• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

        •  

          INNOWACJA PEDAGOGICZNA

                  W roku szklonym 2018/2019 w klasie IVb realizowaliśmy innowację pedagogiczną „Przygoda z książką”. Poprzez literaturę dzieci poznawały różne kraje, ich kulturę, obyczaje,  znane postacie. Ponadto zwrócono uwagę na ciekawostki geograficzce i przyrodnicze oraz potrawy i owoce. W innowacji wykorzystano m.in. książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Znalazły się wśród nich: cykl Nela mała reporterka, biografie dla dzieci, w tym seria Nazywam się Magiczny domek na drzewie powieści  tj. Marek i czaszka jaguara, Hulajnogą przez szczęśliwą Arabię, Dzieciaki świata oraz wiersze Michała Rusinka Kefir w Kairze.

           

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

                W roku szklonym 2018/2019 uczniowie klas II-VIII brali udział w IV – tej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Wielka Liga Czytelników”. Dzieci czytały książki i rozwiązywały przygotowane do nich testy. Jako lektury konkursowe wybraliśmy wiele tytułów, które zakupiliśmy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Były wśród nich m.in. Asiunia, Baśniobór, Chłopiec z Lampedusy, Cudowny chłopak, Drzewo do samego nieba, Dziewczynka z parku, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi, Kapelusz Pani Wrony, Kroniki Archeo. Akta Gordona Archera, Która to Malala, M jak dżem, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, Nela na Wyspie Rajskich Ptaków, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą, Sprężyna, Wnuczka do orzechów, Wyspa mojej siostry,  Za niebieskimi drzwiami, Złodziej pioruna i inne.

          PISZEMY RECENZJE KSIĄŻEK

                Od kwietnia w ramach projektu nauczyciele j.polskiego i bibliotekarze realizowali projekt dla klas VI-VIII polegający na pisaniu recenzji ulubionych książek zakupionych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Byly one publikowane na stronie szkoły i wywieszone przed salą j.polskiego. Uczniowie głosując mogli wybrać najlepszą, drugą wybrało jury. Zwycięzcy odczytali swoje recenzje podczas imprezy "Jak nie czytam, jak czytam" 7.06. 2019 r.

          Zwycięzcy:

          I - Aleksadra Nowak (VIIIc) - recenzja książki "Baśniobór"

          I - Paweł Gamracy (VIIb) - recenzja książki "Cudowny chłopak i ja"

           

           

          PRZYGODY TOMKA W KRAINIE KANGURÓW

          – konkurs czytelniczy dla uczniów klas VI-VIII

                Wykorzystując literaturę przygodową zakupioną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 24 maja 2019 r. w naszej bibliotece zorganizowaliśmy szkolny konkurs czytelniczy  "Przygody Tomka w krainie kangurów". Wzięli w nim udział uczniowie klas VI-VIII. Ósmoklasiści pisali test ze znajomości książki Alfreda Szklarskiego oraz odpowiadali pisemnie na pytania dotyczące geografii i przyrody Australii. Imprezie towarzyszyła wystawa książek o przygodach Tomka Wilmowskiego zakupionych w ramach ww Programu.

              

           

          MAGICZNE DRZEWO. LAPBOOK - konkurs miejski

                 Na przełomie kwietnia i maja 2019 zorganizowaliśmy miejski konkurs literacko-plastyczny „Magiczne drzewo. Lapbook”. Jego adresatami byli klas IV-V piekarskich szkół. Finał i wręczenie nagród odbyło się 23 maja 2019 r. w naszej szkole. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac i książek  zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nasi uczniowie wykonując lapbooki wykorzystali książki Andrzeja Maleszki „Czerwone krzesło”, „Berło”, „Porwanie” i „Czas robotów”, które zakupiliśmy  w ww Programu.

             

           

          JAK POLUBIĆ "PANA TADEUSZA"?

