• Z życia biblioteki

        •  

          Rok szkolny 2023/2024

           

          PRZYGODA Z HOBBITEM

              11 kwietnia 2024 r. w bibliotece zorganizowano Szkolny konkurs czytelniczy "Przygoda z Hobbitem". Jego adresatami byli uczniowie kl.VI-VIII. Zadaniem uczestników było napisanie testu ze znajomości treści lektury Tolkiena. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami. Jury w składzie: pani Anna Nierychło - nauczycielka języka polskiego i pan Adam Lubos - bibliotekarz oceniło prace i przyznało nagrody. Konkursowi towarzyszyła wystawa literatury fantasy. Gratulujemy wszystkim!

          I miejsce - Maciej Malok

          II miejsce - Tymoteusz Michalik

          III miejsce - Gabriela Boroń

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

               21 marca 2024 r. uczniowie klas I wzięli udział w uroczystości Pasowania na czytelnika. Podczas spotkania „Książki” zapoznały dzieci z zasadami funkcjonowania biblioteki szkolnej. Opowiedziały też o sobie, później wszyscy złożyli przyrzeczenie o poszanowaniu dla książek. Tego dnia pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały czytankę ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  specjalny numer gazetki Iskierka Jedenastki przygotowany przez panią Edytę Torbuś oraz okazjonalną przypinkę,. Zachęcam młodych czytelników do wypożyczania i czytania książek.

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW - PÓŁFINAŁ

            14 marca 2024 r. w bibliotece szkolnej odbył się półfinał Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Uczniowie w poszczególnych grupach wiekowych pisali test ze znajomości lektur: "Mania .Dziewczynka inna niż wszytkie" (I-III), "Dynastia Miziołków" (IV-VI) oraz "Obronić królową" (VII-VIII). Miło mi poinformować, że uczennice kl.III Alicja Kus i Marcelina Zelder (IIIc) oraz Kalina Namysło (IIIa) awansowały do finału ogólnopolskiego konkursu.Gratuluję!

          ERASMUS+ WIZYTA W BIBLIOTECE

               7 marca 2024 r. bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie i nauczyciele z Francji i Grecji biorący udział w projekcie Erasmus+. Pan Adam zapoznał gości ze zbiorami, działalnością biblioteki oraz jej osiągnięciami. Wizycie towarzyszyła wystawa książek, materiałów reklamowych i gadżetów promujących literaturę krajów biorących udział w projekcie.

          TAJEMNICE KSIĄŻEK - ZAJĘCIA OTWARTE - ERASMUS+

               7 marca 2024 r. pan Adam przeprowadził zajęcia otwarte w kl.IIIa, w których wzięli udział goście z Francji i Grecji. Podczas spotkania prowadzonego w języku polskim i angielskim, w formie pokazu multimedialnego, uczniowie poznali ciekawostki dotyczące książek. Dzieci dowiedziały się jak wyglądają najstarsze, najgrubsze, największe i najmniejsze z nich. Ponadto uczniowie zobaczyli fotografie najdroższych i najpopularniejszych publikacji wydanych na świecie, a także książki – zabawki, przytulanki oraz gadżety inspirowane literaturą dziecięcą i młodzieżową. Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze, trzecioklasiści aktywnie brali w nich udział.

             
           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

               21 lutego 2024 r. nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie klas IV-V rozwiązywali zagadki i rebusy dotyczące poprawnej polszczyzny. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością tematu.

                Siódmo i ósmoklasiści rozwiązywali zadania, które mogli zeskanować z pomocą kodów QR ukrytych na terenie szkoły. Do finału awansowały 4 najlepsze 3 osobowe drużyny. W podsumowaniu obchodów Międzynarodowego Dnia Ojczystego zorganizowano w bibliotece szkolnej. Uczniowie rozwiązywali zadania metodą stacji. Pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja klasy 7 b zdobywając najwyższą liczbę punktów. Wielkie brawa dla Nikoli Majchrzak, Maćka Maloka i Tymoteusza Michalika. Pokonali drużyny klas siódmych i ósmej.

           

          DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ

               19 lutego 2024 r. przypada 551 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Od pięciu lat tego dnia obchodzony jest Dzień Nauki Polskiej. Z tej okazji uczniowie klasy IVc wzięli udział w zajęciach czytelniczo-plastycznych. Podczas spotkania dzieci poznały historie polskich wynalazców i naukowców, których działania miały wpływ na nasze życie. Byli wśród nich Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Łukaszewicz, Jacek Karpiński czy Stefan Banach. Zadaniem czwartoklasistów było wyszukanie i wykreślenie nazwisk postaci polskich naukowców i wynalazców. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek związanych tematycznie z zajęciami.

           

          MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY

          "HISTORIE DZIECI - POZNAWANIE ŚWIATA"

              8 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny konkurs czytelniczy "Historie dzieci - Poznawanie świata". Zadaniem uczestników było napisanie testu ze znajomości serii książek Martyny Wojciechowskiej "Dzieciaki świata". Ponadto piątoklasiści  musieli wykazać się wiedzą na temat geografii i przyrody Azji i Afryki. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z piekarskich szkół podstawowych. Komisja pod kierunkiem pani Aleksandry Ogrodnik kierownika Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich przyznała nagrody. Gratulujemy wszystkim!

          I miejsce - Olga Piestrzeniewicz

          II miejsce - Alicja Kostecka

          III miejsce - Oliwia Jaruszowic

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                  Jak co roku dołączyliśmy do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. 24 listopada bibliotekarz pan Adam i nauczyciele świetlicy przygotowali dla uczniów klas pierwszych wiele atrakcji. Podczas zajęć w formie pokazu multimedialnego dzieci poznały historię pluszowej maskotki. Ponadto dowiedziały się ciekawostek o niedźwiedziach żyjących na różnych kontynentach oraz ich literackich i filmowych odpowiednikach. Pierwszoklasiści z uwagą słuchali fragmentów książki o przygodach Kubusia Puchatka oraz odpowiadali na pytania tematycznie związane z zajęciami. Następnie dzieci samodzielnie wykonały prace plastyczne według wzoru przygotowanego przez nauczycieli. Spotkania upłynęły w miłej i wesołej atmosferze.

           

           

          WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ

               8 listopada uczniowie kl. IIc odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. Teodora Heneczka filia nr 2 w Piekarach Śląskich. Drugoklasiści zapoznali się z jej zbiorami i funkcjonowaniem, dowiedzieli się jak można zostać czytelnikiem i jakie ciekawe możliwości się z tym wiążą. Z przepięknej książki o życiu listka dowiedzieli się natomiast wielu faktów o etapach jego rozwoju – od niewielkiego pączka po jego barwną przemianę. Następnie pozostając w aurze złotej polskiej jesieni dzieci nauczyły się wykonywać kolorowe liście z papieru. Niestety figlarny, jesienny wiatr rozrzucił je po całej bibliotece! W ich zebraniu pomógł robot Foxik, którym dzieci były zachwycone i chętnie z nim współpracowały.

                Podczas spaceru zadbaliśmy o bezpieczeństwo używając kamizelek w ramach akcji #OdblaskowaSzkoła.

          MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

              W październiku nasza szkoła dołączyła po raz kolejny do obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w bibliotece czytelnicy mogli zobaczyć wystawę książek W świecie fantazji i przygody. Uczniowie kl.III-VI wzięli udział w zajęciach czytelniczych pod hasłem Magia książek, podczas których bibliotekarz metodą booktalkingu promował literaturę przygodową i fantasy. Uczniowie wykonywali również prace plastyczne, rozwiązywali quizy i krzyżówki tematycznie związane z zajęciami.

          PIERWSZOKLASIŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

              30 października uczniowie klas pierwszych odwiedzili bibliotekę szkolną. Dzieci poznały wypożyczalnię i czytelnię, dowiedziały się gdzie znajduje się literatura przeznaczona dla nich i czasopisma dziecięce. Pan Bibliotekarz zapoznał uczniów z zasadami wypożyczeń. Tego dnia zajęć każdy młody czytelnik wypożyczył swoją pierwszą lekturę.

           

          CZYTAMY Z SERCEM

                W dniach 29 września do 5 października 2023 nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Czytamy z Sercem”, której pomysłodawcą jest Fundacja „Serce Dziecka”. Jej celem jest  promocja czytelnictwa, poszerzanie wiedzy na temat serca – budowy funkcjonowania tego organu oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. W ramach akcji uczniowie klas I-III odwiedzili naszą bibliotekę. Podczas spotkań nauczyciele i uczniowie czytali najmłodszym fragmenty książek tematycznie związanych zajęciami „Bajka o Sercu”, „Serce” Justyny Bednarek. Uczniowie mogli też zapoznać się z cytatami z literatury dziecięcej i młodzieżowej z motywem serca, które objaśnił bibliotekarz. Dzieci próbowały także samodzielnie wyjaśnić proste związki frazeologiczne tj „serce z kamienia”. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne. Akcji towarzyszyła wystawa książek popularnonaukowych, która również wzbudzała zainteresowanie uczniów.

             

           

          GRA W KOLORY

              We wrześniu dołączyliśmy do udziału w ogólnopolskim wyzwaniu czytelniczym "Gra w kolory". Zadaniem uczestników akcji jest wyszukanie, wypożyczenie i przeczytanie jak największej ilości książek, które mają na swoich okładkach wybrany kolor. W tym miesiącu jest to brązowy. Zachęcam uczniów do udziału w projekcie, życzę miłej lektury.

            

          Rok szkolny 2022/2023

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW - FINAŁ OGÓLNOPOLSKI

               12 maja 2023 r. nasi uczniowie wzięli udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. W zmaganiach uczestniczyły 263 drużyny w kategorii Klasy I-III, 103 - w kategorii Klasy IV-VI oraz 23 drużyny w kategorii Klasy VII-VIII, które jak wskazują wyniki, wykazały się nieprawdopodobną wręcz znajomością treści książek finałowych. Uczestnicy w poszczególnych grupach wiekowych pisali test ze znajomości lektur: "Tarmosia" (I-III) i "Małe Licho i babskie sprawki" (IV-VI). Nasze drużyny spisały się znakomicie.

              Miło nam poinformować, że Alicja Kus i Marcelina Zelder (I-III) oraz Julia Lapok, Maciej Malok i Tymoteusz Michalik (IV-VI) zwyciężyli i uzyskali tytuł Mistrza Polski  w swoich grupach wiekowych. Gratulujemy! Jesteście wielcy!

           

           

          WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ

                 11 maja w ramach Tygodnia Bibliotek uczniowie klasy IVa odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. Teodora Heneczka Filia 2 w Piekarach Śląskich. Podczas spotkania pani bibliotekarka zapoznała dzieci z księgozbiorem, układem książek na półkach i sposobem zapisu czytelnika. W formie zabawy czwartoklasiści dowiedzieli się jaką drogę musi "przejść" książka od pomysłu autora do rąk czytelnika. W odkryciu tych tajemnic pomógł Foxik, biblioteczny robot Photon. Okazało się, że droga jest czasami długa i zawiła - ale za to daje wspaniałe lekturowe efekty! O czym każdy mógł się przekonać "buszując" po regałach.

           
           

          MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O HARRYM POTTERZE

             20 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy VIIIa Małgorzata Zaborowska i Maurycy Sikora wzięli udział w konkursie czytelniczym "W świecie Hogwartu" organizowanym przez Miejską Szkołę Podstawową nr 1 w Piekarach Śląskich. Zadaniem jego uczestników było napisanie testu ze znajomości 6 tomów sagi i 7 filmów o przygodach młodego czarodzieja. Ósmoklasiści spisali się znakomicie.

              Małgosia Zaborowska zajęła II miejsce w konkursie. Gratulujemy! 

              

           

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW - ETAP WOJEWÓDZKI

                 29 marca 2023 r. przeprowadziliśmy online etap wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Uczniowie w poszczególnych grupach wiekowych pisali test ze znajomości lektur: "Smopsy" (I-III) i "Tajemnica domu w Bielinach" (IV-VI). Miło nam poinformować, że obydwie drużyny zdobyły tyuł Mistrza Województwa i awansowały do finału ogólnopolskiego konkursu. Oto najlepsi:

          Alicja Kus i Marcelina Zelder (IIc) – klasy I-III

          Julia Lapok, Maciej Malok i Tymoteusz Michalik (VIb) – klasy IV-VI

           

          WESOŁE PRZYGODY DZIECI Z BULLERBYN

                 13 marca 2023 r. zorganizowaliśmy szkolny konkurs czytelniczy dla klas III Wesołe przygody dzieci z Bullebyn. Zadaniem jego uczestników było prawidłowe rozwiązanie testu opracowanego na postawie książki Astrid Lindgren. W teście wyboru dzieci odpowiadały na pytania zamknięte dotyczące treści lektury. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością tematu. Konkurs został przygotowany we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną Filia nr 2 w Piekarach Śląskich. Wszyscy spisali się znakomicie.  Gratulujemy!                                

