• Co warto przeczytać

        •  

          Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

                Lektury to książki, które każdy uczeń powinien przeczytać. Niestety nie zawsze wydają się one interesujące współczesnemu czytelniowi, czasami są napisane archaicznym językiem i dlatego nie wszyscy chcą je poznać. Jednakże są wśród nich perełki takie jak „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”.

                 Autor powieści - Rafał Kosik stworzył cykl niesamowitych przygód trójki gimnazjalistów. Bohaterowie jakże inni, pochodzący z różnych środowisk poznają się w szkole, ale chętnie spędzają ze sobą czas wolny, odkrywają nieznane. Felix Polon lubi przygodę i ma niesamowitą wyobraźnię, jego ojciec jest wynalazcą. Net Bielecki – nie znosi języka polskiego (ciekawe dlaczego), uwielbia matematykę i informatykę. Ma przyjaciela Manfreda, którego wszędzie zabiera ze sobą. Jedyna dziewczyna w tym towarzystwie to Nika Mickiewicz – skromna, inteligentna i oczytana nastolatka. Całą trójkę łączy pasja do rozwiązywania zagadek, niechęć do nauczyciela informatyki Eftepa, a także udział w kółku biologicznym, na którym… jest ciekawie. Wspomnę tylko o hodowli mięsożernych roślin i ucieczkach nauczycieli z sali. Sami przeczytajcie co się dzieje! Już na początku roku szkolnego w szkole zaczynają dziać się dziwne rzeczy, straszą duchy, znikają przedmioty, złodzieje okradają młodszych. Miasto opanowuje tajemniczy gang. Podczas szkolnej wycieczki przyjaciele dokonują niesamowitego odkrycia. Felix i jego paczka postanawiają rozwikłać te zagadki. Przeżywając niesamowite przygody poznają historię Polski, podróżują w czasie.

                Autor powieści zgrabnie łączy wydarzenia z czasów II wojny światowej i powstania warszawskiego ze śledztwem prowadzonym nowatorskimi metodami, przygodą i elementami z pogranicza fantasy. Przyjaźń i humor, ukryte talenty i odwaga bohaterów, pierwsze zauroczenia nastolatków oraz sztuczna inteligencja tworzą mieszankę wybuchową.

               Książkę czyta się ją bardzo dobrze, wciąga od początku do końca. „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” to pierwszy tom cyklu, który polecam wszytki uczniom klas V-VIII. Nie będziecie się nudzić !

          Adam Lubos - bibliotekarz

           

          Dzieciaki świata

                 Martyna Wojciechowska – podróżniczka, pisarka, blogerka, autorka książek i programów popularnonaukowych,  znana wszystkim „Kobieta na krańcu świata” napisała też dwie serie książek przeznaczone dla najmłodszych „Dzieciaki świata” i „Zwierzaki świata”.  Z okazji Dnia Dziecka chciałbym przybliżyć wam jedną z nich. W „Dzieciakach…” autorka zabiera nas w podróż po Afryce i Azji. Poznajemy Zuzu, Mebratu, Lien, Mali i Matinę, którzy opowiadają o sobie. Bohaterowie żyją inaczej niż ich koledzy w Europie, czy USA, mają inne problemy. Jak sądzicie czy potrzebują komputera i gier, żeby dobrze się bawić, co lubią robić w czasie wolnym?

               Sześcioletni Zuzu mieszka w Namibii, w domu zbudowanym z gliny, należy do wędrownego plemienia Himba. Zamiast uczyć się pomaga mamie, zajmuje się krowami i kozami. Uśmiechnięty dzieciak, chociaż jest chłopcem nosi warkoczyki i dziwną fryzurę, a do tego barwi skórę. Jak sądzicie dlaczego? Mebratu jest mieszkańcem jednego z najbiedniejszych państw świata – Etiopii. Wesoły chłopiec pracuje jako pucybut, by móc kupić sobie jedzenie, podręczniki czy nieliczne zabawki. Siedmiolatek opowiada o swym pięknym, ale biednym kraju, żyjących tu plemionach, ich kulturze i zwierzętach. Czytając książkę poznacie też ulubione sporty Etiopczyków i dowiecie się kim był Abebe Bikila oraz dowiecie się co jest najcenniejsze dla Afrykańczyków. Lien mieszka w domu na tratwie na malowniczej zatoce Ha Long w Wietnamie. Dziewczynka pomaga mamie w pracach domowych, pierze, gotuje potrawy z ryżu i owoców morza. Jednak już wkrótce będzie musiała opuścić dom na łodzi i zamieszkać na lądzie.  Lien opowie wam o swoich zabawach, pięknych krajobrazy kraju i wietnamskiej modzie. W sąsiedniej Tajlandii żyje mała Mali. Dziewczynka należy do ludu Padaung, którego kobiety noszą metalowe obręcze na szyi (i nie tylko). W książce kilkulatka opowiada o swojej rodzinie, życiu codziennym, obrzędach i tradycjach plemienia. Czytając tę historię dowiecie się wielu ciekawostek o życiu w Tajlandii, religii kraju, poznacie pyszne owoce tj. smoczy owoc (pitaja) i durian. Każda z kobiet, gdy była małą dziewczynką chciała zostać księżniczką. Płac, piękne suknie, służba to dla wielu tylko marzenia. Matina jest dziewczynką,której marzenie się spełniło. Została uznana  przez mnichów za boginię! Teraz  mieszka w pałacu i ma prawie wszystko. Nie ma kontaktu z rodzicami ani jeść niektórych potraw, bawić się, a w dodatku…. Czy jest szczęśliwa?