                Od grudnia do lutego uczniowie klas VIII pod kierunkiem polonistki pani Ewy Sołtysek realizowali projekt „Jak polubić "Pana Tadeusza”?.  Jego posumowaniem było wykonanie lapbooków dotyczących tematycznie związanej z projektem oraz wystawa prac ósmoklasistów.  Książki wykorzystane przez uczniów zakupiono z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

             

           

          JUŻ CZYTAM

                W styczniu i lutym w ramach projektu „Już czytam” wychowawcy klas I we współpracy z logopedą (panią Dyrektor) i biblioteką szkolną realizowali zajęcia oparte na nowościach książkowych m.in. serie "Już czytam" "Zwierzęta Oli", "Kraina lodu". Projekt "Potrafię czytać" realizowano w kl.Ia, "Czytanie jest fajne" w Ib, zaś "Lubię czytać" w kl. Ic. Książki zakupiono z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

             

           

          MIESIĄC Z KSIĄŻKĄ DZIECIĘCĄ

                W styczniu w ramach akcji „Miesiąc z książką dziecięcą” uczniowie klas II realizowali projekty edukacyjne oparte na nowościach książkowych. Znalazły się wśród nich :„Kapelusz pani Wrony”, „Rany Julek! czyli Julian Tuwim został poetą”, Przygody dziesięciu skarpetek” i „Sposób na Elfa”. Książki zakupiono z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

              

           

          DZIECIAKI ŚWIATA

               W ramach projektu „Dzieciaki świata” w listopadzie zorganizowaliśmy spotkanie czytelnicze dla klas IV, które podumowywało projekty edukacyjne dotyczące życia codziennego i dostępu do edukacji dzieci na różnych kontynentyach. W czasie imprezy czytano fragmenty książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Były to m.in. „Dzieciaki świata” Martyny Wojciechowskiej, „Która to Malala?” Renaty Piątkowskiej, „ Chłopiec z Lampedusy” Rafała Witka i „Kot Karima” Liliany Bardiejewskiej.

             

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                Z okazji Dnia Pluszowego Misia 28 listopada br. razem z nauczycielami świetlicy zorganizowaliśmy imprezę czytelniczą dla uczniów klas I. Podczas spotkania nauczyciele i uczniowie klas VII-VIII - Ola, Gerhard i Paweł czytali fragmenty książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Znalazły się wśród nich opowiadania Anieli Cholewińskiej-Szkolik z serii „Bajki o Misiach” tj. „Herbatka u promyka”, „Petit maluje wieżę Eiffla” , „Urodzinowy prezent” i „Lekcja pływania”.

            

               W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiliśmy wiele nowości książkowych m.in. Nelę reporterkę, „Magiczne drzewo. Czas robotów”. Dziewczynom, tym młodszym, polecamy serie: „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”, „Dzienniki Nikki” i „Elżbieta księżniczka z Wersalu”. Dla starszych mamy powieści Rebbecki Stead, Joanny Jagiełło („Czekolada z chilli”) i Katarzyny Ryrych m.in. „Król”. Fani przygody i fantastyki też znajdą coś dla siebie. „Alcatraz kontra bibliotekarze”, „Magnus Chase i bogowie Asgardu”, „Trylogia Czarnego Maga” to tylko niektóre nowości. Tym, który chcą się bać polecamy „Osobliwy dom panie Preregrine” i „Miasto cieni”. Wybór jest bardzo duży. Zachęcamy do czytania!

             

           

           

          BAŚNIE Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA

               W ramach projektu edukacyjnego 15 listopada 2018 r. w świetlicy szkolnej zorganizowaliśmy spotkanie czytelnicze dla uczniów klasy III pod hasłem "Baśnie z różnych stron świata". Imprezę przygotowaliśmy w celu propagowania kultury różnych krajów. Podczas spotkania wykorzystaliśmy książki "Złoty Ptak: baśnie perskie" i "Sekret życia: baśnie hinduskie" zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

               W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiliśmy kolejne nowości. Każdy znajdzie coś dla siebie. Fanom fantastki polecamy serię „Animal Spirit” i cykl „Felix, Net i Nika” Rafała Kosika, zaś tym którzy lubią koreański pop „BTS koreańska fala”. Dla dziewcząt mamy powieści o problemach nastolatek, w tym „Gwiazd naszych wina”. Nie zabrakło też książek przygodowych i napisanych z humorem. Najmłodszym czytelnikom polecamy książki z serii „Zaopiekuj się mną” i "Zosia i jej zoo”.

             

             

          SŁAWNI LUDZIE I ICH OSIĄGNIĘCIA

             W październiku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i projektu edukacyjnego dla klas II-III zorganizowaliśmy imprezę czytelniczą podsumowującą przedsięwzięcie. Dzieci uczestniczyły w zajęciach czytelniczych poświęconych wybitnym ludziom i ich sukcesom. Razem z uczniami klas VII i zaproszonym gościem - bibliotekarką z MBP Publicznej filia nr 4 czytaliśmy m.in. fragmenty książek z serii „Nazywam się…” i "Już czytam"'oraz zbiorów nowel i opowiadań m.in. "Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi" Brooks'a, "Kobiety, badaczki, czempionki, awanturnice" J.Kończak i "Chłopaki chojraki" M. Prokopa. Podczas zajęć dzieci odpowiadały na pytania dotyczące książek. Uczniowie byli bardzo aktywni, wykazali się dużą wiedzą. Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze.