          Zwycięzcy konkursu:                      

          I miejsce -  Aleksandra Cudnik (IIIa)                                          

          II miejsce -  Mateusz Bojór (IIIa)

          III miejsce -  Mikołaj Mnich (IIIc)

           

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

                9 marca 2023 r. uczniowie klas I wzięli udział w uroczystości Pasowania na czytelnika. Podczas spotkania dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością bajek i lektur, śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Tego dnia pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały specjalny numer gazetki Iskierka Jedenstki przygotowany przez panie Edytę Torbuś i Joannę Wozińską. Zachęcamy wszystkich do wypożyczania i czytania książek. W spotkaniach wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu #laboratoriaprzyszlosci

           

          OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA POWIATOWE - FINAŁ POWIATOWY

                 28 lutego 2023 r. w naszej bibliotece przeprowadziliśmy finał powiatowy Ogólnopolskich Mistrzostw Powiatowych w ramach konkursu Wielka Liga Czytelników. Uczniowie w poszczególnych grupach wiekowych pisali test ze znajomości lektur: "Marcel i czas" (I-III), "Skandal w stolicy nudy" (IV-VI) i "Stan splątania" (VII-VIII). Miło nam poinformować, że drużyny klas I-III i IV-VI zdobyły tyuł Mistrza Powiatu i awansowały do etapu wojewódzkiego konkursu. Oto najlepsi:

          Alicja Kus i Marcelina Zelder (IIc) – klasy I-III

          Julia Lapok, Maciej Malok i Tymoteusz Michalik (VIb) – klasy IV-VI

           

          DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

                  21 lutego 2023 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie klas IIa, IVa i Va wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez bibliotekarza pana Adama Lubosa. Tego dnia drugoklasiści poznali twórczość Michała Rusinka. Dzieci wraz z nauczycielami czytały wiersze z tomików „Wiersze rodzinne” i „Kefir w Kairze”, a następnie wykonały prace plastyczne ilustrujące wybrane wierszyki. Natomiast uczniowie klas IV-V poznali tajemnice książek w formie pokazu multimedialnego. Pan Adam zapoznał ich z ciekawostkami o książkach. Czwarto i piątoklasiści zobaczyli m.in. najstarsze, najmniejsze, najgrubsze i najdroższe książki na świecie. Duże wrażenie na dzieciach zdobiły slajdy przedstwaiające najmniejsze książki w Polsce i na świecie, książki – zabawki, słodkie torty i moda inspirowana znanymi powieściami dla dzieci i młodzieży. Na zakończenie spotkania uczniowie rozwiązywali łamigłówki literacki związane z tematyką zajęć.

           

          ŚWIAT WIDZIANY OCZAMI DZIECI - PROJEKT EDUKACYJNY

                 7 lutego 2023 roku rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego Świat widziany oczami dzieci. Jego adresatami są uczniowie klasy IVa. Scenariusze zajęć prowadzonych przez panią Ewę Czech i pana Adama Lubosa zostały opracowane na podstawie serii książek Dzieciaki świata Martyny Wojciechowskiej. Podczas pierwszego spotkania czwartoklasiści poznawali Nepal, jego środowisko przyrodnicze i kulturę. Kolejne zajęcia będą poświęcone Wietnamowi i Tajlandii. Projet zakończy się poznaniem życia codziennego dzieci afrykańskich w Namibii i Etiopii. Więcej informacji nt zajęć znajdziecie w zakładce projektu.

           

           

          OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA POWIATOWE - SZKOLNY FINAŁ

                 4 stycznia 2023 r. w naszej bibliotece przeprowadziliśmy finał szkolny Ogólnopolskich Mistrzostw Powiatowych w ramach konkursu Wielka Liga Czytelników. Uczniowie w poszczególnych grupach wiekowych pisali test ze znajomości lektur: "Karolcia" (I-III), "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" (IV-VI) i "Hobbit" (VII-VIII). Spośród 24 uczestników wyłoniliśmy 3 drużyny (na każdym poziomie 1), które będą reprezentowały naszą szkołę w finale Mistrzostw Powiatu.  Uzyskując powyżej 80% najlepsi okazali się:

          Alicja Kus i Marcelina Zelder (IIc) – klasy I-III

          Julia Lapok, Maciej Malok i Tymoteusz Michalik (VIb) – klasy IV-VI

          Dominika Adamczyk (VIIIb), Zofia Kostecka i Małgorzata Zaborowska (VIIIa) – klasy VII-VIII

             

           

          BOHATEROWIE OLIMPU

                 9 grudnia 2022 r. zorganizowaliśmy szkolny konkurs czytelniczy dla klas V-VI Bohaterowie Olimpu. Zadaniem jego uczestników było prawidłowe rozwiązanie testu opracowanego na postawie mitologii greckiej. W teście wyboru dzieci odpowiadały na pytania zamknięte dotyczące treści mitów i Odysei. Uczniowie wykazali się dużą znajomością tematu. Wszyscy spisali się znakomicie.  Gratulujemy!                                

          Zwycięzcy konkursu:

          I miejsce -  Maciej Malok (VIb)                                           

          II miejsce -  Marta Pieprzyca (VIa)

          III miejsce -  Magdalena Zalska (VIa)

           

           

           

          PODRÓŻE Z KSIĄŻKĄ PRZEZ ŚWIAT

               Zbliżają się święta. W wolnym czasie chcielibyśmy, aby uczniowie sięgneli po książkę. Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę "Podróże z książką przez świat". Nasi czytelnicy znajdą na niej nowe i klasyczne powieści przygodowe i podróżnicze. Zachęcamy wszystkich do ich poznania i wypożyczenia. Dzięki temu każdy może przeżyć niesamowite przygody razem z ich bohaterami i odkryjecie dalekie lądy.
           
           
           
           

          ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                24 i 25 listopada po raz kolejny dołączyliśmy do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Z tej okazji przygotowaliśmy wraz z nauczycielami świetlicy przygotowali imprezę czytelniczo – plastyczną dla klas I. Podczas potkania dzieci poznały historię święta i pluszowej maskotki, a także ciekawostki o gatunkach niedźwiedzi żyjących na różnych kontynentach.  Pani Dyrektor i nauczyciele czytali dzieciom opowiadania z serii Bajki o misiach. Następnie uczniowie podzieleni na grupy kolorowali i układali przygodowe wcześniej puzzle związane tematycznie ze świętem. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali zakładki ręcznie wykonane przez panią Karolinę i Helenę.

             

           

          PIŁKA NOŻNA I JEJ BOHATEROWIE

                 20 listopada w Katarze rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Z tej okazji w bibliotece przygotowaliśmy wystawę książek tematycznie związaną z tą globalną imprezą. Zachęcamy, aby obejrzeć, a później wypożyczyć albumy, literaturę piękną i popularnonaukową. Czytając poznacie biografie znanych piłkarzy tj. Robert Lewandowski, Łukasz Piszczek, Cristiano Ronaldo, Leo Messi i wielu innych. Z książek dowiecie się też wielu ciekawostek o piłce i Mundialu. Zapraszamy wszystkich czytelników i kibiców do biblioteki szkolnej.

           

          PIERWSZOKLASIŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

                27 października 2022 r. naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami. Podczas spotkań dzieci dowiedziały się jakie są zasady wypożyczania książek. Poznały szkolną bibliotekę: wypożyczalnię i czytelnię, dowiedziały się gdzie znajduje się literatura przeznaczona dla nich i czasopisma dziecięce. Tego dnia każdy uczeń wypożyczył swoją pierwszą książeczkę. Ponadto młodzi czytelnicy otrzymali w prezencie książki Pierwsze abecadło ufundowane przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mamy nadzieję, że z wyrosną z nich nowi, bardzo dobrzy czytelnicy.

             

           

          CZYTANIE WZBOGACA WYOBRAŹNIĘ

                 20 października 2022 roku przeprowadziliśmy w naszej szkole cykl imprez czytelniczych. Ich adresatami byli uczniowie klas V i VI. Podczas spotkań, aby zachęcić nastolatków do poznawania literatury pani Dyrektor, poloniści, pan Adam czytali fragmenty nowości książkowych. Uczniowie także zaprezentowali swoje ulubione książki, opowiadali dla czego są dla nich szczególne. Literatura była różnorodna od klasyki po fantastykę, komiksy i książki popularnonaukowe. Podczas spotkań piąto i szóstoklasiści chętnie rozwiązywali przygotowane quizy i zagadki literackie przygotowane przez panią Dorotę. Zajęcia zorganizowaliśmy w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Zachęcamy wszystkich do czytania.

             

           

            PRZYGODY PIĘCIOPSIACZKÓW

                 11 października 2022 roku uczniowie klasy IIc wzięli udział w imprezie czytelniczej Przygody Pięciopsiaczków. Podczas spotkania w formie pokazu multimedialnego dzieci poznały życie i twórczość Wandy Chotomskiej. Następnie wraz z nauczycielami czytały fragmenty książki o młodych szczeniaczkach. Imprezę zorganizowano w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

             

           


           

          Rok szkolny 2021/2022

          WIZYTA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

                      31 maja uczniowie klasy II c wraz z opiekunami odwiedzili Filię nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich. Główne cele wizyty to podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji, zwiększenie zainteresowania książką oraz zainspirowanie uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki publicznej. W celu omówienia tych kwestii panie bibliotekarki przedstawiły ciekawą prezentację multimedialną pn. „Biblioteka – cały świat w jednym miejscu”. Uczniowie zapoznali się z bogatą ofertą biblioteki, zasadami wypożyczania książek, dowiedzieli się co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Mieli również okazję poznać księgozbiór i sprawdzić swoje umiejętności głośnego czytania. Zajęcia biblioteczne z całą pewnością zachęciły dzieci do częstego odwiedzania biblioteki.

               

           

          FINAŁ WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW ROZSTRZYGNIĘTY!

           

                W wojewódzkim Finale Konkursu nasze Mistrzynie Szkoły: Alicja Kus (Ic), Marcelina Zelder (Ic) i Julia Liszczyk (IIb) zdobyły 145/150 pkt. Uzyskały tym samym tytuł Mistrza Województwa Śląskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu!

           

             

           

          POZNAJEMY KSIĄŻKI DLA NASTOLATKÓW

                     W maju w naszej bibliotece odbyły się spotkania czytelnicze dla uczniów klas V i VI, których celem było zachęcić uczniów do czytania książek i częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej. Zajęcia były dobrą okazją do promocji czytelnictwa. Jednym z zadań było znalezienie w otrzymanym przez dzieci opowiadaniu tytułów serii i książek znajdujących się w bibliotece. Ciekawą zabawą czytelniczą było rozszyfrowanie tytułów książek według podanego szyfru ułamkowego. Najwięcej radości jednak sprawiło uczestnikom spotkania wyszukiwanie książek na półkach biblioteki według podanej kategorii: z imieniem, kolorem, liczbą, nazwą geograficzną i jedzeniem w tytule. Uczniowie przekonali się, że w naszej bibliotece znajduje się wiele interesujących książek!

           

               

           

          ETAP POWIATOWY WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW ZA NAMI!

                Znamy już wyniki etapu powiatowego Wielkiej Ligi Czytelników! Do Finału wojewódzkiego zakwalifikowała się drużyna z klas I – III zdobywając największą liczbę punktów w powiecie, uzyskując równocześnie tytuł Mistrza Powiatu. Mistrzynie Szkoły zdobyły 130/130 pkt. Są to: Alicja Kus (Ic), Marcelina Zelder (Ic) i Julia Liszczyk (IIb). Zwycięskiej drużynie gratulujemy i życzymy sukcesu w finale!

               Pozostałe drużyny w kategorii klas IV – VI (Maciej Malok Vb) i VII – VIII (Dominika Adamczyk /VIIb, Zofia Kostecka /VIIa i Małgorzata Zaborowska /VIIa) zdobyły tytuły I Wicemistrza Powiatu. Serdecznie gratulujemy!

           

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

               30 marca br. w naszej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas I. Tego dnia pierwszoklasiści stali się oficjalnie czytelnikami biblioteki szkolnej. Dzieci wykonywały zadania dotyczące znajomości alfabetu oraz popisywały się swoją wiedzą na temat książek rozwiązując zagadki z treści bajek. W zabawie o nazwie „książkowe abecadło” wymieniali słowa na kolejne litery alfabetu kojarzące im się z książką. Okazało się, że dzieci mają przeróżne skojarzenia związane z książkami. Najważniejszym punktem spotkania było złożenie przez uczniów uroczystego przyrzeczenia. Wypowiadając jego słowa nasi pierwszoklasiści obiecywali szanować książki i być wzorowymi czytelnikami. Mamy nadzieję, że wyrośnie z nich pokolenie miłośników książek!

           

              

           

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW – FINAŁ SZKOLNY

               W środę 16 marca 2022 r. w naszej bibliotece odbył się szkolny finał wojewódzkiego konkursu „Wielka Liga Czytelników” edycja 2021/2022. Brało w nim udział 18 osób z klas I -VII, a 7 z nich zakwalifikowało się do etapu powiatowego. Uczniowie podzieleni na trzy kategorie wiekowe pisali testy ze znajomości książek: „Cukierku, ty łobuzie!”, „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” oraz „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Warunkiem zaliczenia testu było uzyskanie co najmniej 80/100 punktów.
                  W etapie powiatowym udział będą brały 3 drużyny w składzie:

           

          Klasy I-III

          I miejsce – Marcelina Zelder (I c)

          II miejsce  Alicja Kus (I c)

          III miejsce – Julia Liszczyk (II b)

          Klasy IV-VI

          I miejsce – Maciej Malok (V b)

          Klasy VII-VIII

          I miejsce  Małgorzata Zaborowska (VII a)

          II miejsce  Dominika Adamczyk (VII b)

          III miejsce Zofia Kostecka (VII a)

          Zwycięzcom etapu szkolnego gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji!

           

              

           

          LOGOPEDYCZNE POTYCZKI

                6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. Z tej okazji klasa II c odwiedziła bibliotekę szkolną, aby zapoznać się z literaturą logopedyczną znajdującą się w naszej bibliotece. Uczniowie obejrzeli wystawę książek poświęconą tej tematyce, a następnie poprawnie rozwiązywali zagadki logopedyczne przygotowane przez panie bibliotekarki. Na zakończenie wysłuchali „Łamisłówek” z książki autorstwa Łukasza Dębskiego, by samodzielnie przeczytać najtrudniejsze z nich.

           

             

          SZKOLNY DZIEŃ PIĘKNEGO CZYTANIA   

                Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone na całym świecie 21 lutego każdego roku. W nawiązaniu do tego święta panie bibliotekarki zorganizowały w bibliotece Dzień Pięknego Czytania, na który zaproszeni zostali uczniowie klas III wraz ze swoimi wychowawcami. Zajęcia miały na celu ukazanie piękna naszej mowy i zachęcić do czytania książek. Było to również promowanie poprawnego posługiwania się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale i na co dzień. Dzieci przyniosły do biblioteki swoje ulubione tytuły, z których czytały wybrany fragment przygotowany wcześniej w domu. Chętnych czytelników było na tyle dużo, że trzeba było skracać przygotowane teksty. Zajęcia kończyły się zabawą polegającą na poprawnym wymówieniu trudnych wyrazów z tzw. łamańców językowych. Zadanie, choć nie należało do łatwych, sprawiło dzieciom sporo radości.

                Warto dbać o to, by znać język polski oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.

           

           

           

           

           ŚWIĄTECZNO-ZIMOWA WYSTAWA KSIĄŻEK

                  W grudniu w bibliotece szkolnej można było oglądać wystawkę książek o tematyce świątecznej. Wystawa ta cieszyła się sporym zainteresowaniem młodych czytelników. Dzieci chętnie wypożyczały książki do domu, a także czytały na miejscu w bibliotece. W tym miesiącu prezentujemy na wystawie kilka książek związanych tematycznie z zimą i karnawałem. Znajdują się wśród nich opowiadania dla najmłodszych, jak i powieści dla nieco starszych uczniów. Zapraszamy do przeglądania i wypożyczania.

           

            

           

            ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                   25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w bibliotece szkolnej zorganizowano imprezę czytelniczą dla klas I, na której nauczyciele czytali książki o misiach. Dzieci wysłuchały fragmentów o Misiu Uszatku, o przygodach rodziny Niedźwiadków, opowiadanie pt. „Węgielek ratuje owieczkę” z serii Bajki o misiach, oraz o słoniku Elmerze, który odnalazł ukochaną przytulankę – misia swojego przyjaciela. Dowiedziały się także kim był pluszowy miś o nazwie Czarny Nosek. Uczniowie chętnie opowiadali o swoich misiowych przytulankach i znanych im misiach z bajek. Pochwalili się nawet swoją „misiową” wiedzą rozwiązując zagadki o wspomnianych podczas zajęć misiach. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki przedstawiające pluszowego misia. Spotkania czytelnicze wzbudziły wiele pozytywnych emocji.

           

           

                                                                        

           

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

                Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas I – VIII do udziału w kolejnej edycji konkursu „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW”. W tym roku konkurs ma 3 etapy – szkolny, powiatowy i wojewódzki. Uczniowie zdobywają 5 sprawności czytelniczych rozwiązując w domu (z pomocą rodziny) testy z pytaniami do treści książek wybranych z konkursowej listy. Uczniowie, którzy zdobędą komplet sprawności przystępują do finału szkolnego – testu pisanego w naszej bibliotece. Trzech najlepszych uczniów w danej kategorii – klasy I-III, IV-V oraz VII-VIII awansuje do kolejnego etapu. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie internetowej wielkaliga.pl, a lista książek konkursowych w zakładce Wielka Liga Czytelników 2021/2022. Koordynatorami szkolnymi w tym roku szkolnym są panie bibliotekarki Dorota Kloszczyk i Karolina Krupa. Zapisy w naszej bibliotece.

          PIERWSZOKLASIŚCI W BIBLIOTECE

               Koniec października i początek listopada był czasem szczególnym w bibliotece dla pierwszoklasistów. Właśnie w tych dniach uczniowie klas pierwszych zostali włączeni do grona czytelników biblioteki. Wraz ze swoimi wychowawcami dzieci z klas Ia, Ib i Ic odwiedziły bibliotekę szkolną. Panie bibliotekarki przedstawiły dzieciom zasady korzystania i wypożyczania zbiorów bibliotecznych. Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem – dowiedzieli się, na których półkach znajdują się książki przeznaczone dla najmłodszych czytelników szkoły. Dzieci popisały się także znajomością zasad właściwego obchodzenia się z książką. Na koniec spotkania każde z nich wypożyczyło swoją pierwszą lekturę z biblioteki szkolnej.

                  

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

                  5 listopada obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji odwiedzili bibliotekę uczniowie klas młodszych, by obejrzeć wystawę najpopularniejszych bajek. Na wystawie zaprezentowane były baśnie najbardziej znanych bajkopisarzy: Charlesa Perraulta, Hansa Christiana Andresena i braci Grimm. Dzieciom podobały się również bajki Walta Disneya takie jak: Król Lew, Dumbo, Królewna Śnieżka i inne. Uczniowie potrafili wymienić tytuły wielu bajek zarówno współczesnych, jak i klasycznych baśni i wykazali duże zainteresowanie zaprezentowanymi książkami oraz chęć ich wypożyczania.

           

          POZNAJEMY KSIĄŻKI Z DZIEDZINY EKOLOGII

                  W październiku w bibliotece szkolnej można było oglądać wystawę książek popularnonaukowych i beletrystycznych związanych tematycznie z ekologią. Wystawka wykonana była w ramach projektu „Ziemia dla mnie, ja dla Ziemi” realizowanego w klasach I-III. Uczniowie klas II zawitali w bibliotece, by obejrzeć wystawę i posłuchać bibliotekarzy, którzy zaprezentowali im najciekawsze wystawione książki. Dzieci pochwaliły się swoją dotychczasową wiedzą ekologiczną i wysłuchały ciekawostek, które można znaleźć w książkach. Na koniec wysłuchały opowiadania z książeczki pt. „Przygody Zoga” – przybysza z kosmosu, dzięki któremu mali mieszkańcy Ziemi zauważyli piękno i różnorodność swojej planety. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem czytelników naszej biblioteki, o czym świadczą wypożyczenia książek ekologicznych po zakończonych zajęciach.


           

          Z TOMKIEM PRZEZ AFRYKĘ

               7 czerwca 2021 roku  zorganizowano w naszej szkole konkurs wiedzy "Z Tomkiem przez Afrykę", który był podsumowanie projektu edukacyjnego dla klas VIII realizowanego przez panią Ewę Czech i pana Adama Lubosa. W pracowni komputerowej uczniowie rozwiązywali test zamieszczony na platformie Classroom. Ósmoklasiści odpowiadali na pytania dotyczące treści książek Alfreda Szklarskiego, historii i wierzeń Egipcjan i plemion afrykańskich, geografii i przyrody Czarnego Lądu. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością tematu. 9 czerwca pani Dyrektor wręczyła nagrody zwycięzcom konkursu i uczestnikom projektu.

           

          Zwycięzcy konkursu:

          I miejsce - Alicja Szczepańczyk (VIIIa)

          II miejsce - Jakub Kociołek (VIIIa)

          III miejsce - Igor Piestrzeniewicz (VIIIa)

           

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

           

                  20 maja 2021 r. przygotowaliśmy dla najmłodszych uczniów uroczystość Pasowania na Czytelnika. Wzięli w niej udział uczniowie klas I i II. W związku z sytuacją pandemiczną zmieniliśmy formułę imprezy. Spotkaliśmy się z nimi na lekcjach w klasach prezentując pokaz multimedialny przestawiający bibliotekę szkolną i jej zbiory. Pierwszo i drugoklasiści dowiedzieli się też jakie są życzenia książki. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniach, odpowiadały na pytania, pięknie czytały. Po złożeniu przyrzeczenia książce uczniowie stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

                Pierwszoklasiści otrzymali w prezencie książeczki ufundowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” projektu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dla drugoklasistów pani Edyta Torbuś przygotowała okolicznościowy numer gazetki szkolnej "Iskierka Jedenastki". Zapraszamy naszych najmłodszych czytelników do odwiedzania biblioteki i czytania. Miłej lektury!

           

           

          HISTORIA ASIUNI

          - szkolny konkurs czytelniczy dla klas III

                  Czytanie jest jedną z najważniejszych wartości. Czytając książki poznajemy świat, historię, inne kultury, poszerzamy swoją wyobraźnię, uczymy się. W związku z tym postawiliśmy zachęcić uczniów klas III do poznania biografii Joanny Papuzińskiej.  13 maja 2021 r. przeprowadziliśmy w bibliotece szkolny konkurs czytelniczy „Historia Asiuni”. Wzięło w nim udział 15 uczniów. Odpowiadając na pytania, rozwiązując krzyżówkę trzecioklasiści wykazali się bardzo dobrą znajomością treści lektury. Wszyscy spisali się znakomicie. Zwyciężczyni uzyskała maksymalną liczbą punktów. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, zaś najlepszych Jury nagrodziło nagrodami książkowymi. Gratulujemy! 

          Zwycięzcy konkursu:
          I miejsce – Kinga Długi (IIIa)
          II miejsce – Weronika Skutnik (IIIa)
          III miejsce – Tymon Kusz (IIIb)

          NIESAMOWITE PRZYGODY FELIXA, NETA I NIKI

          - konkurs czytelniczy dla klas IV-VIII

               W dniach 27-28 kwietnia 2021 r. z nauczycielką języka polskiego - panią Ewą Sołtysek przeprowadziliśmy online szkolny konkurs czytelniczy dla klas IV-VIII. Zamieściliśmy go na platformie internetowej testportal.pl. Zadaniem uczestników  było prawidłowe rozwiązanie testu opracowanego na postawie powieści Rafała Kosika „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. W teście wyboru uczestnicy odpowiadali na pytania zamknięte dotyczące treści książki. Ponadto musieli wykazać się też znajomością zdań prawdziwych i fałszywych. Każdy mógł uzyskać maksymalną liczbę 100 punktów. W konkursie wzięło udział 21 uczniów. Wszyscy spisali się znakomicie. Gratulujemy!                                                   

          Zwycięzcy konkursu:                                                                                                      

          I miejsce -  Kacper Rudy (VId)

          II miejsce -  Maurycy Sikora (VIa)

          III miejsce -  Karolina Knosała (VIIb) i Maciej Malok (IVb)

               

          ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH '2021

               W piątek 23 kwietnia nasza biblioteka dołączyła do obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Genezę święta zapoczątkowanego w Katalonii przybliżyłem uczniom wykonując z panem Rafałem Wojterą prezentację multimedialną/ film. W dniu obchodów zamieściliśmy go na Facebooku szkoły. Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się ciekawostek na temat literatury i prawa autorskiego, mogą też posłuchać i obejrzeć teledysk od Hymnu Książki. Z okazji święta przygotowałem również wystawę literatury młodzieżowej. Zaprezentowałem na niej powieści, w których akcja dzieje się w bibliotekach, księgarniach lub jest związana z czytaniem, wyszukiwaniem informacji w różnych źródłach m.in. w komputerze, Internecie. Wśród książek znalazły się Magiczna biblioteka Bibbi Bokken Jostein Gaarder, Biblioteka pana Lemoncella Chrisa Grabensteina, Tajemica biblioteki Martina Widmarka, Matylda Roalda Dahla, Kto wykradł grę z komputera? Ewy Nowak i wiele innych.

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET '2021

               Z okazji święta Kobiet składam wszystkim Paniom (tym małym i dużym) najserdeczniejsze życzenia. Zachęcam wszystkich do poznania książek, których bohaterkami są dziewczynki, nastolatki, kobiety. Nowel, opowiadań i powieści mamy bez liku. Możecie je wypożyczać na bieżąco. Książki prezentowane na wystawie to tylko namiastka całości.

               MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY '2021

               W środę 03 marca na całym świecie obchodzono Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Święto to zostało ustanowione w 1984 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy (PEN Club). Jego celem jest upowszechnianie literatury, obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarskiej na świecie.

               W tym roku nasza szkoła dołaczyła do obchodów święta. Z tej okazji pan Adam przygotował konkurs online „Czy znasz literaturę?” adresowany do uczniów klas IV-VIII. Za pośrednictwem szkolnego facebooka i platformy Google uczestnicy rozwiązywali test wiedzy. Ich zadaniem było wyszukanie w różnych źródłach informacji  i przesłanie odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. popularnych autorów literatury dziecięcej i młodzieżowej, ich twórczości i bohaterów książek. Nasi uczniowie spisali się znakomicie. W konkursie wzięło udział 61 osób, 40 uzyskało z testu maksymalną liczbę punktów. Pozostali popełnili 1 lub 2 błędy. Wszystkich uczestników nagrodzono pozytywnymi punktami z zachowania i ocenami za aktywność z języka polskiego. Gratulujemy!  

          Z TOMKIEM PRZEZ ŚWIAT. AFRYKA - projekt edukacyjny dla klas VIII

                 Pomimo trudnej sytuacji od listopada 2020 r. rozpoczęliśmy zdalnie realizację projektu edukacyjnego Z Tomkiem przez świat. Afryka opartego na książkach Alfreda Szklarskiego. Jest on adresowany do ósmoklasistów. Do tej pory chęć udziału w ząciach (na razie zdalnych) wykazali uczniowie klas VIIIa i VIIIc. Projekt będzie reazlizowany do maja 2021 r. Szczegółowe informacje na jego znajdziecie w zakładce projetu.

          OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

                 29 września 2020 r. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania nasz bibliotekarz pan Adam odwiedził uczniów klas IIa, IIb i IIIc. Wraz z wychowawcami przygotował dla dzieci niespodziankę. Uczniowie klasy III oglądając przygotowaną na ten dzień prezentację multimedialną poznali życie i twórczość Marcina Pałasza. Podczas spotkania pan Adam razem z wychowawcą czytali fragmenty serii książek o przygodach psa Elfa i zachęcali zebranych do czytania literatury dziecięcej. Następnie bibliotekarz spotkał się drugoklasitami. W formie prezentacji multimedialnej zaponał ich z twórczością Waldemara Cichonia. Wraz z Panią Dyrektor, wychowawcami i nauczycielami wspomagającymi czytał fragmenty książek m.in. o przygodach kota Cukierka i psa Riko. Wesołe przygody bohaterów bardzo podobały się dzieciom. Spotkania czytelnicze upłynęły w miłej atmosferze.


          Rok szkolny 2019/2020

          CERTYFIKAT DLA "JEDENASTKI"

                 W ramach projektu „Wielka Liga Czytelników” nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie „Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo”. Celem akcji było zachęcanie do rodzinnego czytania i propagowanie czytelnctwa wśród uczniów i lokalnej społecznosci. Od listopada 2019 do maja 2020 roku we współpracy z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej, polonistami, pracownikmi świetlicy realizowaliśmy (także zdalnie) konkursy, imprezy czytelnicze zaliczając tym samym zdania konkursowe i zbiraliśmy sprawności w "Wielkiej Lidze Czytelników". 15 czerwca 2020 roku przyznano naszej szkole Certyfikat „Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo”.

              Dziękujemy uczniom i rodzicom za zaangażowanie w projekt i „Wielką Ligę”. Nasza szkoła jest pierwszą i jedyną w mieście, której udało się uzyskać certyfikat i to za pierwszym razem. Koordynatorami projektu byli bibliotekarze Dorota Kloszczyk i Adam Lubos.

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW - SZKOLNY FINAŁ

              W ramach pracy zdalnej 11 maja 2020 r. w naszej szkole przeprowadziliśmy szkolny finał ogólnopolskiego konkursu „Wielka Liga Czytelników. Mistrzostwa Lokalne”. Uczniowie podzieleni na dwie kategorie wiekowe pisali testy ze znajomości lektur „Nowe przygody skarpetek” i „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek”. Zwycięzcy w obu kategoriach wiekowych uzyskali maksymalną liczbę 100 punktów. Przedstawimy wyniki, a tym samym Mistrzów Szkoły:

          Klasy I-IV

          I miejsce - Julia Lapok  (IIIb)

          II miejsce - Blanka Sawkiewicz (IIc)  

          III miejsce - Tomasz Zawadzki  (IIc)

          Klasy V-VIII

          I miejsceZofia Kostecka (Va)

          II miejsce - Alicja Mączko (VId)

          II miejsce - Małgorzata Zaborowska (Va)

           

          ILUSTRACJA DO LEGENDY ŚLĄSKIEJ - wyniki konkursu

             3 marca 2020 r. podsumowaliśmy wyniki szkolnego konkursu plastycznego dla klas II i III „Ilustracja do legendy śląskiej”. Na konkurs zgłoszono ponad 50 prac. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia. Wybraliśmy z nich 3 najlepsze i przyznaliśmy 7 wyróżnień. Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy za udział w konkursie.

          Zwycięzcy konkursu:

          I miejsce Amelia Czech (IIIa)

          II miejsce Nikodem Mitas (IIIa)

          III miejsceAmelia Siwiec (IIIa)

          Wyróżnienia: Dagmara Nyk i Hanna Ścigała (IIc), Maja Kitlińska, Oliwier Kostoń, Marta Pieprzyca i Magdalena Solak (IIIa) oraz Anna Woźniak (IIIc)

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

               W ramach Dnia Języka Ojczystego razem z nauczycielami świetlicy zorganizowaliśmy spotkanie poetycko-czytelnicze "Polscy poeci dzieciom". Podczas imprezy uczniowie Emilia Kopeć i Blanka Sawkiewicz (IIc), Martyna Kulik (IVa), Paulina Dąbrowska (Vd) i Jakub Kociołek (VIIa) przybliżyli  najmłodszym twórczość polskich poetów tj. Julian Tuwim, Maria Konopnicka, Michał Rusinek i Małgorzata Strzałkowska. Czytano znane, napisane piękną polszczyzną, wiersze. Uczniowie nagrodzeni i wyróżnieni w miejskim etapie konkursu recytatorskiego "Mały OKR" Hania Świt, Magda Zalska i Tymon Kusz zaprezentowali zebranym utwory "Rozmowa" M. Strzałkowskiej , "Na straganie" J. Brzechwy i "Małpa w kąpieli" A. Fredry. Na zakończenie spotkania pani Ania Badora i pan Adam Lubos przeczytali utwory w gwarze śląskiej. Znalazły się wśród nich m.in. "Na sztandzie" ("Na straganie"), "Szalter" ("Pstryczek elektryczek"), "O Grzesiu cygonie i jego ciotce" ("O Grzesiu kłamczuchu") i "Ciśnie Gregor z Piekor" ("Idzie Grześ przez wieś").

           

           

           

          CZYTANIE JEST SUPER! – wyniki konkursu plastycznego

                18.02.2020 w naszej bibliotece Pani Dyrektor podsumowała i wręczyła nagrody w szkolnym konkursie plastycznym dla kl.IV-VIII „Czytanie jest Super!”. Zadaniem uczestników było wykonanie plakatu promującego czytanie lub ulubioną książkę/serię książek. Wszystkie prace były ciekawe, wyjątkowe, pomysłowe. Jury miało duży problem z wyborem najlepszych.

          Zwycięzcy konkursu:                                                                                         

          I miejsce – Dominika Adamczyk (Vb)                                    

          II miejsce – Martyna Kulik (IVa)

          III miejsce – Małgorzata Opara (VIb)

           

           

           

          FESTIWAL LEGEND I PODAŃ ŚLĄSKICH

                 W dniach 29 - 30 stycznia wraz z nauczycielami świetlicy zorganizowaliśmy spotkania czytelnicze pod hasłem "Festiwal legend i podań śląskich". Adresatami imprezy byli uczniowie klas II-III. Podczas spotkań dzieci dowiedziały się co to jest legenda, poznały postacie tj. Skarbnik, Gniotka, Utopek, Bebok czy też Koboldy, z uwagą słuchały legend pochodzących z naszego regionu czytanych przez nauczycieli i przedstwicieli Samorządu Szkolnego. Poznaly Legendy tj. "Żabi pachoł", „Skarbnik” oraz podania pochodzące ze zbiorów "Gliniany ganek" i "Miedziana Lampa" K. Dobiewiczowej. Uczniowie byli aktywni, chętnie odpowiadali na pytania. Podsumowaniem spotkania było ogłoszenie konkursu plastycznego na ilustrację do wybranej legendy. Imprezę zorganizowaliśmy w ramach projektu "Placówka Aktywnie Wspierająca Czytelnictwo".

           

           DZIECI PANA ASTRONOMA - konkurs czytelniczy dla klas III

                  Kolejny konkurs czytelniczy "Dzieci pana Astronoma" był adresowany do drugoklasistów.  Uczniowie pisząc test ze znajomości książki Wandy Chotomskiej spisali się znakomicie. Jury wyłoniło zwycięzców w dogrywce rozegranej 16 grudnia. 17 grudnia Pani Dyrektor wręczyła nagrody w obu konkursach.

          Zwycięzcy konkursu:

          I miejsce - Tymon Kusz (IIb)                                     
          II miejsce - Dagmara Nyk (IIc)
          III miejsce - Dawid Bugaj (IIa)

           

           

           

           

          PRZYGODY PIĘCIOPSIACZKÓW - konkurs czytelniczy dla klas III

                  Czytanie jest jedną z najważniejszych wartości. Poprzez czytanie poznajemy świat, poszerzamy swoją wyobraźnię, uczymy się. W związku z tym postawiliśmy zorganizować kilka konkursów czytelniczych dla naszych uczniów, ponieważ „Czytanie jest SUPER!” Pierwsze dwa przeprowadziliśmy 13 grudnia. Uczniowie klas III wzięli udział w konkursie "Przygody pięciopsiaczków". Dzieci pisały test ze znajomości lektury. Wszyscy spisali się znakomicie uzyskując wysokie wyniki. Jury nagrodziło pierwszą trójkę z największą liczbą punktów.


          Zwycięzcy konkursu:
          I miejsce - Maciej Malok (IIIb)

          II miejsce - Nikola Majchrzak (IIIb)
          III miejsce - Amelia Siwiec (IIIa)

           

           

           

          BAŚNIE ANDERSENA - spotkanie czytelnicze dla klasy IIIa

                29 listopada bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy IIIa. W ramach Spotkań z Książką dzieci poznawały "Baśnie" Hansa Christiana Andersena. Pan Adam przedstawił zebranym krótką biografię duńskiego pisarza. Następnie nauczyciele i uczniowie czytali wybrany utwór - "Pastereczka i kominiarczyk". Trzecioklasiści aktywnie uczestniczyli w zajęciach, pięknie czytali, znali odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu (i nie tylko). Na zakończenie spotkania goście obejrzeli wystawę baśni z rożnych stron świata.

           

           

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

               Jak co roku w bibliotece świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. 26 listopada wraz z nauczycielami świetlicy zorganizowaliśmy imprezę dla uczniów klas I. Podczas spotkania historię powstania maskotki przedstawił Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Gerhard Kosmala. Następnie pani Dyrektor, panie Ania, Żaneta i Joasia czytały pierwszoklasistom fragmenty książek z serii „Bajki o Misiach”. Dzieci słuchały uwagą przygód niedźwiadków żyjących w rożnych krajach, na różnych kontynentach. Uczniowie brali aktywny udział w spotkaniu, chętnie i prawidłowo odpowiadali na pytania dotyczące poznanych opowiadań. Podczas zajęć pierwszoklasiści samodzielnie wykonali z przygotowanych wcześniej przez nauczycieli świetlicy materiałów pracę plastyczno-techniczną - swojego własnego, kolorowego misia. Dzieci wykazały się kreatywnością wykonując prace. Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze.

                   

          BAŚNIE Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA - spotkanie czytelnicze dla klas IIIb i IIIc

                15 listopada bibliotekę odwiedzili uczniowie klas IIIb i IIIc, którzy realizują projekt edukacyjny „Czytam z Klasą lekturki spod chmurki”. Pan Adam przygotował na tę okazję baśnie z różnych kontynentów. Zapoznał uczniów klasy IIIc z twórczością Hansa Christiana Andersena i przeczytał Księżniczkę na ziarnku grochu. Uczniowie IIIb poznali historię pewnego złotego promyka. Oprócz nauczycieli i opiekunów dzieci czytały fragmenty utworu samodzielni. Uczniowie uważnie słuchali, wykazali się bardzo dobrą znajomością poznanych utworów prawidłowo odpowiadając na pytania.

               Podczas zajęć trzecioklasiści obejrzeli wystawę baśni z różnych stron świata, które dostępne są w naszej bibliotece. Zachęcamy do ich wypożyczania i czytania.

           

           

           

          NAGRODA DLA JAKUBA

                 Jakub Kociołek (VIIa) zajął II miejsce w miejskim turnieju „Zbuduj własne Piekary Śląskie”, który zorganizowano w Ośrodku Kultury „Andaluzja” dnia 8 listopada 2019 r. W konkursie naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów. W kategorii kl.IV-V: Amelia Kostrzewska i Martyna Kulik (IVa), a na poziomie kl.VI-VIII oprócz Jakuba w turnieju wziął udział Igor Piestrzeniewicz (VIIa). Po zaciętej walce Jakub, Igor i Martyna awansowali do półfinału. Finalistą został Kuba, który spisał się świetnie. Wszyscy reprezentanci jedenastki wykazali się bardzo dobrą znajomością historii, zabytków i geografii naszego miasta. Odpowiadając na pytania zawarte w grze i układając własne Piekary byli kreatywni, udowodnili, że potrafią myśleć logicznie i strategicznie. W przerwach między etapami turnieju dzieci rozgrywały dla relaksu pojedynki w innych grach planszowych. Uczniów klasy VIIa do turnieju przygotował pan Adam Lubos, a uczennice klasy IVa pani Anna Maryńczuk.

           

          SPOSÓB NA ELFA - prace plastyczne uczniów klasy IIId

              Po poznaniu przygód psa Elfa uczniowie klasy IIId wykonali w czasie lekcji ilustraje do książki Marcina Pałasza. Przedstwiamy niektóre z nich.

            

          W ZACZAROWANYM ŚWIECIE KSIĄŻEK WANDY CHOTOMSKIEJ

          - WOJEWÓDZKI KONKURS CZYTELNICZY

                29 października 2019 r. dwuosobowe drużyny uczniów klas III wzięły udział w wojewódzkim konkursie czytelniczym „W zaczarowanym świecie książek Wandy Chotomskiej”  w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach. Nasi uczniowie Julia Lapok i Maciej Malok (IIIb) okazali się bezkonkurencyjni, zdobyli I miejsce. Wicemistrzyniami zostały Amelia Czech i Magdalena Zalska (IIIa) plasując się na II miejscu. Uczestnicy konkursu wykazali się znajomością książek tj. „Dzieci Pana Astronoma”, „Muzyka Pana Chopina”, „Mój piękny, złoty koń” oraz tomiku wierszy „Dzień dobry, królu Zygmuncie”. Zadaniem dzieci było napisanie testu, zaznaczenie prawidłowych odpowiedzi w pytaniach prawda/fałsz, rozwiązywanie krzyżówek i rebusów. Gratulujemy!

          SPOSÓB NA ELFA - spotkanie czytelnicze dla klasy IIId

                28 października w ramach Spotkań z Książką uczniowie klasy IIId poznali książkę Sposób na Elfa. Podczas imprezy zorganizowanej w bibliotece pan Adam przybliżył młodym czytelnikom postać jej autora - Marcina Pałasza i jego twórczość. Następnie bibliotekarze i uczniowie klasy IIId głośno czytali fragmenty książki. Dzieci z zainteresowaniem słuchały historii psa, który wywrócił życie kilkorgu dzieciom do góry nogami. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek Marcina Pałasza i innych współczesnych powieści, których bohaterami są psy. Pod okiem pani Iwony, w czasie lekcji, trzecioklasiści wykonywali prace plastyczne do wybranej przygody Elfa. Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze.

           PIERWSZOKLASIŚCI W BIBLIOTECE

              Jak co roku w naszej szkole obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jedną z imprez promujących to wydarzenie były lekcje dla pierwszoklasistów organizowane w dniach 1-3 października. Podczas spotkań dzieci dowiedziały się jakie są zasady wypożyczania książek. Poznały szkolną bibliotekę: wypożyczalnię i czytelnię, dowiedziały się gdzie znajduje się literatura przeznaczona dla nich i czasopisma dziecięce. W czasie lekcji każdy uczeń wypożyczył swoją pierwszą książeczkę. Mamy nadzieję, że z wyrosną z nich nowi, bardzo dobrzy czytelnicy.

          DZIECIŃSTWO ASIUNI - spotkanie czytelnicze dla klasy IIIc

              27 września rozpoczęliśmy nową akcję pod hasłem Spotkanie z Książką. Tego dnia naszą  bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy IIIc. Dzieci poznawały książkę Asiunia. Na początku zajęć pan Adam przedstawił młodym czytelnikom krótką biografię Joanny Papuzińskiej. W czasie spotkania nauczyciele i uczniowie Samorządu Szkolnego czytali fragmenty książki. Trzecioklasiści słuchali z zainteresowaniem, prawidłowo odpowiadali na pytania dotyczące tekstu, byli aktywni. Dzieci poznały także inne książki tematycznie związane z zajęciami, które ukazały się w serii Wojny dorosłych – Historie dzieci.

           


          Rok szkolny 2018/19

          JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM - ogólnopolska akcja

                 7 czerwca 2019 r. dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji czytelniczej Jak nie czytam, jak czytam organizowanej przez czasopismo „Biblioteka w Szkole”.  Podczas spotkania na sali gimnastycznej uczniowie klas IV-VIII, nauczyciele, wychowawcy, Pani Dyrektor mieli okazję posłuchać wypowiedzi ósmoklasistów nt. pozytywnych wartości płynących z czytania. Gerhard Kosmala  z kl. VIIb w formie booktalkingu zachęcił swoich kolegów do przeczytania książki „Metro 2033”. Później wręczono nagrody uczniom, którzy osiągnęli sukcesy reprezentując „jedenastkę” w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym „Wielka Liga Czytelników” i zwycięzcom szkolnego konkursu na najciekawszą recenzję.  Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie – zaczytaną „jedenastkę”. W akcji wzięło udział około 60 osób.

           

          PRZYGODY TOMKA W KRAINIE KANGURÓW

          – konkurs czytelniczy dla uczniów klas VI-VIII

                24 maja 2019 r. w naszej bibliotece zorganizowaliśmy szkolny konkurs czytelniczy  "Przygody Tomka w krainie kangurów". Wzięli w nim udział uczniowie klas VI-VIII. Ósmoklasiści pisali test ze znajomości książki Alfreda Szklarskiego oraz odpowiadali pisemnie na pytania dotyczące geografii i przyrody Australii. Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dobrą znajomością tematu. Jury nagrodziło pierwszą trójkę z największą liczbą punktów
          Zwycięzcy konkursu :
          I miejsceAleksandra Nowak (VIIIc)
          II miejsceGerhard Kosmala (VIIb)
          III miejsceIgor Piestrzeniewicz (VIa)

          MAGICZNE DRZEWO. LAPBOOK - konkurs miejski

                 23 maja 2019 r. w naszej szkole wręczono nagrody w miejskim konkursie literacko-plastycznym Magiczne drzewo. Lapbook”. Uczniowie klas IV-V piekarskich szkół wykonali oryginale, ciekawe i niepowtarzalne prace tematycznie związane z serią książek Andrzeja Maleszki. Spośród 19 nadesłanych prac Jury wybrało najlepsze. Tego dnia podczas finału uczniowie mogli zobaczyć wystawę lapbooków. Uczniowie „jedenastki” spisali się znakomicie. Zwycięzcom i opiekunom gratulujemy!

          Zwycięzcami konkursu zostali:

          I miejsce Michał Augustyński  (MSP nr 11) / Zofia Kostecka (MSP nr 11)

          II miejsce – Mateusz Faliszewski (ZSP nr 1) / Małgorzata Zaborowska (MSP nr 11)

          III miejsce – Magdalena Stach (Szkoła Katolicka) / Małgorzata Opara (MSP nr 11)

          JAK POWSTAJE CZEKOLADA? - zajęcia edukacyjne

                  15 maja uczniowie klas IIb i IIc wzięli udział w zajęciach edukacji globalnej pod hasłem „Jak powstaje czekolada?. Podczas spotkań uczniowie razem z misiem Tosią poznawali drogę od ziarenka do produktu. Słuchając opowiadania i oglądając prezentację multimedialną drugoklasiści dowiedzieli  się gdzie rosną kakaowce, jak wygląda ich zbiór i praca na plantacjach oraz droga do sklepów w Europie. Ponadto dzieci dowiedziały się co to jest Sprawiedliwy handel, na co przeznaczone są pieniądze z produktów z logo „Fairtrade”. Podczas zajęć drugoklasiści otrzymali okolicznościowy numer „Iskierki Jedenastki”, układali puzzle i wykonywali prace plastyczne związane tematycznie z lekcją.

          GLOBALNE PIEKARY - MIEJSKA GRA TERENOWA

                 10 maja uczniowie klasy VIIb Gerhard Kosmala i Paweł Gamracy wraz z opiekunem panem Adamem Lubosem wzięli udział w IV Miejskiej Grze Terenowej „Globalne Piekary” realizowanej w ramach edukacji globalnej. W zawodach wystartowało 17   drużyn z  Piekar Śląskich, Bytomia, Chorzowa, Siemianowic Śląskich, Katowic i Jaworzna. Celem tegorocznej imprezy było m.in. uświadomienie dzieciom i mieszkańcom miasta zasad „Fairtrade”  Sprawiedliwego Handlu, ochrony środowiska i klimatu oraz poznanie celów zrównoważonego rozwoju. Uczniowie zdobywali punkty w konkurencjach sprawnościowych, odpowiadali na pytania tematycznie związane z grą, rozwiązywali krzyżówki, quizy. Dużym zainteresowaniem cieszył się Escape Room. W konkursie nasza drużyna zajęła IV miejsce. Gratulujemy!

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW - FINAŁ

                   10 maja odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników, a 11 maja podczas zabawy rodzinnej w Katowicach ogłoszono wyniki i podsumowano konkurs. Nasza drużyna w składzie: Milena Bąk (IIIa), Zosia Kostecka i Małgosia Zaborowska (IVa) reprezentowała województwo śląskie w kategorii klas I – IV. Dziewczynki zajęły  IV miejsce otrzymały tytuł Finalisty Konkursu.  Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci oraz opiekunowi pani Dorocie Kloszczyk. Gratulujemy!

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

               25 marca uczniowie klas I wzięli udział w uroczystości Pasowania na Czytelnika. Podczas spotkania pierwszoklasiści składając ślubowanie stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej. Część artystyczną "Książkolandia" przygotowali dla swoich młodszych kolegów uczniowie klasy Va pod kierunkiem pani Heleny Węglińskiej. Dzieci otrzymały w prezencie zakładki i okolicznościowy numer gazetki szkolnej "Iskierka Jedenastki" opracowany przez panią Edytę Torbuś. Zapraszamy naszych najmłodszych czytelników do odwiedzania biblioteki i czytania. Miłej lektury!

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW - ETAP POWIATOWY

               28 lutego br. w naszej szkolne zorganizowaliśmy etap powiatowy Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”. Wzięły w nim udział drużyny z piekarskich szkół, które w poprzednim etapie uzyskały powyżej 80% punktów, czyli MSP nr 5 i MSP nr 11. Uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych pisali testy ze znajomości lektur "Przygody dziesięciu skarpetek" (kl.I-IV) i "Niesamowity dwór" (V-VIII). Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Justyna Uchnast-Bola (przewodnicząca), Jadwiga Drzązgała (obydwie panie to bibliotekarki z MBP w Piekarach Śląskich) i nasz nauczyciel wspomagający pani Bożena Religa.

           

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW - FINAŁ SZKOLNY

               29 stycznia br. rozegrano szkolny finał Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”. Uczniowie pisali testy ze znajomości lektur "Przygody dziesięciu skarpetek" (kl.I-IV) i "Kamienie na szaniec" (V-VIII) w dwóch kategoriach wiekowych. Na każdym poziomie do etapu powiatowego mogło awansować tylko 3 uczniów z najwyższą liczbą punktów spośród tych, którzy uzyskali powyżej 80%. Testy okazały się trudne. W kategorii V-VIII do kolejnego etapu awansowało tylko dwoje uczniów.

          Finaliści - kl.I-IV:

          Milena Bąk (IIIa)

          Zofia Kostecka (IVa)

          Małgorzata Zaborowska (IVa)

          Finaliści - kl.V-VIII:

          Michał Augustyński (Va)

          Aleksandra Nowak (VIIIc)

           

          KSIĄŻKA ROKU

                W styczniu uczniowie klas VI-VIII wybierali swoje uluione książki, które wypożyczyli ze szkolnej biblioteki w 2018 roku. Po podsumowaniu głosów okazało się, że przeważa literatura fantasy. W większości są to pozycje zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kilka tytułów otrzymało te samą liczbę głosów. Oto zwycięzcy:

          SZKOLNE TOP 10

          1. Riordan R.: Magnus Chase i bogowie Asgardu (seria)

          2. Zafon C.R.: Marina

          3. Riordan R.: Kroniki rodu Kane (seria)

          4. Kleinbaum N.H.: Stowarzyszenie Umarłych Poetów

          5. Sanderson B.: Alcatraz kontra Bibliotekarze (seria)

          6. Asher J.: Szczurołap

          7. Clare C.: Dary Anioła (T.1-3)

          8. Mull B.: Baśniobór (seria0 i Kosik R.: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

          9. różni autorzy: Strrraszna historia (seria) i Riordan R.: Percy Jackson i bogowie olimpijscy

          10. różni autorzy: Star Wars (T.1-3)

          MIESIĄC Z KSIĄŻKĄ DZIECIĘCĄ

                W styczniu w ramach akcji „Miesiąc z książką dziecięcą” klasy II realizowały projekty edukacyjne oparte nowościach książkowych. Znalazły się wśród nich :„Kapelusz pani Wrony”, „Rany Julek! czyli Julian Tuwim został poetą”, Przygody dziesięciu skarpetek” i „Sposób na Elfa”. Wychowawcy przeprowadzili pogadanki nt. wartości czytania. Realizując projekty w bibliotece zorganizowaliśmy  spotkania czytelnicze, podczas których zaproszeni goście czytali literaturę dziecięcą. Byli wśród  nich m.in. pani Jadwiga Drzązgała bibliotekarka MBP  filia nr 4, uczniowie kl.IVa i VIIb. W czasie zajęć drugoklasiści sami czytali fragmenty książek swoim kolegom i koleżankom, odpowiadali na pytania, rozwiązywali krzyżówki, quizy. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością tekstów.

           

          ZWYCIĘZCY KONKURSU PLASTYCZNEGO

                10 stycznia br. podsumowano i wręczono nagrody w konkursie plastycznym "Baśnie z różnych stron świata", którego adresatami byli uczniowie klas III.  Konkurs zorganizowaliśmy we współpracy z nauczycielami świetlicy.

          Oto zwycięzcy:

          I miejsce - Martyna Kulik     

          II miejsce - Maciej Herok

          III miejsce - Karol Ligus

           

          BOOKTALKING, CZYLI GAWĘDA O KSIĄŻCE

          - REGIONALNY KONKURS CZYTELNICZY

                  18 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach zorganizowano siódmą edycję Regionalnego Konkursu „Booktalking, czyli gawęda o książce”. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VIIb Gerhard Kosmala, który w kategorii Szkoły podstawowe i Gimnazja zajął I miejsce.  Gerhard zrobił bardzo duże wrażenie na jury prezentując książkę „Metro 2033” Dmitrija Głuchowskiego. Gratulacje! 

           

          DZIECIAKI ŚWIATA

               W piątek 30 listopada jako podsumowanie projektuDzieciaki świata i Tygodnia Edukacji Globalnej razem z nauczycielami świetlicy zorganizowaliśmy spotkanie czytelnicze dla klas IV. Podczas imprezy czwartoklasiści poznali życie ich rówieśników na różnych kontynentach opisane w literaturze dziecięcej. Dzieci przypomniały wiadomości o tym jak żyją ich koledzy i koleżanki na co dzień, czy mają czas na zabawy (i jakie), a także czy mogą się uczyć, jak wyglądają szkoły w Afryce i Azji. Fragmenty książek Martyny Wojciechowskiej o losach Zuzu z afrykańskiego plemienia Himba,  Matiny - małej bogini z Nepalu, historię Malali przedstawili nauczyciele i uczniowie klasy VIc Karoli i Mert. Pan Adam zapoznał uczniów z przygodami podróżnika Dominika Wesołowskiego w Bahrajnie i Arabii Saudyjskiej, który opisał historię małych Syryjczyków i Saudyjczyków. W czasie dyskusji czwartoklasiści wykazali się znajomością tematu, chętnie odpowiadali na pytania. Książki bardzo im się spodobały. Jednak na wszystkich największe wrażenie wywarły losy Malali Yousufazi.

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                Z okazji Dnia Pluszowego Misia 28 listopada br. w naszej szkole razem z nauczycielami świetlicy zorganizowaliśmy imprezę czytelniczą dla uczniów klas I. W czasie spotkania dzieci poznały historię powstania przytulanki, odpowiadały na pytania związane ze świętem. Nauczyciele i uczniowie klas VII-VIII - Ola, Gerhard i Paweł czytali pierwszoklasistom fragmenty książek z serii „Bajki o Misiach”. Podczas zajęć dzieci samodzielnie wykonywały z przygotowanych wcześniej materiałów pracę plastyczno-techniczną - swojego własnego misia. Na zakończanie każdy uczestnik otrzymał „słodką pamiątkę”. Spotkania czytelnicze przebiegły w miłej atmosferze.

          BAŚNIE Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA

               15 listopada 2018 r. w świetlicy szkolnej zorganizowaliśmy spotkanie czytelnicze dla uczniów klasy III. Pani dyrektor, nauczyciele świetlicy, bibliotekarze i uczniowie klasy VII czytali fragmenty baśni i legend pochodzących z różnych krajów. Znalazły się wśród nich pięknie ilustrowane tradycyjne opowieści perskie, hinduskie, chińskie i afrykańskie. Dzieci poznały losy pochodzącej z Chin Dziewczyny o końskiej głowie, przygody Zaczarowanego Ptaka z Persji oraz historię biednego, afrykańskiego kowala, który przechytrzył diabła. Impreza była częścią projektu edukacyjnego realizowanego w klasie IIIa. Spotkanie było częścią Tygodnia Edukacji Globalnej.

           

          W ZACZAROWANYM ŚWIECIE KSIĄŻEK MARII KRUGER

          - WOJEWÓDZKI KONKURS CZYTELNICZY

                 30 października 2018 r. uczennice kl.III Amelia Kostrzewska i Martyna Kulik  zajęły I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym „W zaczarowanym świecie książek Marii Kruger”. Klasy II reprezentowała Amelia Czech (IIa), która sama bardzo dobrze poradziła sobie z trudnym testem zajmując IV miejsce Uczestnicy konkursu wykazali się perfektycjną znajomością książek M.Kruger: „Karolcia” i „Witaj Karolciu!”. Zadaniem dzieci było napisanie testu, rozwiązywanie krzyżówek i rebusów. Jak co roku organizatorem konkursu był Zespół Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach. Gratulujemy! 

          PIERWSZOKLASIŚCI W BIBLIOTECE

              26 października naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami. Podczas spotkania- lekcji dzieci dowiedziały się jakie są zasady wypożyczania książek. Poznały szkolną bibliotekę: wypożyczalnię i czytelnię, dowiedziały się gdzie znajduje się literatura przeznaczona dla nich i czasopisma dziecięce. Na zakończenie spotkania każdy uczeń wypożyczył swoją pierwszą książeczkę. Mamy nadzieję, że z pierwszaków wyrosną nowi, bardzo dobrzy czytelnicy. Zapraszamy do biblioteki!

          SŁAWNI LUDZIE I ICH OSIĄGNIĘCIA

                 W październiku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i projektu edukacyjnego naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klas II-III. Dzieci uczestniczyły w zajęciach czytelniczych poświęconych wybitnym ludziom i ich sukcesom. Razem z uczniami i zaproszonym gościem panią Jadwigą Drzązgałą - bibliotekarką z MBP filia nr 4 czytaliśmy fragmenty książek z serii „Nazywam się…”,"Już czytam" oraz zbiorów nowel i opowiadań biograficznych.  Drugo i trzecioklasiści poznali życie m.in. Matki Teresy z Kalkuty, Marii Skłodowskiej-Curie,  Fryderyka Chopina, Ireny Sendlerowej, Jerzego Owsiaka, Adama Małysza, Roberta Kubicy, Vincenta van Gogha oraz Mikołaja Kopernika. Podczas spotkania zapoznaliśmy uczniów z układem biblioteki i dostępem do literatury populanonaukowej (uwzględniając biografie przeznaczone dla najmłodszych czytelników). Ponadto dzieci odpowiadały na pytania dotyczące książek. Uczniowie byli bardzo aktywni, wykazali się dużą wiedzą. Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze.

          ZAKŁADKA DO DOBREGO ŚWIATA

           

                  5 października w ramach przygotowań do Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie klasy IVb wraz z opiekunami wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich, aby wziąć udział w warsztatach Zakładka do dobrego świata. W czasie spotkania dzieci obejrzały prezentację multimedialną o problemach współczesnego świata, dyskutowały o tym do jakiego świata zmierzamy, później wysłuchały opowiadania  o przygodach kosmity Zogo. Podczas warsztatów plastycznych czwartoklasiści wykonali zakładki o tematyce ekologicznej i zaproponowali do nich hasła. Wykonane zakładki zgłoszono do miejskiego konkursu. Uczniom spodobały się kreatywne zajęcia poza szkołą.

               W miejskim konkursie na najlepszą zakładkę wyróżnienia otrzymały Nadia Drobny i Emilia Strzyś. Gratulujemy! Organizatorem warsztatów były Miejska Biblioteka Publiczna i Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Piekarach Śląskich. Koordynatorami projektu w naszej szkole są pan Adam Lubos i pani Iwona Majek-Krauze.

           

               

           

          KILKA SŁÓW O WARTOŚCIACH

           

             1 października 2018 r. w ramach Dnia Głośnego Czytania i Miesiąca Bibliotek Szkolnych naszą  bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy IIc. Spotkanie czytelnicze było poświęcone emocjom i wartościach. Pan Adam zaprezentował młodym czytelnikom nowo zakupione pozycje miedzy innymi książki Grzegorza Kasdepke. Podczas spotkania nauczyciele i uczniowie czytali fragmenty książek tj. Drużyna pani Miłki, Tylko bez całowania! i Kocha lubi, szanuje. Następnie dyskutowali na temat poznanych treści. Wesołe opowiadania poruszające poważne tematy spodobały się dzieciom Spotkanie było częścią projektu dla klasy II. Impreza przebiegła w miłej atmosferze.

           


          Rok szkolny 2017/18

          JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM - ogólnopolska akcja

                   W tym roku po raz pierwszy dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji czytelniczej Jak nie czytam, jak czytam organizowanej przez czasopismo „Biblioteka w Szkole”.  8 czerwca uczniowie klas IV-VII, Pani Dyrektor, nauczyciele, wychowawcy, przynieśli swoje ulubione książki. Zapominalscy mogli wypożyczyć wybrane powieści i lektury z naszej biblioteki. O wyznaczonej godzinie wszyscy zgromadzili się na szkolnym boisku, by poczytać i wymienić opinie o książkach. Uczniowie klas VIIa i VIIc przygotowali informacje nt. pozytywnych wartości płynących z czytania.

                 W akcji wzięło udział 306 osób. W przygotowaniach bardzo aktywnie wsparła nas polonistka pani Ewa Sołtysek. Dziękujemy też naszemu informatykowi panu Rafałowi Wojterze za przygotowanie filmu podsumowującego całość.

             


          WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY O CHINACH

                  24 kwietnia br. pięcioro uczniów klas sódmych: Jakub Anioł, Laura Dolega, Roksana Henka, Zuzanna Paszewska i Alicja Tupiec wzięło udział w pierwszej edycji Wojewódzkiego Konkursu wiedzy o Chinach i Kulturze Chin organizowanym w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach. Nasi reprezentanci stanęli w szranki z uczniami gimnazjów z 6 miast województwa śląskiego. Rozwiązując test wykazali się bardzo dobrą znajomością geografii, historii, kultury, medycyny i filozofii „Kraju Środka”. Warto dodać, że materiał, jaki musieli opanować, nie należał do łatwych. Nasza piątka zaprezentowała się całkiem dobrze, najlepiej spisały się Zuzia Paszewska i Roksana Henka. Gratulujemy odwagi i wiedzy! Uczniów do konkursu przygotowali pani Ewa Sołtysek i pan Adam Lubos.

           

           WYRAŻAM SIEBIE - MIEJSKI KONKURS LITERACKI 

                Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Międzynarodowego Dnia Poezji w filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich zorganizowano konkurs pod hasłem "Wyrażam siebie". Wzięli w nim udział uczniowie kl.IV-VII piekarskich szkół podstawowych. „Jedenastkę” reprezentowali szóstoklasiści: Wiktoria Pawliczak i Gerhard Kosmala. Zadaniem uczestników było napisanie wiersza lub opowiadania na dowolny temat. II miejsce otrzymał Gerhard Kosmala (VIb). Jury nagrodziło jego opowiadanie pt. "Tajemnica magicznego regału". Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło 28 marca 2018 r. w filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich. Uczniów do konkursu przygotował pan Adam Lubos. Gratulujemy!

               PASOWANIE NA CZYTELNIKA

                16 marca br. w naszej  szkole zorganizowaliśmy uroczystość Pasowania na czytelnika. Wzięli w niej udział uczniowie klas pierwszych i drugiej wraz z wychowawcami. Podczas imprezy dzieci mogły obejrzeć część artystyczną pod hasłem „Kosmici w Bibliotece, którą przedstawiły swoim młodszym kolegom uczennice z kl.Vb i VIa ze szkolnego koła teatralnego. Jednak najważniejszym punktem spotkania było uroczyste pasowanie pierwszo i drugoklasistów na czytelnia. Każdy uczeń otrzymał pamiątkową zakładkę i słodkie co nie co. Pasowanie przygotowali bibliotekarze Dorota Kolszczyk i Adam Lubos, część artystyczną pani Helena Węglińska - opiekun koła teatralnego, a zakładki i dekoracje pomogły nam przygotować panie Nina Górska i Sabina Celnik. Zachęcamy wszystkich do czytania książek!

          MISTRZ JĘZYKA POLSKIEGO - szkolny konkurs dla kl.IV i V

                 Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 23 lutego br. uczniowie klas IV i V wzięli udział w szkolnym konkursie "Mistrz języka polskiego" zorganizowanym w naszej bibliotece. Uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością ortografii, interpunkcji i gramatyki. Świetnie poradziły sobie z zagadkami językowymi, rozpoznaniem związków wyrazowych, testem i dyktandem. Warto dodać, że wśród uczniów klas piątych różnica między zwycięzcą, a laureatem drugiego miejsca wyniosła 1 punkt.

          Zwycięzcy - kl.IV:

          I miejsce - Michał Kowzan (IVc)

          II miejsce - Karolina Knosała (IVb)

          III miejsce - Alicja Mączko (IVd)

          Zwycięzcy - kl.V:

          I miejsce - Mert Sadowski (Vc)

          II miejsce - Olga Darka (Va)

          III miejsce - Jakub Kociołek (Va)

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                 24 listopada uczniowie klas pierwszych wzięli udział w imprezie czytelniczej zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Święta Pluszowego Misia. Podczas spotkania dzieci poznały historię maskotki - przytulanki, słuchały fragmentów książek i opowiadań czytanych przez zaproszonych gości m.in. panią Dyrektor, bibliotekarkę z MBP filia nr 4, panią Ninę Górską, nauczycieli  bibliotekarzy i uczennice klas V-VI. Pierwszoklasiści układając w grupach puzzle przedstawiające kolorowe misie świetnie się bawili. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały bsrwne kotyliony i słodkie „co nie co”. Spotaknie upłyneło w miłej atmosferze. Imprezę przygotowali bibliotekarze Dorota Kloszczyk i Adam Lubos.

          Z NELĄ PRZEZ  ŚWIAT - spotkanie czytelnicze w kl.IIIb

                W piątek 17 listopada naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy IIIb. Podczas spotkania, którego naszym gościem była pani Dyrektor, czytaliśmy fragmenty książki Z Nelą przez dżunglę, morza i oceny. Pani Dorota przybliżyła dzieciom życie jednego z plemion etiopskich. Duże wrażenie zrobiły na nich ozdoby i fryzury Afrykańczyków. Następnie pani Dyrektor zapoznała trzecioklasistów z owocami występującymi w Azji tj. dragon fruit (owoc smoczy) i durian, zaś na zakończanie spotkania pan Adam zaprosił dzieci do japońskiej szkoły. Jednak nie była to zwykła podstawówka, ale „szkoła ninja”. Po lekturze książki uczniowie IIIb postanowili zostać "ninja jedensatki". Zajęcia w bibliotece upłynęły w miłej atmosferze i  spodobały się uczniom.

          W ZACZAROWANYM ŚWIECIE LEGEND I PODAŃ ŚLĄSKICH

          - WOJEWÓDZKI KONKURS CZYTELNICZY

               Szymon Szczepańczyk (IIIb) zajął I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym „W zaczarowanym świecie legend i podań śląskich”. Imprezę zorganizowano 25 października 2017 r. w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach. Oprócz Szymona naszą szkołę reprezentowały uczennice kl.IIIb  Alicja Bentkowska i Kamila Żebrowska. Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dobrą znajomością podań i legend: „Legenda o Skarbniku” „Studnia trzech braci”, „Żabi pachoł” „Baśń o Liczyrzepie” i inne. Zadaniem uczniów było napisanie testu, rozwiązywanie krzyżówek i rebusów. Dzieci do konkursu przygotowali bibliotekarze Dorota Kloszczyk i Adam Lubos oraz wychowawczyni pani Bogumiła Michalska. Gratulujemy!