                  Książkę we współpracy z „National Geographic” wydano w dwóch wersjach: jednotomowej,  zawierającej zbiór wszystkich opowieści i pięciu odrębnych małych książeczkach: „Zuzu mały pasterz z plemienia Himba”, „Mebratu wesoły pasterz z Etiopii”, Lien lotos z zatoki Ha Long”,„Mali, dziewczynka, która chciała zostać żyrafą” i „Matina żywa bogini z Nepalu”. Ich atutem jest prosty język, nawet najtrudniejsze zwroty i nazwy autorka opisuje przystępnie, tak by każdy czytelnik zrozumiał o co chodzi. Bogactwo ilustracji, zamieszczone mapy i rysunki pomagają poznać odległe kraje. Dzięki zdjęciom możemy przekonać się, że to o czym opowiadają bohaterowie jest prawdą. Martyna przygotowała też dla uważnych czytelników quizy i konkursy.  Polecam serię wszystkim od lat 6 do 106!

          Adam Lubos - bibliotekarz

           

          Biblioteka pana Lemoncella

           

                 Kyle jest zwyczajnym dwunastolatkiem mieszkającym w Alexandriaville. Jak wielu swoich  rówieśników uwielbia gry komputerowe, planszówki, zagadki, tajemnice. Jednak ostatni tydzień to prawdziwe pasmo nieszczęść. Szlaban. W domu Kyle’a oznacza to zero rozrywek, tylko szkoła i nauka. Może pojawi się okazja by wyjść z domu?

                W tym czasie w mieście ma zostać otwarta najnowocześniejsza na świecie biblioteka miejska. Jej fundatorem jest multimiliarder, producent gier komputerowych i wizjoner Luigi Lemoncello. Każdy mieszkaniec Alexandriaville chciałby poznać go osobiście, zobaczyć wnętrza budowli przed jej otwarciem. Pan Lemoncello dał taką szansę wszystkim nastoletnim uczniom szkół w mieście. Ich zadaniem było napisanie eseju, w którym nastolatki przedstawią swoją wizję biblioteki. Nagrodą była noc w bibliotece, poznanie wszystkich jej pomieszczeń (także tych sekretnych), gry i zabawy oraz 500 dolarów dla każdego. Wybrano tylko dwunastu dwunastoletnich szczęśliwców. Znaleźli się wśród nich m.in. najlepsi przyjaciele Kyle’a Akimi i Miguel oraz niesympatyczny, zarozumiały Charles. Kyle na swoje nieszczęście zapomniał oddać esej na czas... Udało mu się  znaleźć w gronie szczęśliwców! Jak? Nie mogę Wam zdradzić.

               Wieczorem po uroczystej gali, gdy za dziećmi zamknęły się drzwi biblioteki ich świat zmienił się całkowicie. To co zobaczyli bohaterowie nie śniło się nikomu. Nowoczesny wystrój, kosmiczna kopuła głównej sali, ludzie hologramy i prawdziwi bibliotekarze, nowoczesność mieszała się z klasyką, wirtualne sale, komputery, ogromne ekrany, gry komputerowe i planszowe, magiczne karty czytelnika i tajemnicze złote klucze, brak okien wokół to tylko namiastka tego co zobaczyły dzieci. Po chwili wszyscy otrzymali pierwsze zadanie…

                 Książka Chrisa Gabensteina to opowieść o tym, że czytanie może być prawdziwą przygodą. Autor wprowadza czytelnika w świat fikcji i przygody, łączy elementy rzeczywistości i świata wirtualnego, przyjaźni i rywalizacji za wszelką cenę. Bibliotekę pana Lemoncella polecam fanom Charliego i fabryki  czekolady  i Nocy w muzeum. Miłego czytania.

           

          Adam Lubos – bibliotekarz

           

           

          Łukasz i kostur czarownicy


                To miały być dla Łukasza udane wakacje w słonecznej Chorwacji. Jednak coś poszło nie tak. Chłopca wysłano na lato do starej ciotki Wandy mieszkającej w małym miasteczku. No i lawina  nieszczęść ruszyła ….

               W pociągu pseudokibice okradli Łukasza, zabrali mu pieniądze, ale i ubrania. Na domiar złego na miejscu okazało się, że w kamienicy ciotki nie ma elektryczności! Wyobrażacie sobie, nastolatek w XXI wieku bez dostępu do Internetu, komórki, komputera, telewizji to koniec świata! Jak przeżyć wakacje? Mimo wszystko trzeba się z tym zmierzyć. W tej sytuacji pomoże Łukaszowi Julka, która jest… Nie zdradzę. Dla obojga te wakacje okażą się niewiarygodne i zmienią ich życie na zawsze. Jakby tego było mało ciotka Wanda cały czas zachowuje nietypowo. Czy coś ukrywa? Starsza pani ma wiele tajemnic. A może jest czarownicą?

                Pełna przygód książka Piotra Patykiewicza wciąga od pierwszych stron. Nastolatek ze stolicy w małym miasteczku przyzwyczajony do wygód. Powiecie: „Nuda. To już było”. Jednak w tym przypadku jest inaczej. Łukasz poznaje tajemniczą historię swojej rodziny. Mimo przeciwności świata rzeczywistego i fikcyjnego stara się pomagać innym. Staje się tym samym lepszym człowiekiem. Poza tym w powieści zajedziecie odpowiedzi na nurtujące pytania  tj. Czy na świecie żyją istoty mądrzejsze od człowieka? Ile czarownic żyje na świecie? Ile wcieleń może mieć kot? Dowiecie się też jak i z czego upiec człowieka zgodnie z przepisem zawartym w księdze czarownic.

                 Powieść o przyjaźni, współczuciu i odkrywaniu swoich zalet pełną przygód, magii i humoru polecam wszystkim czytelnikom od lat 9 do 109.

           Adam Lubos - bibliotekarz

           

          Wiłka – smocza dziewczynka

               Czy poznaliście już Wiłkę? Zapytacie kim jest? Jeżeli nie znacie odpowiedzi na te pytania to musicie nadrobić zaległości czytając książkę Antoniny Kasprzak. 

              Jedenastoletnia Pola wraz z rodzicami i swoją młodszą siostrą (pseudonim Bułka) mieszka w dużym  mieście, na jednym z blokowisk. Tata ciężko pracuje i często wyjeżdża na zagraniczne delegacje. Pewnego dnia kochająca mama trafia do szpitala, gdzie musi pozostać przez dłuższy czas. Dziewczynkami zajmuje się babcia i ekscentryczna ciocia, która zupełnie nie radzi sobie z dziećmi. Pola zmuszona jest wziąć sprawy w swoje ręce i działać. Pewnego dnia w szkole pojawia się tajemnicza kobieta z córeczką o jasnych, wręcz białych włosach. Obydwie szybko znikają, nikt ich nie zna. Pola chce poznać dziewczynkę. Może jest sama? Może potrzebuje pomocy? Kilka dni później Bułka gubi tornister, który jest do odebrania w sklepie z dywanami. Losy bohaterów krzyżują się… Zaczynają się pełne emocji przygody sióstr. Kim są dobrzy staruszkowie? Czy Wiłka jest człowiekiem? Dlaczego jest ukrywana przed światem. Czytając powieść poznacie nie tylko historię o przyjaźni, miłości i wybaczaniu, ale odkryjecie też inny świat. Świat dorosłych widziany oczami dziecka. Polecam.

           

          Adam Lubos - bibliotekarz

           

           

          Wilczek

           

                Książka Katarzyny Ryrych powstała, aby uświadomić dzieciom w jakich czasach żyli ich rodzice. Jej bohaterem jest Wiktor zwany „Wilczkiem”. Zawarty w opowieści obraz świata jest prawdziwy. Oglądamy go oczami małego dziecka. Są lata osiemdziesiąte… W jednym dniu świat Wiktora zmienia się nie do poznania. Dla chłopca rozpoczyna się wojna, prze którą będzie musiała zamieszkać w domu babci i dziadka. Nie rozumie dlaczego straszliwy „Wron” ich atakuje, ale jest gotowy bronić swojej rodziny tak jak robił to kiedyś jego wielki autorytet - dziadek. Opowieść urywa się w nieoczywistym momencie co zachęca do dopowiedzenia sobie własnych losów. Według mnie książka jest świetna dla dzieci ciekawych świata, które chcą lepiej poznać historię kraju i rodziny. Jest ona napisana prostym językiem przez co może dotrzeć do wielu czytelników. Opowieść zawiera ciekawe „smaczki” historyczne dzięki czemu młodzi czytelnicy mogą zadawać pytania swoim rodzicom. Myślę, że  jedyną wadą Wilczka jest to, że zawiera tylko wycinek historii naszego kraju lecz wystarczająco długą, by pokazać młodemu czytelnikowi Polskę sprzed 40-tu lat.

               Książka ukazał się w serii Wojny dorosłych - Historie dzieci. Oceniam ją na 8,5/10 punktów i polecam wszystkim dzieciom, które ukończył 6 lat.

          Paweł Gamracy (VIIb)

          Książki z serii Wojny dorosłych- Historie dzieci zostały zakupione do ksiegozbioru biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

           

          Cudowny chłopak i ja

                 Cudowny chłopak i ja to kontynuacja bestsellerowej książki R.J. Palacio Cudowny chłopak opowiadającej o Augim Pullmanie. Po sukcesie jaki odniosła powieść mówiąca o przyjaźni i dobroci autorka postanowiła wydać drugą część. Jednak zdecydowała, że dalsze losy młodego Pullmana nie zostaną w niej opisane. Dlaczego?

                Na początku książki autorka zapowiada, iż zmieni życie dzieci. Przedstawia kilka historii. Pierwszą jest opowieść Juliana - chłopca gnębiącego Augiego. Znajdziemy w niej niektóre przyczyny dla których postępował tak, a nie inaczej. Kolejna to historia Christophera, który był najbliższym przyjacielem Augiego z czasów dzieciństwa. Dowiadujemy się z niej m.in. o decyzjach, które musiał podejmować. Czy zgodnych z jego  sumieniem? Bohaterką trzeciego rozdziału jest niepozorna Charlotte. Moim zdaniem właśnie ten rozdział jest najciekawszy. Autorka przedstawia wydarzenia opisane w Cudownym chłopaku. Są to m.in. przyjaźń dziewczynek w szkole, przygotowania do konkursu tanecznego. Dowiadujemy się też więcej o losach reszty uczniów. Christopher i Charlotte podejmując swoje decyzje stają się podobni do Augiego. Powieść tak jak jej poprzedniczka przepełniona jest dobrocią i miłością do drugiego człowieka, która oddziałuje na czytelnika. Jest pełna sytuacji jakie mogą przydarzyć się na nam na co dzień i morału. Nie wygląda to sztucznie, choć autorka musiała napracować się by wydobyć z „Cudownego chłopaka” atmosferę zawartej w pierwszej powieści. Ciekawy jest również przebieg historii zawartej w książce. Najpierw dowiadujemy się o wydarzeniach z przyszłości, potem przeszłości, a na końcu teraźniejszości. Mam wrażenie, że czytając książkę R.J. Palacio możemy stać się szczęśliwsi. Historie zachęcają byśmy czytali dalej i dalej… Pomimo wielu pozytywnych uczuć mam pewien niedosyt. Dlatego oceniam książkę na 7/10.  Polecam książkę wszystkim od 8 roku życia. Zachęcam, aby ją przeczytali i stali się lepszymi osobami.

          Paweł Gamracy (VIIb)

           

          Książki Cudowny chłopak i Cudowny chłopak i ja zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

           

          Gwiazd naszych wina

           

                    Jest to książka idealna dla miłośników romansu, dramatu i łatwej literatury! Powieść, którą przyjemnie się czyta, w prosty sposób przedstawia losy bohaterów. Opowiada o problemach zdrowotnych pewnej dziewczyny, która trafia do grupy z nastolatkami z podobnymi co ona kłopotami. Poznaje tam parę przyjaciół. Szybko i łatwo się z nimi zaprzyjaźnia. Razem przeżywają ciekawe, smutne, a czasem śmieszne przygody. Oczywiście nie może zabraknąć miłości od pierwszego wejrzenia. Książka Green'a jest warta uwagi!Polecam ją nastolatkom 13+.

                        

          Marta Lisiecka (VIIb)

           

          Książkę zakupiono do ksiegozbioru biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

           

           

                                                                                            Marina

           

                Książka, którą ostatnio przeczytałem, Marina, pozostanie w mojej pamięci na jeszcze długi czas. Nie chodzi mi już o bogatą i dynamiczną fabułę, lecz o momenty przejścia, od powieści fantastycznej, przez ostry horror, momentami zmieniający się w romans. Kilkunastoletni chłopiec, Óscar, zupełnie przypadkowo, podczas drobnej kradzieży, wpada na trop mrocznej zagadki XIX- wiecznej Barcelony. Co ma wspólnego genialny chirurg i wynalazca z czarnym motylem? Czy porcelanowe dłonie mogą zastąpić prawdziwe? Odpowiedzi na te, i inne pytania znajdują się w książce Marina Carlosa Ruiza Zafona.

          Ocena: 8,5 / 10                                                   Gerhard Kosmala (VIIb)   

                                Książkę zakupiono do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          Skoczkowie. Tajemnice mistrzów

           

               Skoki narciarskie za sprawą Adama Małysza stały się naszym drugim sportem narodowym. Wielu z nas spędza zimowe weekendy przed telewizorem kibicując Kamilowi Stochowi, Dawidowi Kubackiemu, Piotrowi Żyle i innym naszym reprezentantom. Polscy kibice nie zawodzą też na skoczniach świata. Skąd ten fenomen?

                Na to i wiele innych pytań stara się odpowiedzieć w swojej książce Janusz Kaczmarek. Autor wprowadza nas w tajniki i historię tego sportu. Całość podzielona jest na trzy części. W pierwszej Tajemnice wielkich mistrzów poznacie siedem sekretów Kamila Stocha. Dowiecie się czym była małyszomania i czy bułka z bananem pomogła Adamowi Małyszowi w sukcesach, a także jak wiatr może wpłynąć na losy medalu olimpijskiego. Poznacie również ikony polskich skoków XX wieku Stanisława Marusarza, Wojciecha Fortunę i Piotra Fijasa.

                 Druga część Superskoczkowie XXI wieku to krótkie biografie, ciekawostki i najważniejsze  osiągnięcia najlepszych z najlepszych. Autor z dawką humoru oprócz polskich mistrzów opisuje m.in. nieśmiertelnego Japończyka Noriaki Kasai, Harry’ego Pottera ze Szwajcarii - Simona Ammanna, Złote dziecko austriackich skoków – Gregora Schlirenzauera,  przywódcę gangu lotników ze Słowenii Petera Prevca. Poznajecie też Złotą drużynę. Kim są niesamowici śmiałkowie? Przeczytajcie sami. Z ostatniej części dowiecie się jako oglądać skoki narciarskie i poznacie podstawowe terminy tj. „próg skoczni”, „telemark”, „mamut”, „rozmiar skoczni”.

                Napisana prostym językiem, bogato ilustrowana książka spodoba się fanom sportu (i nie tylko). Warto po nią sięgnąć.

           

          Adam Lubos - bibliotekarz

           

           

          Książkę zakupiono do ksiegozbioru biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

           

                                                                                                  Baśniobór

               Magia istnieje. Magiczne stworzenia znane z bajek; wróżki, smoki, driady, skrzaty i trolle, są czymś więcej niż legendą, jednak ukrywają się przed ludzkim wzrokiem. Dziś, w XXI wieku, żyją w rezerwatach, miejscach zupełnie odciętych od zewnętrznego świata, gdzie na mocy starego przymierza panuje pokój. Na czele każdego rezerwatu stoi jego opiekun, jak i strażnik sprawujący pieczę nad tym wyjątkowym, magicznym miejscem.
                 Kendra i Seth Sorensonowie wyjeżdżając do dziadków, do stanu Connecticut nie wiedzą, że ci sprawują opiekę nad Baśnioborem; jednym z pięciu szczególnych rezerwatów, najważniejszych i okrytych szczególną tajemnicą. Ha, nawet nie wiedzą o istnieniu magii! Gdy dzieci odkrywają pełen niebezpieczeństw świat tajemnic i magii, wplątują się w odwieczny konflikt dobra i zła – Rycerzy Świtu i Stowarzyszenia Gwiazdy Wieczornej. Od tego czasu życie Kendry i Setha już nigdy nie będzie takie samo. Poznając prawdę o świecie magicznym zostają narażeni na ogrom niebezpieczeństw. Ważą się losy świata, a rodzeństwu przyjdzie odegrać kluczową rolę w tej historii. Czy podołają temu zadaniu i ocalą stworzenia magiczne i ludzi przed demonami i spustoszeniem, jakie sieją? Czy przetrwają utratę bliskich, niepowodzenia, liczne zdrady i potknięcia?
                Historia, zaczynająca się w niepozornym świecie i spokojnym tempie z tomu na tom nabiera akcji. Brandon Mull wciąż poszerza ramy wykreowanego przez siebie świata, wzbogacając go o nowych bohaterów, fascynujące miejsca, wciągające historie i interesujące wątki. Młodzi Sorensonowie przemierzają cały świat, ponoszą małe zwycięstwa i ogromne porażki, a ich życie nie traci barw ani tempa. Daj się oczarować wspaniałej historii i pięknu magii przedstawionej w książkowej serii Brandona Mulla.
              Przyjmiesz zaproszenie i przekroczysz bramę Baśnioboru?

                                                                              

          Aleksandra Nowak (VIIIc)

           

          Serię książek "Baśniobór" zakupionu w ramach piorytenu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

           

           

           Chłopaki chojraki

           

                 Wielu zna Marcina Prokopa z TVN-u. Dziennikarz i prezenter telewizyjny z dużym poczuciem humoru jest również autorem kilku książek dla młodzieży. Jedna z nich Chłopaki chojraki wpadła mi niedawno w ręce i … przeczytałem ją z zapartym tchem w dwie godziny. Autor opisuje znanych Polaków, którzy dali przykład innym, zrobili coś niezwykłego, rozsławili kraj. Warto poznać bliżej Olka Dobę i losy Bronisława Malinowskiego, przyomnieć sobie historię Jana z Kolna. Jak myślicie dlaczego bracia Warner (kim byli?) musieli sprzedać konia. Jakiej muzyki w czasie operacji słuchał Zbigniew Religa, czy Robert Kubica na pewno chciał być kierowcą Formuły 1? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w książce, ale chojraków jest tu więcej…

               Na mnie największe wrażenie zrobiły rozdziały opowiadające o Adamie Małyszu, Jerzym Kukuczce, Jurku Owsiaku, Zbigniewie Wodeckim, Zbigniewie Relidze oraz niezapomnianych lotnikach Żwirko i Wigurze. Prokop zawarł w książce wiele ciekawostek i anegdot, a całość okrasił  charakterystycznym dla siebie humorem. To trzeba przeczytać!

           

                                                                                           Adam Lubos - bibliotekarz

          Książkę zakupiono do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          Kroniki rodu Kane. Cień Węża

           

               Nareszcie, a właściwie niestety! Genialne podsumowanie całej serii Kroniki rodu Kane. Jednak mam nadzieję, że będzie ona kontynuowana. Rewelacyjna końcówka, charakteryzująca twórczość Riordana. Spodobał mi się sposób opisu całej serii, który do złudzenia przypomina książkę pisaną przez nastolatka, a nie dojrzałego pisarza. Jednocześnie odnoszę wrażenie, że coś tu nie pasuje, jest nie tak, jest za proste i przez to błędne.  

               Mimo to, uważam, że Cień Węża jest jedną z najlepszych książek Riordana.

           

          Ocena: 9,5/10                                          Gerhard Kosmala (VIIb)

           

          Kroniki rodu Kane. Ognisty Tron

           

               Świetna książka! Dawno takiej nie czytałem. Łączy w sobie fantastykę i powieść historyczną. Riordan jak zwykle wykazał się umiejętnością pisania i zdobywania informacji. Opisy bogów, czy też tłumaczenie hieroglifów musiały kosztować pisarza godziny poszukiwań. Nie tylko ze względu na te elementy, ale i świetnie skonstruowaną fabułę książka dostaje ode mnie wysoką ocenę.  Gorąco polecam fanom fantasy (i nie tylko) oraz pozostałych książek Riordana.

           

          Ocena: 8/10                                                   Gerhard Kosmala (VIIb)

           

          Książki z serii "Kroniki rodu Kane" zakupiono do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

           

          Kroniki rodu Kane. Czerwona Piramida

                   Mało kto wziąłby Cartera i Sadie Kane za rodzeństwo. Różnią się wszystkim: wyglądem, charakterem i warunkami życia. Podczas gdy Sadie wiedzie "normalne" życie w Londynie, jej starszy brat podróżuje po świecie z ojcem. Od czasów śmierci matki, rodzina spotyka się jedynie dwa razy w roku – jednym z tych wyjątkowych dni jest wigilia. W tym roku Julius Kane nie myślał o wieczerzy wigilijnej, ale zabrał dzieci do Muzeum Brytyjskiego doprowadzając do ….  Sami przeczytajcie, powiem Wam tylko, że życie bohaterów zmieniło się nieodwracalnie. Uwolnienie bogów egipskich, w tym okrutnego Seta, stało się początkiem serii zdarzeń. Ze światem bóstw i magów wiążą się liczne zagrożenia, które wyrastają jak grzyby po deszczu. Wciągająca i dynamiczna fabuła, realistyczne opisy, humor i oryginalni bohaterowie jest wizytówką „Czerwonej Piramidy”. Nie sposób nudzić się i zachować powagę przy rodzeństwie Kane. Dajcie się wciągnąć w świat egipskiej mitologii.                                                                                                                            

                Aleksandra Nowak (VIIc)

          Książkę "Czerowna Piramida" zakupiono do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          Hulajnogą przez szczęśliwą Arabię

           

                 Wielu z Was zna przygody Neli małej reporterki. Czytaliście książki i oglądaliście filmy o jej podróżach. Tym razem chciałbym polecić Wam książkę pt. Hulajnogą przez szczęśliwą Arabię. Autor Dominik Wieczorkiewicz jest leśnikiem w Puszczy Noteckiej i razem ze swoją ulubioną maskotką - Krysią zwiedza świat. Tym razem udaje się na Półwysep Arabski. Po przylocie do Arabii Saudyjskiej wyrusza w pasjonującą podróż po kraju … na hulajnodze. Poznaje ludzi, ich kulturę i zwyczaje, rozmawia z dziećmi i dorosłymi, gra w piłkę nożną i bierze udział w wyścigach na hulajnodze. Później odwiedza maleńki Bahrajn, gdzie pływa w morzu z delfinami. Z Bahraju jedzie przez pustynię do egzotycznego Omanu. Co się tam wydarzyło? Przez przypadek Dominik jest gościem …. Tego wam nie zdradzę.