                Książki zaprezentowane w czasie imprezy zakupiliśmy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

             

           

          KILKA SŁÓW O WARTOŚCIACH

          - spotkanie czytelnicze

           

               1 października w ramach Dnia Głośnego Czytania i Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowaliśmy spotkanie czytelnicze poświęcone emocjom i wartościach. Naszymi gośćmi byli uczniowie klasy IIc. Pan Adam zaprezentował młodym czytelnikom nowo zakupione pozycje, w tym książki Grzegorza Kasdepke. Podczas spotkania czytano fragmenty książek tj. "Drużyna pani Miłki", "Tylko bez całowania!" i "Kocha lubi, szanuje". Następnie uczniowie dyskutowali na temat treści poznanych w książce. Wesołe opowiadania poruszające poważne tematy spodobały się dzieciom. Spotkanie było częścią projektu dla klasy II.

           

              Książki Grzegorza Kasdepke „Tylko bez całowania! czyli jak radzić sobie z niektórymi emocjami” i ”Kocha, lubi, szanuje…. Czyli jeszcze o uczuciach” wykorzystane podczas spotkania zakupiono w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".

           

           

           

              W ubiegłym tygodniu zakupiliśmy lektury oraz nowości literatury dziecięcej i młodzieżowej. Znajdziecie wśród nich serię "Nela mała reporterka", "Magiczne drzewo" "Jeżycjada". Fanom fantastyki polecamy "Kroniki rodu Kane", "Star Wars" czy "Baśniobór". Polecamy też "Cudownego chłopaka", kontynuację powieści oraz wiele innych tytułów. Kolejne zakupy przed nami.

               

           

               W tym roku otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup nowości książkowych w ramach projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” - Priorytet 3. We wrześniu po konsultacjach z Samorządem Szkolnym i Radą Rodziców wytypowaliśmy wiele tytułów dla dzieci i młodzieży. Przeprowadziliśmy też ankietę wśród uczniów klas IV-VIII, w której wzięło udział ponad 300 uczniów. Ankietowani mogli wybrać 5 gatunków książek, które chcieliby abyśmy zakupili do biblioteki w ramach projektu. Wyniki nas nie zaskoczyły. Wśród nowości każdy znajdzie coś dla siebie.

          Przedstawiamy wyniki ankiety i liczbę głosów:

          I miejsce - kryminały dla młodzieży - 176

          II miejsce - książki przygodowe - 175

          III miejsce - komiksy - 136

           

          kolejne miejsca:  nowe lektury, fantastyka, książki humorystyczne - 128

                                             książki o problemach nastolatków - 112

                                             książki o zwierzętach/przyrodzie - 106

                                             książki podróżnicze - 94

                                         romanse - 92                                                                                      

                                             książki o sporcie/sportowcach - 86

                                             książki historyczne - 57

                                             książki obyczajowe dla dziewcząt - 55

                                             książki historyczno-przygodowe - 54

                                             biografie - 40

                                             poezja - 19

                                         klasyka  literatury światowej - 14

           

    • Kontakty

      • Miejska Szkoła Podstawowa nr 11 w Piekarach Śląskich
      • Piekary Śląskie 41-943 ul. Śląska 8 Poland
      • 32 287-27-09 komórkowy 534-688-646 świetlica szkolna 533-219-306
      • Dyrektor Szkoły mgr Grażyna Twardoch
      • Wicedyrektor Szkoły mgr Dorota Bugała
      • Kierownik mgr Izabela Paruzel
      • mgr Marlena Stanjek mgr Aleksandra Żłobińska sekretariat czynny: 7:30-15:30
      • mgr Małgorzata Morawiak- Szysler
      • nr konta Rady Rodziców 98 1020 2368 0000 2002 0667 1426 (w tytule: imię nazwisko i klasa)
      • 58 1020 2313 0000 3102 0556 1263 (w tytule: imię nazwisko klasa opłata za duplikat legitymacji szkolnej lub karty rowerowej)
      • Kierownik Świetlicy mgr Anna Badora
      • Pedagog mgr Beata Płachta mgr Dorota Bugała
      • adres skrzynki EPUAP: /1x0d2l9ab1/SkrytkaESP
      • 533-219-306
  • Nasze media społecznościowe

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 797