             

          PIERWSZOKLASIŚCI W BIBLIOTECE

               W dniach 23-26 października naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami: Jolantą Respondek, Barbarą Skrobacz, Martą Gulbą i Aliną Klemens. Dzieci poznały wypożyczalnię i czytelnię, dowiedziały się gdzie znajdują się książeczki przeznaczone dla  nich, komiksy i czasopisma. Każdy mógł także  zajrzeć do "magicznych skrzyń". Mamy nadzieję, że z pierwszaków wyrosną bardzo dobrzy czytelnicy. Zapraszamy do biblioteki!

          POTYCZKI Z ORTOGRAFIĄ - MIEJSKI KONKURS

                  5 października 2017 r. w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 w Piekarach Śląskich zorganizowano IV edycję Miejskiego Konkursu dla Dyslektyków „Potyczki z ortografią” Naszą szkołę reprezentowali siódmoklasiści: Weronika Dziadura (VIIa) i Szymon Winkler (VIIc). Zadaniem uczestników było napisanie testu ortograficznego z elementami gramatyki. Walka z „bykami” i „byczkami” trwała 45 min. Później jury zabrało się do pracy. Nasi podopieczni spisali się bardzo dobrze: Weronika Dziadura zajęła III miejsce, a Szymon w końcowej klasyfikacji zajął V miejsce. Uczniów do konkursu przygotowali pani Dorota Kloszczyk i pan Adam Lubos. Gratulacje!

           


          Rok szkolny 2016/17

          MOJE MIASTO WIDZIANE MOIMI OCZAMI - regionalny konkurs literacko-plastyczny

                23 maja 2017 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Katowicach Załężu ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w Regionalnym Konkursie Literacko-Plastycznym z cyklu „Śląskie Tradycje”. Tegoroczna impreza upłynęła pod hasłem: Moje miasto widziane moimi oczami”. Na konkurs nadesłano rekordową liczbę 64 prac plastycznych i 26 literackich m.in. z Orzesza, Pyskowic, Zabrza, Częstochowy, Katowic. W kategorii praca literacka wyróżnienie otrzymały uczennice klasy Va - Zofia Kanclerz i Wiktoria Pawliczak oraz Aleksandra Nowak (VIc). Dziewczynki nagrodzono za wywiad przeprowadzony z Panią Prezydent Sławą Umińską-Duraj.  Opiekę  nad całością sprawował pan Adam Lubos. Gratulujemy!

           

          MIEJSKI KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ

                16 maja br. w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 w Piekarach Śląskich po raz czwarty  zorganizowano Miejski Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej.  Wzięły w nim udział drużyny reprezentujące piekarskie podstawówki. Zadaniem uczniów było napisane testu dotyczącego krajów Unii, ich kultury, zabytków, geografii i instytucji unijnych.  Nasza drużyna spisała się znakomicie. Julia Argasińska i Zuzanna Paszewska (VIa) wywalczyły  w konursie II miejsce.  Uczennice do konkursu przygotowała pani Dorota Kloszczyk. Gratulujemy!

          PRZYGODY MIKOŁAJKA - konkurs czytelniczy

                31 marca 2017 r. uczniowie klas III wzięli udział w szkolnym konkursie czytelniczym "Przygody Mikołajka". Podczas imprezy dzieci pisały test ze znajomości książki "Mikołajek i inne chłopaki", odpowiadały na pytania, dopasowywały postacie do opisów itp. Trzecioklasiści wykazali się bardzo dobrą znajomością tematu. Spośród uczestników nagrodzono pierwszą trójkę, a właściwie czwórkę, z największą liczbą punktów. Konkurs przygotowali bibliotekarze : Dorota Kloszczyk i Adam Lubos.

          Zwycięzcy konkursu:

          I miejsce - Michał Augustyński (IIIa)

          II miejsce - Jessica Głąbek (IIIe) i Alicja Mączko (IIId)

          III miejsce - Marta Kosmala (IIIb)
           

          SŁOWA, WYRAŻENIA, ZWIĄZKI FRAZEOLOGICZNE

                 28 marca zorganizowaliśmy spotkanie czytelnicze dla kl.IIIe "Słowa, wyrażenia, związki frazeologiczne". Zajęcia przeprowadziliśmy w oparciu o serię książek "Co to znaczy?" Grzegorza Kasdepke. W czasie spotkania wraz z zaproszonymi gośćmi panią Dyrektor i panią Jadwigą Drzązgałą - bibliotekarką Miejskiej Biblioteki Filia nr 4 oraz panią Kroliną czytaliśmy dzieciom wesołe opowiadania dotyczące popularnych związków frazeologicznych. Nie zabrakło zwrotów tj. "Mieć dom na głowie", "Mieć muchy w nosie", sporo śmiechu wśród dzieci wywołało objaśnienie "Palić za sobą mosty" i "Działać na kogoś jak płachta na byka". Podczas zajęć dyskutowlaiśmy z uczniami na temat znaczenia słów i wyrażeń, a także ojaśnialimy w jakich sytuacjach możemy ich użyć. Trzecioklasiści chętnie brali udział w zajęciach, wykazali się wiedzą, znajomością tematu i dużą aktywnością. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

          NOWE WERSJE ZNANYCH BAŚNI

              We wtorek 8 marca uczniowie kl.IVb i Va zaprezentowali swoim młodszym kolegom Znane baśnie w nowych wersjach”. Przedstawienie składało się z dwóch części, w których uczniowie klas I i III mogły obejrzeć interpretację nowoczesnej bajki "Bęc! Coś trzasnęło w lesie". Podczas spotkania nie obyło się też bez klasyki. Najmłodsi mieli okazję zobaczyć "Zielonego Kapturka" opracowanego na podstawie książki „B@jki” Marcina Pałasza. Klasyczne bajki w nowych wersjach bardzo spodobały się dzieciom. Imprezę przygotowaliśmy we współpracy z opiekunką koła teatralnego panią Heleną Węglińską.

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW - SZKOLNY FINAŁ

                W dniach 3 i 7 marca rozegrano szkolne finały Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników" edycja 2016/17.  Wzięło w nich udział 30 uczniów z kl.I-III i 10 z klas IV-VI. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością treści książek "Doktor Dolittle i jego zwierzęta" i "Tomek w Krainie Kangurów". Do wojewódzkiego półfinału w Katowicach awansowało po 3 uczniów w każdej grupie wiekowej. Stanowią oni dwie drużyny, których zadaniem jest przeczytanie i napisanie testu ze znajomości książek „Bohaterski miś” Bronisławy Ostrowskiej (I-III) i „Tomek na Czarnym Lądzie” Alfreda Szklarskiego (IV-VI). Przebieg konkursu w naszej szkole koordynują bibliotekarze Dorota Kolszczyk i Adam Lubos.

          Zwycięzcy szkolnego finału :

          Klasy I-III :

          Michał Kowzan (IIIc)

          Oliwia Palacz (IIIa)

          Małgorzata Zaborowska (IId)

          Klasy IV-VI :

          Zofia Kanclerz (Va)

          Wiktoria Pawliczak (Va)

          Olga Darka (IVa)

          GRUNT TO DOBRE WYCHOWANIE

                  W środę 28.02.2017 r. zorganizowaliśmy imprezę czytelniczą pod hasłem "Grunt to dobre wychowanie..." Wzięli w nim udział uczniowie klasy IIIe. Podczas spotkania wraz z panią Karoliną Kotułą czytaliśmy dzieciom fragmenty książki "Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci" Grzegorza Kasdepke. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak właściwe zachować się przy stole, co wypada, a co nie. Po wysłuchaniu wesołych opowiadań, którymi bohaterami byli Kuba i Buba oraz ciekawej dyskusji, nadszedł czas na ćwiczenia. Dzieci w grupach wykonywały plakaty przedstawiające zasady dobrego zachowania, które są dla nich najważniejsze.

          JĘZYKOWE POTYCZKI - konkurs ortograficzny

                Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 21 lutego zorganizowaliśmy w naszej bibliotece konkurs "Językowe potyczki". Jego adresatami byli uczniowie klas czwartych. Dzieci wykazały się znajomością ortografii i gramatyki. Bardzo dobrze poradziły sobie z testem zagadkami językowymi i rozpoznaniem związków wyrazowych.

          Zwycięzcami konkursu zostali:                                                                        

          I miejsce - Olga Darka (IVa)
          II miejsce - Mert Sadowski (IVc)
          III miejsce - Olaf Banasiak (IVb)

          JESTEM BEZPIECZNY

                10 stycznia naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy IIIe. Tematem spotkania było bezpieczeństwo i trudna praca strażaków.  Zajęcia przeprowadziliśmy w oparciu o książkę Grzegorza Kasdepke Ostrożnie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak obchodzić się z ogniem, gazem.  Po krótkiej rozmowie nt pracy strażaków trzecioklasiści wykonali prace plastyczne, które były podsumowaniem zajęć.

          OPOWIEŚCI Z NARNII. LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA

          - konkurs czytelniczy dla klas V-VI

                  15 grudnia przeprowadziliśmy konkurs czytelniczy dla klas IV-VI. Uczniowie biorący  w nim udział pisali test na podstawie książki C.S. Lewisa "Lew, Czarownica i stara szafa". Wszyscy uczestnicy spisali się na medal, wykazali się bardzo dobrą znajomością lektury. Przyznano nagrody pocieszenia i słodkie "co nie co". Konkurs przygotowaliśmy we współpracy z panią Jadwigą Drzązgałą - bibliotekarką Miejskiej Biblioteki Publicznej filia nr 4 w Piekarach Śląskich.

          Zwycięzcy konkursu :

          I miejsce - Paweł Gamracy (Vb)                                         

          II miejsce - Wiktoria Pawliczak (Va)

          III miejsce - Paulina Labus (VIa)

          KSIĄŻKI PRZYGODOWE I DETEKTYWISTYCZNE

                 W dniach 13-14 grudnia w naszej bibliotece zorganizowaliśmy spotkania czytelnicze dla uczniów kl.V-VI. Prezentowaliśmy współczesną literaturę detektywistyczną i przygodową autorów polskich i obcych tj. Rafał Kosik, Andrzej Maleszka i Martin Widmark. Podczas spotkania czytaliśmy fragmenty książek wraz z nauczycielką języka polskiego panią Ewą Sołtysek i uczennicami kl.Va - Zofią Kanclerz i Wiktorią Pawliczak zachęcając piąto i szóstoklasistów do poznania dalszych losów bohaterów. Wśród prezentowanych książek znalazły się m.in. "Pojedynek" (seria "Magiczne drzewo"), " Felix, Net i Nika i Teoretycznia Możliwa Katastrofa", "Wielka rozgrywka", "Kierunek : koszmar!" i "Antykwariat pod Błękitnym Lustrem". Uczniom spodobały się ww powieści.

          O WARTOŚCIACH SŁÓW KILKA

                We wtorek 29 listopada uczniowie klasy IIIe wzięli udział w zajęciach bibliotecznych. Naszym celem było przybliżenie dzieciom wartości w oparciu o literaturę. Pan Adam przeczytał zebranym bajkę filozoficzną Sokratesa Trzy sita. Dzieci dowiedziały się jak rodzi się plotka, że może ona ranić innych, czym są poznane sita czyli : prawda, dobro i pożyteczność.  Po krótkiej dyskusji uczniowie przedstawili przygotowane materiały z gazet i Internetu. Ich zadaniem było „przesiać” je, tak by oddzielić plotki i prawdziwych informacji.  Później dzieci wykonały  notatkę z zajęć, a na zakończenie spotkania pani Dorota przeczytała zebranym wiersz o prawdzie z książki „Rady nie od parady” Małgorzaty Strzałkowskiej.

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

               23 listopada naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy pierwszej. Z okazji nadchodzącego Dnia Pluszowego Misia dzieci dowiedziały się skąd wzięło się święto pluszowej maskotki. W czasie spotkania mogły posłuchać fragmentów książek, ciekawostek o życiu prawdziwych niedźwiedzi na całym świecie. Nasz gość - bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowała dla pierwszaków łamigłówki oraz fragmenty rymowanego opowiadania o Kubusiu Puchatku. Dzieci mogły także zobaczyć galerię prac plastycznych i wystawę książek. Podczas spotkania uczniowie chętnie odpowiadali na pytania i wykazali się znajomością tematu. Imprezę przygotowali bibliotekarze Dorota Kloszczyk i Adam Lubos.

           SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ HISTORYCZNĄ

               W listopadzie przeprowadziliśmy zajęcia czytelnicze w klasie Va. Naszym celem było zachęcenie do czytania powieści historycznych dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkania zapoznaliśmy uczniów z seriami książek "Dawno temu ... w Starożytności", "Dawno temu ... w Średniowieczu" i "Strrraszna Historia". Zosia Kanclerz czytała swoim kolegom fragmenty powieści "Ślady nad Nilem" Renee Hollender, a Wiktoria Pawliczak przeniosła zgromadzonych do starożytnego Rzymu czytając książkę Fabiana Lenka pt. "Podstępna gra na arenie". Po krótkiej rozmowie i kilku zagadkach historycznych pani Dorota zapoznała piątoklasistów z życiem średniowiecznych rycerzy i rycerskimi obyczajami opisanymi w książce "Groźni rycerze w ponurych zamczyskach". Na zakończenie spotkania pan Adam wprowadził uczniów w świat nauki i krakowskich żaków czytając fragmenty pamiętników studentów opisanych w humorystyczny sposób w książce "Dynamiczna dynastia Jagiellonów". Zajęciom towarzyszyła wystawa literatury historycznej.