                Książka przygodowa napisana jest przystępnym językiem z dużą dawką humoru. Autor w prosty sposób zarwał wiele informacji i ciekawostek. Myślę, że spodoba się dzieciom i dorosłym. Od razu chciałoby się polecieć i zobaczyć to co Dominik.

          Adam Lubos - bibliotekarz

          Książkę zakupiono do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          Star Wars. Strzeż się potęgi ciemnej strony Mocy!

               Ciekawa i trzymająca w napięciu książka powstała na podstawie VI części filmu Gwiezdne Wojny. Powieść napisana przez Toma Anglenberga jest w taki sposób, że ma się wrażenia, że autor opowiada nam o wydarzeniach, których był świadkiem. Niezwykle interesująca i wciągająca książka dla fana, aczkolwiek zainteresuje też osoby nieznające sagi Gwiezdnych Wojen. Moja ocena byłaby wysoka, jednak pojawiające się błędy w druku zmuszają mnie do obniżenia oceny.

          Ocena: 9/10                                                               Gerhard Kosmala (VIIb)

                      Trylogię "Star Wars" zakupiono do biloteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          Lewy. Chłopak, który zachwycił świat

                Robert Lewandowski; kto go nie zna? Piłkarz reprezentacji Polski i napastnik klubu Bayern Monachium. Jednak czy wiecie jak trudna była jego droga do sukcesu?

                  Książka przybliża postać Roberta Lewandowskiego. Biografia piłkarza to nie zapis treningów – łatwych i trudnych oraz meczów – przegranych i wygranych. To dzieje chłopca, który od początku kochał piłkę nożną, Polaka, którego wytrwałość przenosi góry. Trudne początki pokazują, że droga na szczyt jest pełną wyzwań, mozolną i trudną wspinaczką, podczas której niejednokrotnie spada się w dół. Autorka sięga dzieciństwa Roberta, opisuje początki gry na szkolnym boisku, kończąc światowych stadionach. To historia pełna chwil smutnych i szczęśliwych, wzlotów i upadków, opowieść, która uskrzydla, motywuje do działania i wytrwałego dążenia do celu.

               Napisana prostym i wesołym językiem książka, pełna zdjęć, jest świetną lekturą, nie tylko dla fanów futbolu. Poznajcie historię chłopca, który zachwycił świat. Może Lewy, jego determinacja i siła, zachwycą i zmotywują również Ciebie?

          Aleksandra Nowak (VIIc)

              Książę Mgły

                 Nastoletni chłopiec Max i jego rodzina uciekają przed wojną do osady na wybrzeżu Atlantyku. Carverowie mają zamieszkać w domku na plaży, którego dawnych właścicieli spotkało nieszczęście – ich jedyny syn utonął w morzu. Już od chwili przybycia na dworzec mają miejsce dziwne wypadki. Nowy dom oraz jego okolice okazują się pełnym tajemnic miejscem sekretów, w które Max, jego siostra i nowy przyjaciel, nieodwracalnie się zagłębiają. Duchy przeszłości nieubłaganie powracają. Wrak statku, ogród posągów, wskazówki zegara chodzące do tyłu i główny bohater koszmarów przeszłości – Książę Mgły. Dlaczego, jak i... po kogo powrócił? To książka uniwersalna. Zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą tu coś dla siebie. Oprócz wątku walki z czarownikiem mamy tu też historię miłości, przyjaźni i trudnych wyborów. Chęć poznania losów postaci nie pozwoliła mi na przerwanie lektury. Historia, klimat oraz bohaterowie zaskarbili sobie moją sympatię. W powieści nie brakuje humoru i opisów. Książka spodoba się fanom mrocznej fantastyki

                                                                                                    Aleksandra Nowak (VIIc)

          Kroniki Bane'a

           

                 Magnus Bane, Wysoki Czarownik Brooklyn'u to dusza towarzystwa. Cięty dowcip, ekstrawagandzki styl i flirciarska osobowość to jego opis w pigułce. Żyje w ciągłym ruchu by zapomnieć o nieśmiertelności, której cenę szybko poznaje. Osoby i miejsca przemijają, a on pozostaje wieczny.  Magnus przekonuje się, że strata osoby, którą kochał boli przez wiele lat...

               „Kroniki Bane'a” to zbiór pełnych humoru i akcji opowiadań, z życia bohatera. To idealne dopełnienie poprzenich serii Cassandry Clare: Diabelskich Maszyn i Darów Anioła. "Co naprawdę wydarzyło się w Peru", "Ostatnia walka Instytutu Nowojorskiego" i "Poczta głosowa Magnusa Bane'a". Parę innych opowiadań czeka na miłośników ksiażek ze świata Nocnych Łowców. Czytając tę książkę wiele razy śmiałam się do łez. Dzięki tej lekturze poznałam bliżej jedną z najbardziej charakterystycznych postaci książkowych Cassandry Clare. Uzupełniłam swoją wiedzę o świecie Nocnych Lowców i poznałam bliżej Magnusa. Książkę mogę polecić wszystkim fanom Czarownika Brooklyn'u!

           

                               Aleksandra Nowak (VIIc)

                                                                                                 Bratki

                 Pięciu braci w jednym domu? Do czego może to doprowadzić? Opowiada o tym w trzech zwariowanych historiach irlandzki pisarz Eoin Colfer. Już same ich tytuły są intrygujace, bo mamy tu Legendę o zębach Kapitana Kruka, Legendę o Matyldzie i Bulwie oraz Legendę o najgorszym chłopcu na świecie.  W bibliotece, u dziadka czy na wakacjach - zawsze im się cos przytrafi. Głównym bohaterm książki jest Will, drugi pod względem wieku. Opowiada o tym, jak wytrzymać ataki starszego brata i wybryki trzech młodszych: dwóch bandytów i 5- cio letniego "dzidziusia". Dowiadujemy się też dlaczego zęby świecą i czy istnieje pistolet na gaz ziemniaczany. Takich szalonych historii i dziwacznych zjawisk jest w Bratkach znacznie więcej.  Przygody Willa i jego braci napisane są bardzo ciekawie, a pomysłówe ilustracje pomagają   wyobraźni tak, że trudno oderwać się od książki. Polecam!

                        Gerhard Kosmala (IVb) - I miejsce w konkursie Książka Kwietnia' 2016  

                Agata na tropie - Korona z Wenecji    

                 Książka, którą ostanio czytałem opowiada o Agacie, Larry'm i panu Kencie - grupie detektywów. Zostają oni wezwani przez pana Alberta Modilyliana do Wenecji - kolekcjonera, któremu skradzino koronę doży. W wenecji Marc - kuzyn bohaterów pomaga im rozwiązać zagadkę kradzieży. Chłopiec oprowadza także młodych detektywów po mieście. Agata ma już bardzo długą listę podejrzanych. Kto okazał się złodziejem przeczytajcie sami. Książka bardzo mi się podobała.

                                      Jakub Anioł (Vc) - wyróżnienie w konkursie Książka Kwietnia' 2016       

                               Mikołajek i inne chłopaki                     

                   Gdy byłem dzieckiem bardzo lubiłem czytać książki o przygodach Mikołajka. Podobały mi się wszystkie części, ale najbardziej utkwił w pamięci tom Mikołajek i inne chłopaki. Zaczytywałem się zabawnymi przygodami chłopców, które mogą przydarzyć się każdemu dziecku. Po latach jako szkolny bibliotekarz wróciłem do serii o Mikołajku. Bardzo podobały mi się przygody Kleofasa, który przyszedł do szkoły w okularach i był pewien, że będzie najlepszym uczniem. Jak na to zareagował Ananiasz? Co przeżyli lekarze z chłopcami podczas badania rentgenowskiego? Sami przeczytajcie. Nie pożałujecie! Właśnie w tej części poznacie Jadwinię – koleżankę Mikołajka. Zachęcam was - moich uczniów do czytania Mikołajka i innych chłopaków oraz kolejnych tomów serii. W zbiorach naszej biblioteki znajdują się wszystkie części opowiadań Rene Goscinnego. Moim zdaniem, mają one w sobie to coś, co rozśmieszy każdego smutasa i sprawi, że pochmurny i deszczowy dzień staje się weselszy i piękniejszy.

             Adam Lubos - bibliotekarz

             Robin Hood

              Niedawno przeczytałam Robin Hooda Tadeusza Kraszewskiego. Chciałam wam pokrótce opisać tę powieść. Książka opowiada o przygodach na pewno znanego wam z bajek i filmów Robin Hooda. Całość podzielono na dwie części. Pierwsza z nich ukazuje życie Robina po skazaniu go na banicję. Jego kpiny z wrogów, szalone pomysły i humor często wywołują śmiech, a walka o wolność, równość miedzy ludźmi i próby zniszczenia tyranów sprawiają, iż staje się on dla  czytelnika bohaterem. W drugiej części poznajemy życie młodzieńca i jego kompanów po ślubie z ( nie zdradzę z kim, sami przeczytajcie!). Akcja jest mniej dynamiczna, nie mat tylu bójek i walki, ale Robin – jak to Robin – pakuje się w tarapaty. Z prawie(!) wszystkich dzięki swemu szczęściu, umiejętnościom i żelaznej woli wychodzi bez szwanku. Książka jest bardzo interesująca. Przygody Robina, Ryszarda, Ojca Hiacynta, Marianny i szeryfa z   Nothingham wciągają od pierwszej strony. Serdecznie polecam!

                                                                                                             Paula Kosmala   (kl.VIc)                                                                                              

          Opowieść wigilijna

               Jedną z bardzo ciekawych opowieści jest napisana przez Charlesa Dickensa Opowieść wigilijna. Książka opowiada o duchowej przemianie jednego z wielkich biznesmenów i zatwardziałych grzeszników – Ebenesera Scroega. Jego zmarły wspólnik – Marley odwiedza go na krótko przed świętami i zapowiada przyjście trzech innych duchów – przeszłych, przyszłych i teraźniejszych świąt Bożego Narodzenia. Każdy z nich jest inny i budzi różne uczucia : grozę lub sympatię, a także pokazuje Scroegowi inną część jego grzesznego życia. Biznesmen widzi siebie jako miłe, niewinne dziecko, które z czasem z mienia się w mężczyznę coraz bardziej nieprzystępnego. Ostatni z duchów pokazuje mu widok tak przerażający, że Scroeg nawraca się i postanawia za wszelką cenę nie dopuścić do tego, by to co zobaczył rzeczywiście się stało. Historia ta jest ciekawa i pouczająca. Zachęcam również do wysłuchania audiobooka tej książki  czytanego przez Krzysztofa Kowalewskiego.

          Paula Kosmala (kl. VIc)

          Niewiarygodne przygody Marka Piegusa

                Niewiarygodne przygody Marka Piegusa to opowieść o przygodach pewnego pechowego chłopca, został on porwany przez bandę opryszków. Jego odnalezienia podejmuje się detektyw Hippolit Kwass. Jednak on również zostaje złapany. Wtedy pojawia się Teodor. Jest harcerzem i wraz ze swoim zastępem rozpoczyna śledztwo. Pomocny okazuje się list Kwassa, który – jak się okazuje – zawiera zaszyfrowaną wiadomość. Później chłopiec odnajduje tajne przejście prowadzące do podziemi … Co oznacza krew na korytarzu? Gdzie jest Marek? Czym są tabletki Karococo? Na te i wiele innych pytań muszą odpowiedzieć młodzi detektywi. Książka jest bardzo ciekawa.  Serdecznie zachęcam was do jej przeczytania.

