczoraj i dziś” Wojciech Cebo (Vc) zdobył III miejsce, a praca Sebastiana Tomaszka, Szymona Mrózka i Kacpra Bartusika (IVb) zajęła III miejsce Miejskim Konkursie Literackim „Komiks o Piekarach".

Wyniki konkursów szkolnych:

Szkolny Konkurs Fotograficzny „Zabytki Piekar Śląskich”

I miejsce - Aleksandra Gros (VIc)

II miejsce - Maciej Schleger (IVc) i Wojciech Cebo (Vc)

III miejsce - Wiktoria Pawliczak (Va)

Szkolny Konkurs Literacki „Legenda o Piekarach”

I miejsce – Aleksandra Nowak (VIc)

II miejsce - Julia Argasińska i Weronika Dziadura (VIa)

III miejsce - Wiktoria Pawliczak (Va)

wyróżnienie - Zuzanna Paszewska, Magda Czupryna i Marta Matuszczak (VI a)

Szkolny Konkurs Plastyczny:

Klasy IV: