• Książka uczy i bawi - innowacja 2015/16

        •  

          Innowacja pedagogicza dla kl.IIe

          realizowana w r.szk.2015/16

           

                Ostanie spotkanie z uczniami kl.IIe upłynęło na samodzielnym wykonaniu książki pt. "Książka uczy i bawi"". Zamieściliśmy w niej prace wykonane przez drugoklasistów. Dzieci razem z panią Karoliną i bibliotekarzami wybrały swoje najładniejsze prace plastyczne, najciekawsze teksty, krzyżówki, kolorowanki, wyklejanki. Podczas spotkania uczniowie wykonali także stronę tytułową książki. Zebrane materiały były wykonane przez dzieci podczas poszególnych zajęć. Książka jest podsumowaniem innowacji pedagogicznej realizowanej z uczniami klasy IIe.

           

               Kubuś Puchatek - Miś o Bardzo Małym Rozumku był bohaterem naszego spotkania w bibliotece. Podczas majowych spotkań w bibliotece uczniowie kl.IIe wysłuchali przygód Puchatka i jego przyjaciół w towarzystwie przyniesionych przez nich maskotek. Na zajęciach dzieci kolorowały i wyklejały plasteliną postać Kubusia Puchatka, głównego bohatera książki Alana Aleksandra Milne. Drugoklasiści rozmawiali o przyjaźni, opisywali cechy mieszkańców Stumilowego Lasu. Każdy z uczniów odnalazł podobieństwa do bohaterów książki "Kubuś Puchatek". Na zakończenie spotkania z lekturą dzieci wykleiły postacie uwielbiającego miód Kubusia, zmartwionego Kłapouchego, bojaźliwego Prosiaczka, wielbiciela  marchewek Królika, opiekuńczej Kangurzycy z Maleństwem, Sowy Przemądrzałej, rozbrykanego Tygrysa oraz mądrego i pomocnego Krzysia.

             

                  Nauka ochrony przyrody i środowiska człowieka jest niezbędna każdemu już od najmłodszych lat - wiedzą to uczniowie klasy IIe, dlatego też na naszych czytelniczych spotkaniach sięgnęliśmy po  książkę Anny Mikity pt. "Bajki w zielonych sukienkach". Z zaciekawieniem czytaliśmy opowiadania o tematyce ekologicznej, pełne humoru historie, które pomogły dzieciom dostrzec i zrozumieć elementy tworzące środowisko naturalne oraz czynniki, które mają wpływ na jego jakość. Opowiadania Anny Mikity przybliżyły drugoklasistom ekologiczny styl życia. Dzieci wiedzą już jak optymalnie korzystać z wody, energii, potrafią segregować odpady oraz rozsądnie dokonywać zakupów. Na zakończenie naszego spotkania drugoklasiści wykonali w grupach plakaty o segregacji odpadów. Uczniowie IIe są EKO!

           

                W środę 9 marca podczas zajęć innowacji pedagogicznej uczniowie kl.IIe poznawali twórczość Grzegorza Kasdepke. Pan Adam krótko przedstawił biografię pisarza i zaprezentował jego najpopularniejsze książki, także te, które można wypożyczyć w naszej bibliotece. Następnie bibliotekarze przeczytali dzieciom ich fragmenty - pani Dorota zapoznała drugoklasistów z powieścią "Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu", a pan Adam z opowiadaniami z cyklu „Kacperiada”. Obydwie wzbudziły nie tylko zainteresowanie, ale i uśmiech na twarzach dzieci. Później uczniowie podzieleni na grupy układali z rozsypanki wyrazowej tytuły książek Grzegorza Kasdepke, wykonywali notatki z zajęć i odczytali ją.  Drugoklasiści pracowali z dużym zaangażowaniem, bardzo dobrze się przy tym bawiąc.

           

                 Tematyka kolejnego spotkania z uczniami kl.IIe była ściśle związana z zimą i odkrywaniem dalekich lądów. Podczas zajęć przedstawiliśmy dzieciom książki Aliny i Czesława Centkiewiczów skupiając się na "Zaczarowanej zagrodzie". Pan Adam przedstawił pisarzy i ich twórczość oraz zaprezentował książki Centkiewiczów dostępne na wystawce w naszej bibliotece. Następnie przybliżył dzieciom Antarktydę, życie zwierząt na  biegunie południowym i jego odkrywców prezentując fotografie i literaturę popularnonaukową związaną tematycznie z zajęciami. Następnie pani Dorota przeczytała dzieciom fragmenty "Zaczarowanej zagrody". Po czym drugoklasiści wzięli udział w quizie literackim i podzieleni na grupy rozpoczęli pracę nad kolejnymi ćwiczeniami. Zadaniem dzieci było m.in. uzupełnienie strony tytułowej omawianej książki i zapisanie planu wydarzeń łącząc je, tak by powstała logiczna całość lektury. Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem, dobrze radzili sobie z zadaniami. Największe zainteresowanie wzbudziły książki popularnonaukowe przedstawiające zwierzęta i ich życie na biegunie południowym.

           

                    W styczniu kontynuowaliśmy czytanie baśni w ramach innowacji pedagogicznej.  Podczas pierwszego spotkania po przerwie świątecznej drugoklasiści znaleźli się w zaczarowanym świecie baśni z różnych stron świata. Tego dnia  czytaliśmy egzotyczne baśnie. Dzięki nim uczniowie mogli poznać kulturę Afryki i Azji. Pani  Karolina zapoznała dzieci z baśnią pochodzącą z Wysp Zielonego Przylądka, zaś pani Dorota ze zbioru baśni afrykańskich "Czarownica Nanga". Zachęcając do poznania Azji i Chin pan Adam przeczytał drugoklasistom interesującą opowieść o magicznym jeziorze pochodzącą z cyklu "Baśnie z Jedwabnego Szlaku". Podczas zajęć nauczyciele krótko omówili kraje i kontynenty przedstawione w książkach. Ponadto uczniowie klasy IIe mogli obejrzeć wystawę baśni w naszej bibliotece, na której znalazły się baśnie z krajów Europy, Rosji, Afryki,  Ameryki Południowej, Chin, dalekiej Japonii, Madagaskaru czy też Grenlandii. Zajęcia spodobały się uczniom, minęły szybko, a wiele z poznanych książek drugoklasiści chętnie wypożyczają do domu.

           

                   W grudniu w ramach innowacji pedagogicznej uczniowie klasy IIe poznawali baśnie z różnych stron świata. Dzieci zwiedzały wystwę ksiażek i oglądały gazetki na ten temat. Postanowiliśmy też przybliżyć drugoklasistom życie i twórczość Hansa Christiana Andersena. Podczas zajęć  gość specjalny - pani Dyrektor przeczytała baśń „Najpiękniejsza róża na świecie”. Następnie uczniowie podzieleni na grupy bawili się metodą „słoneczka”. Dzieci układały z rozsypanki wyrazowej tytuły baśni duńskiego bajkopisarza dokładając je jako promienie „słoneczka”. Na zakończenie spotkania drugoklasiści zaprezentowali się jako baśniowe postacie. Tego dnia w bibliotece nie zabrakło Kota w butach. Śnieżki, Czerwonego Kapturka, Dziewczynki z zapałkami, trzech małych, świnek, wilka i wielu innych postaci. Zajęcia upłynęły w miłej i wesołej atmosferze.

           

                   W listopadzie na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. W tym roku zmieniliśmy formułę święta przeprowadzając zajęcia czytelnicze w ramach innowacji pedagogicznej w kl.IIe. Podczas spotkania pani Dorota i pan Adam czytali fragmenty książek "Miś Paddington", "Rodzina niedźwiadków" i "Miś Uszatek". Następnie bibliotekarze zaprezentowali literaturę popularnonaukową o zwierzętach w tym niedźwiedziach żyjących na różnych kontynentach. Później przeprowadziliśmy krótki quiz wiedzowy. Byliśmy pod wrażeniem wiedzy drugoklasistów. Podczas spotkania uczniowie podzieleni na grupy układali rozsypankę wyrazową - notatkę z zajęć - ciekawostki o życiu niedźwiedzi. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy wspólne zdjęcie, towarzyszyły nam maskotki uczniów.

           

                    Bohaterem kolejnego spotkania był Koziołek Matołek. W czasie zajęć bibliotekarze i pani Karolina Kotuła czytali książkę Kornela Makuszyńskiego "120 przygód Koziołka Matołka". Dzieci słuchały z uwagą, dopowiadały końcowe zdania i chętnie odpowiadały na pytania. Postanowiliśmy sprawdzić znajomość treści lektury poprzez rozwiązanie krzyżówki i testu. Uczniowie pracowali w parach. Praca sprawiała im wiele radości. Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość odpowiedzi w zadaniach była bezbłędna.

           

                Podczas październikowych spotkań w ramach innowacji pedagogicznej uczniowie klasy IIe poznali literaturę popularnonaukową i czasopisma o zwierzętach („Zwierzaki”, „Pies”). Szczególną uwagę poświęciliśmy różnym rasom psów, ich hodowli i pielęgnacji. Podczas zajęć pan Adam Lubos przeczytał fragmenty książki Wandy Chotomskiej Pięciopsiaczki, na podstawie której przeprowadziliśmy quiz literacki ze znajomości treści lektury. Uczniowie zaskoczyli nas bardzo dobrą znajomością książki. Należą im się duże brawa! Po krótkiej przerwie każdy uczeń otrzymał kolorowankę z psami. Zadaniem dzieci było wykonanie pracy plastycznej „Mój przyjaciel pies”. Podczas spotkania zachęcaliśmy naszych młodych czytelników do korzystania z literatury pięknej i popularnonaukowej tematycznie związanej z zajęciami. Dzieci bardzo dobrze się bawiły, aktywnie uczestnicząc w zajęciach.

             

               Klasowe czytanie Pięciopsiaczków uczniowie IIe rozpoczęli od przypomnienia fragmentu poświęconego narodzinom psiaków Balbiny. Następnie kolorowali w zeszytach bohaterów lektury, opowiadali przygody naszych ulubieńców. Szczeniaki Balbiny zainspirowały dzieci do wykonania papierowych psiaków - każdy uczeń wybrał sobie swojego pieska - robiliśmy Misia, Ciapka, Pędzla, Klaksona i Myszkę. Przeczytanie książki skłoniło drugoklasistów do przypomnienia zasad jak opiekować się psem. Dzieci nie zapomniały też o zasadach zachowania szczególnej ostrożności przed spotkaniem obcego psa. Czytając lekturę uczniowie poznali Myszką, która odgrywała różne role - była ratownikiem, terapeutą, a przede wszystkim przyjacielem człowieka. Uczniowie klasy IIe stwierdzili, że czytanie Pięciopsiaczków było dla nich dużą przyjemnością.

            

                 We wrześniu przeprowadziliśmy pierwsze zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej Książka uczy i bawi, której adresatami są uczniowie klasy IIe. Podczas spotkania pani Dorota Kolszczyk przeczytała dzieciom fragmenty książki Doktor Dolittle i jego zwierzęta oraz zapoznała młodych czytelników z serią książek o przygodach Doktora. Następnie przeprowadziliśmy quiz literacki dotyczący treści lektury. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością tematu. Brawo! Po krótkiej przerwie i ćwiczeniach relaksacyjnych drugoklasiści podzieleni na grupy mieli do wykonania kilka zadań. Wychowawczyni - pani Karolina podzieliła swoich uczniów na grupy. Każda grupa otrzymała kopertę, a w niej czarno-białe puzzle z ilustracjami do książki i rozsypankę wyrazową tematycznie związaną z obrazkiem. Zadaniem dzieci było prawidłowe ich ułożenie, naklejenie na kolorowe kartki i pokolorowanie, a następnie podpisanie nazw zwierząt występujących w ksiażce i na obrazkach w języku angielskim. Zajęcia upłynęły w miłym nastroju, dzieci bardzo dobrze się bawiły, a rywalizacja o jak najlepsze wykonanie pracy plastycznej dodała barwy spotkaniu w bibliotece. Drugoklasiści aktywnie uczestniczyli w zajęciach i chętnie wykonywali poszczególne polecenia.

                Poznawaniu przygód Doktora Dolittle nie było końca. W klasie pod okiem pani Karoliny po zrobieniu kolorowych puzzli przyszedł czas na wykonanie zadania zaproponowanego przez papugę Polinezję - matematyczne zmagania drugoklasiści wykonali z uśmiechem na twarzy. Następnie dzieci obejrzały przedstawienie teatralne z plastelinowymi postaciami z naszej lektury. Zainspirowani barwnymi zwierzątkami uczniowie IIe samodzielnie wykonali z plasteliny figurki Dab-Dab, Polinezji, Czi-Czi, Tu-Tu oraz Jipa. Przygody Doktora Dolittle zachęciły dzieci również do przedstawienia ich za pomocą programu Paint. Uczniowie IIe jednogłośnie stwierdzili, że warto czytać, bo książki bawią i uczą!

             

           

           

           

    • Kontakty

      • Miejska Szkoła Podstawowa nr 11 w Piekarach Śląskich
      • Piekary Śląskie 41-943 ul. Śląska 8 Poland
      • 32 287-27-09 komórkowy 534-688-646 świetlica szkolna 533-219-306
      • Dyrektor Szkoły mgr Grażyna Twardoch
      • Wicedyrektor Szkoły mgr Dorota Bugała
      • Kierownik mgr Izabela Paruzel
      • mgr Marlena Stanjek mgr Aleksandra Żłobińska sekretariat czynny: 7:30-15:30
      • mgr Małgorzata Morawiak- Szysler
      • nr konta Rady Rodziców 98 1020 2368 0000 2002 0667 1426 (w tytule: imię nazwisko i klasa)
      • 58 1020 2313 0000 3102 0556 1263 (w tytule: imię nazwisko klasa opłata za duplikat legitymacji szkolnej lub karty rowerowej)
      • Kierownik Świetlicy mgr Anna Badora
      • Pedagog mgr Beata Płachta mgr Dorota Bugała
      • adres skrzynki EPUAP: /1x0d2l9ab1/SkrytkaESP
      • 533-219-306
  • Nasze media społecznościowe

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 949