          Paula Kosmala (kl.VIc)        

          Lalu Koncewicz, Broda i Miłość

                 wiąc o Edmundzie Niziurskim, powinniśmy przede wszystkim poruszyć temat jego książek. Napisał on miedzy innymi. Niezwykłe Przygody Marka Piegusa, Sposób na Alcybiadesa, Lalu Koncewicz, Broda i Miłość. Napiszę parę słów o ostatniej z nich. Lalu Koncewicz, Broda i Miłość to zbiór kilku najbardziej znanych opowiadań autora. Mnie osobiście najbardziej spodobało się opowiadanie pt. Wielka Heca. Opowiada ono o niezwykłej przygodzie na ponurych i nudnych koloniach letnich. Choć właściwie na ponure i nudne one się tylko zapowiadały… Tytułowa ,,Wielka Heca” w rzeczywistości doprowadziłaby każdego nauczyciela do zawału serca. Jednak ,,Łopatka” nie da tak łatwo za wygrana nerwom. W przerażającej sytuacji ,,trzyma swoich uczniów na jeszcze krótszej smyczy”. Sami przeczytajcie jak się skończy to opowiadanie.  Serdecznie polecam Z miłą chęcią przeczytam inne książki Edmunda Niziurskiego.

                                                     Julia Migdałek (kl.IVc)                                       

          Dziennik cwaniaczka

                  Ostatnio czytałam kilka książek, które mnie zainteresowały. Jedną z nich jest amerykańska powieść dla młodzieży pt. Dziennik cwaniaczka. Autorem książki jest Jeff Kinney. Tytułowy „cwaniaczek” to Gregory Heffley – gimnazjalista, który ma dużo kłopotów ze swoją rodziną i w szkole z kolegami. Jednak jego największym wrogiem jest starszy brat – Rodrick. Książka napisana jest w formie dziennika prowadzonego przez głównego bohatera i bogato ilustrowana. Seria o przygodach „cwaniaczka” - Grega składa się z 9 części ( do tej pory w Polsce ukazało się ich 7) : Dziennik cwaniaczka, Rodrick rządzi, Szczyt wszystkiego, Ubaw po pachy, Przykra prawda, Biała gorączka i Trzeci do pary. Książki o Gregorym śmieszą do łez i potrafią rozchmurzyć niejednego smutasa. Gorąco polecam je wszystkim czytelnikom. Pierwsze dwie części są już dostępne w naszej bibliotece.

            Roksana Pasternak (kl.VIc)

          Podstępna gra na arenie

                   Na jesienne wieczory chciałabym wam polecić ciekawą powieść pt. Podstępna gra na arenie  Fabiana Lenka.Jest rok 47 p.n.e. Cały Rzym oczekuje z niecierpliwością na przybycie Kleopatry – egipskiej królowej. I właśnie wtedy wspaniały zawodnik Skorpus przegrywa nieoczekiwanie wyścig zaprzęgów w Circus Maximus. Czyżby jego konie zostały otrute? Julia i Kwintusz – dzieci Skorpusa wpadają na trop spisku… Podstępna gra na arenie to książka dla fanów historii starożytnego Rzymu. Trzyma w napięciu, znajduje się w niej zaskakująco dużo zagadek i przygód, które bywają niebezpieczne, ale i wesołe. Ponadto w książce znajdziecie słowniczek trudniejszych pojęć, mapy i informacje wzbogacające wiedze  czytelniczą. Polecam wszystkim młodym czytelnkom. W naszej bibliotece możecie wypożyczyć także inne książki z tej serii.

          Roksana Pasternak (kl.VIc)

           Czerwień rubinu

               Czerwień rubinu  to pierwsza cześć Trylogii czasów napisanej przez Kerstin Grier. Książka to międzynarodowy bestseller, od którego naprawdę trudno się oderwać. Gwendolyn ma 16 lat, wspaniałą przyjaciółkę i nieco dziwną rodzinę. Niespodziewanie dowiaduje się, że jest obdarzona genem, który umożliwia podróże w czasie. Dotychczas wszyscy sądzili, że ma go tylko jej kuzynka Charlotte. Z tego powodu Gwendolyn jest zupełnie nieprzygotowana do roli podróżnika w czasie. Towarzyszem jej przygód będzie Gideon - arogancki i pewny siebie chłopak. Wszystko to razem sprawia, że dotychczasowe życie dziewczyny wywraca się do góry nogami. siążka jest bardzo interesująca. Zachęcam wszystkich do jej przeczytania

          Paula Kosmala (kl.VIc)

    • Kontakty

      • Miejska Szkoła Podstawowa nr 11 w Piekarach Śląskich
      • Piekary Śląskie 41-943 ul. Śląska 8 Poland
      • 32 287-27-09 komórkowy 534-688-646 świetlica szkolna 533-219-306
      • Dyrektor Szkoły mgr Grażyna Twardoch
      • Wicedyrektor Szkoły mgr Dorota Bugała
      • Kierownik mgr Izabela Paruzel
      • mgr Marlena Stanjek mgr Aleksandra Żłobińska sekretariat czynny: 7:30-15:30
      • mgr Małgorzata Morawiak- Szysler
      • nr konta Rady Rodziców 98 1020 2368 0000 2002 0667 1426 (w tytule: imię nazwisko i klasa)
      • 58 1020 2313 0000 3102 0556 1263 (w tytule: imię nazwisko klasa opłata za duplikat legitymacji szkolnej lub karty rowerowej)
      • Kierownik Świetlicy mgr Anna Badora
      • Pedagog mgr Beata Płachta mgr Dorota Bugała
      • adres skrzynki EPUAP: /1x0d2l9ab1/SkrytkaESP
      • 533-219-306
  • Nasze media społecznościowe

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 949