           V SZKOLNY MARATON CZYTANIA

              28 października br. w Miejskim Gimnazjum nr 1 odbyła się piąta edycja Szkolnego Maratonu Czytania. Tegoroczna impreza była poświęcona zwierzakom. uczniowie piekarskichszkół podstwowych, gimnzajów i szkół ponadgimnzajlanych czytlai książki, których bohaterami były zwierzęta, ich ochrona, pielęgnacja i zycie na różnych kontynetach. Naszą szkołę w Maratonie reprezentowały uczennice kl.Va Zofia Kanclerz, Magda Dawid i Wiktoria Pawliczak. Dziewczynki czytały fragmenty książki Martyny Wojciechowskiej "Fusi dzielny słonik z Kenii". Uczennice przygotowała pani Dorota Kloszczyk.

          Z NELĄ PRZEZ AFRYKĘ

                25 października uczniowie klasy IIIe wzięli udział w zajęciach czytelniczych w bibliotece. Podczas spotkania wraz z wychowawczynią panią Karoliną Kotułą czytaliśmy fragmenty książki o przygodach Neli małej reporterki. Dzieci poznały Afrykę, pan Adam przybliżył im zwierzęta zamieszkujące ów kontynent. Trzecioklasiści chętnie odpowiadali na pytania i wykazali się dużą znajomością tematu. Następnie w grupach układali z puzzli mapę kontynentu i wklejali rysunki zwierząt podpisując je w języku polskim i angielskim. Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze, spodobały się uczniom.

          MIEJSKI KONKURS O UNII EUROPEJSKIEJ

              21 października piekarskich szkół podstawowych wzięli udział w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej zorganizowanym w Miejskim Gimnazjum nr 4 w Piekarach Śląskich w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych. Uczestnicy odbyli niesamowitą podróż po krajach europejskich, odwiedzając siedem stacji językowych, w których mieli okazję poznać nie tylko język, ale również kulturę i tradycje krajów: Niemcy, Holandia, Włochy, Wielka Brytania i Chorwacja. W Wielkiej Brytanii oprócz rozwiązywania zagadek Sherlocka Holmesa uczniowie mieli możliwość skosztowania herbatki podawanej na dworze Królowej Elżbiety II. W Holandii posmakowali holenderskich serów oraz zmierzyli się z malarskim kunsztem samego Vincenta van Gogha, malując z zamkniętymi oczami jego słynne słoneczniki, z kolei w Chorwacji poznali niesamowity zapach lawendy.

                  „Jedenastkę” reprezentowali uczniowie klas szóstych: Julia Argasińska, Zuzanna Paszewska i Maciej Woźniak (VIa), Oliwia Glombek, Oliwia Sycha i Alicja Tupiec (VIb) oraz uczennica klasy VIc Aleksandra Nowak. Nasza drużyna spisała się znakomicie zdobywając II miejsce. Gratulujemy! Uczniów do konkursu przygotowali nauczyciele bibliotekarze Dorota Kloszczyk i Adam Lubos oraz pani Aleksandra Wostal – nauczycielka języka angielskiego.

          DZIEŃ BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

                    Jak co roku w październiku obchodzimy w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Postanowiliśmy zmienić formułę święta. W tym celu nie tylko zorganizowaliśmy spotkania czytelnicze promujące polską literaturę dziecięcą i młodzieżową, wykonaliśmy gazetki i wystawy, ale zaproponowaliśmy uczniom kilka konkursów.

               21 października po raz pierwszy zorganizowaliśmy nasz szkolny Dzień Biblioteki Szkolnej. Podczas święta rozstrzygnęliśmy ogłoszone wcześniej konkursy. Jednak najważniejszym punktem dnia były wybory książek. Uczniowie klas II-VI głosowali na wybrane przez siebie tytuły książek, które chcieliby mieć w księgozbiorze biblioteki szkolnej. Odwiedziły nas postacie bajkowe, komiksowe i filmowe, a każda z nich  została poczęstowana słodyczami. Podczas święta odbył się uroczysty apel, na którym ogłosiliśmy wyniki konkursów. W obydwu konkursach dla  klas IV-VI zwycięzcy otrzymali dodatkowe punkty do "Klasa z Klasą". Za I - miejsce - 3 punkty, II - 2 punkty i za III - 1 punkt.

           

          KONKURS FOTOGRAFICZNY "JA I MOJA KSIĄŻKA"

                I miejsce - Alicja Szczepańczyk - kl.IVa

               II miejsce - Dawid Łuszczyński - kl.IVa

               III miejsce - Kinga Ludyk - kl.Vc

          KONKURS NA MAKIETĘ "PUDEŁKO Z OPOWIEŚCIĄ"

                KLASY  I-III:

                I miejsce - kl.IIe

                II miejsce - kl.IIa i kl.IIIe                   

                III miejsce - kl.IIIb

                KLASY IV-VI:

                I miejsce  - kl.Vc

                II miejsce - kl.IVa

                III miejsce - kl.IVc

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

              20 października 2016 w naszej szkole zorganizowaliśmy uroczystość Pasowania na czytelnika uczniów klas II. Na spotkanie przybyli drugoklasiści wraz z wychowawcami oraz zaproszeni goście : Dyrekcja szkoły, bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 4 w Piekarach Śląskich - Jadwiga Drzązgała oraz rodzice i dziadkowie. Pani Dyrektor powitała zgromadzonych i zachęcała do wspólnego czytania książek przez rodziców i dzieci. Podczas uroczystości wszyscy mogli zobaczyć przedstawienie artystyczne „W krainie fantazji” przygotowane przez uczniów kl.Va i IVb pod kierunkiem pani Heleny Węglińskiej. Kolejnym punktem imprezy był quiz z nagrodami dla uczniów kl.II dotyczący znajomości lektur i pracy biblioteki szkolnej. Po zakończeniu konkursu nastąpiło uroczyste pasowanie uczniów na czytelnika. Każdy otrzymał pamiątkową zakładkę i słodkie „co nie co”. Od tej chwili uczniowie kl.IIa, IIb, IIc, IId i IIe są pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki. Imprezę przygotowali bibliotekarze Dorota Kloszczyk i Adam Lubos. Dekorację pomogła wykonać pani Joanna Potempa.

          POTYCZKI Z ORTOGRAFIĄ - MIEJSKI KONKURS

                6 października 2016 r. w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji w MSP nr 15 w Piekarach Śl. zorganizowano kolejną edycję Miejskiego Konkursu dla Dyslektyków "Potyczki z Ortografią". Hasło przewodnie tegorocznej imprezy brzmiało "Uczeń podwójnie zdolny". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych: Weronika Dziadura (VIa) i Patryk Podgórski (VIb). Zadaniem uczestników było napisanie testu ortograficzno składającego się z 10 pytań. Po bardzo długich obradach jury wybrało najlepszych. III miejsce zajęła ucznennica kl.VIa Weronika Dziadura.  Gratulujemy! Uczniów do konkursu przygotował pan Adam Lubos.

           SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ kl. IV

               W październiku w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych postanowiliśmy zachęcić uczniów klas IV do czytania książek polskich pisarzy współczesnych. Z tej okazji przygotowaliśmy imprezy czytelnicze. Podczas spotkań przybliżyliśmy dzieciom twórczość m.in. Pawła Beręsewicza, Joanny Olech, Kazimierza Szymeczko, Mariusza Niemyckiego i Anny Onichimowskiej. Fragmenty powieści czytaliśmy razem z zaproszonymi gośćmi: bibliotekarką Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich - panią Jadwigą Drzązgałą, wychowawcami i nauczycielami języka polskiego. Ciekawe opowieści i wesołe przygody rodziny Ciumków i Miziołków bardzo spodobały się uczniom. Podczas imprez dzieci mogły obejrzeć wystawki książek i wypożyczyć je do domu.

          PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE

                 30 września naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Cokot. Podczas pierwszego spotkania dzieci poznały bibliotekę, dowiedziały się gdzie znajdują się książeczki przeznaczone dla  nich, komiksy i czasopisma dziecięce. Pani Dorota przeczytała najmłodszym czytelnikom fragmenty książek tematycznie związnych ze spotkaniem. Na zakończenie wizyty każdy uczeń wypożyczył swoją pierwszą bajeczkę, którą mogły poczytać w  domu same, z rodzicami i dziadkami.


          Rok szkolny 2015/16

          WIEM WSZYSTKO O MOIM MIEŚCIE – PIEKARACH ŚLĄSKICH

               31 maja br. w naszej bibliotece szkolnej zorganizowano po raz XVI konkurs wiedzy dla klas VI „Wiem wszystko”. Tegoroczna edycja dotyczyła naszego miasta. Podczas imprezy szóstoklasiści wykazali się znajomością historii, przyrody i zabytków Piekar. Dzieci odpowiadały też na pytania dotyczące znanych postaci związanych z naszym miastem. Jednym z zadań było wykonanie prezentacji multimedialnej i hasła reklamowego. Podczas imprezy nagodziliśmy za roczną współpracę z naszą szkołą panią Jadwigę Drzązgałę – bibliotekarkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich filia nr 4.  Po burzliwych obradach jury poznaliśmy zwycięzców. Konkurs przygotowali bibliotekarze : Adam Lubos i Dorota Kloszczyk oraz nauczyciel przyrody - pani Ewą Czech.

          Zwycięzcy konkursu :

          I miejsce Anna Kaszuba (VIb)

          II miejsce Wiktor Pałka (VIb)

          III miejsce Kaja Pasturczak (VIb)

                

          POTYCZKI JĘZYKOWE

              25 maja br. w naszej bibliotece szkolnej przeprowadziliśmy konkurs „Językowe potyczki”. Wzięli w nim udział uczniowie klas czwartych. Podczas konkursu dzieci pisały test gramatyczny i dyktando.  Po zsumowaniu punktów poznaliśmy zwycięzców.

          Zwycięzcy konkursu :

          I miejsce Zofia Kanclerz (IVa)

          II miejsceJulia Wróbel (IVa)

          III miejsceMaja Ludyga (IVc)

          wyróżnienia Julia Jedynak (IVc) i Gerhard Kosmala (IVb)

          MIEJSKI KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ

               17 maja  br. w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 w Piekarach Śląskich zorganizowano III edycję Miejskiego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej. Wzięły w nim udział drużyny reprezentujące piekarskie szkoły podstawowe. Zadaniem uczniów było napisane testu dotyczącego krajów Unii, ich kultury, zabytków, geografii i instytucji unijnych. Wyróżnienie w konkursie otrzymała nasza drużyna w składzie: Jan Kamiński i Wiktor Pałka (VIb). Uczniów do konkursu przygotowała pani Dorota Kloszczyk. Gratulujemy!

          KSIĄŻKA KWIETNIA

               Wczoraj wyłoniliśmy zwycięzcę w konkursie na najciekawszą recenzję/opis ulubionej książki. Konkurs klas IV-VI realizujemy w ramach projektu edukacynego "Książka miesiąca". Spośród recenzji książkowych nadesłanych przez uczniów wybraliśmy dwie. Zostały one nagrodzaone punktami do "Klasy z Klasą". Najlepsze recenzje zamieszczamy na podstronie biblioteki w zakładce "Co warto przeczytać". Zwycięzcy to:

          I  miejsce - Gerhard Kosmala (IVb)

          wyróżnienie - Jakub Anioł (Vc)

          SPOTKANIE AUTORSKIE

                 We wtorek 19 kwietnia 2016 r.  naszą szkołę odwiedził autor książek dla dzieci Waldemar Cichoń. Podczas spotkania pisarz zapoznał uczniów klas młodszych z serią opowiadań o kocie Cukierku. Opowiadał o swojej pracy, pomyśle na powstanie cyklu książek, o prawdziwym Cukierku i jego przygodach oraz stronie na facebooku. Pan Cichoń przeczytał fragmenty kilku opowidań, odpowiadał na pytania uczniów. Na zakończenie spotkania wpisywał dedykacje do zakupionych przez dzieci książek. Wpisał się również do kroniki szkoły. Spotkanie autorskie przygotowali bibliotekarze Dorota Kloszczyk i Adam Lubos, dekorację wykonała pani Joanna Potempa.

          CZYTANIE JEST FAJNE! – projekt edukacyjny

                  W dniach 7-13 kwietnia 2016 r. w ramach projektu edukacyjnego „Czytanie jest fajne!” w naszej bibliotece zorganizowaliśmy cykl spotkań dla uczniów kl.I-III. Podczas imprez zapoznaliśmy dzieci z twórczością pisarza Władysława Cichonia. Wraz z wychowawcami czytaliśmy fragmenty książki „Cukierku, ty łobuzie” i zachęcaliśmy do poznania kolejnych przygód kota Cukierka i jego przyjaciół. Spotkania upłynęły w miłej atmosferze. Książki bardzo spodobały się dzieciom, a poszczególne przygody wywołały uśmiech na ich twarzach. Podsumowaniem projektu będzie spotkanie z autorem książek, które odbędzie się w naszej szkole we wtorek 19 kwietnia 2016 r. Zdjęcia ze spotkań czytelniczych możan zobaczyć w Albumie fotograficznym i na Facebooku szkoły.

          NIEZWYKŁE PRZYGODY BOHATERÓW "MAGICZNEGO DRZEWA"

                  We wtorek 22 marca 2016 r. w naszej bibliotece zorganizowaliśmy imprezę czytelniczą „Niezwykłe przygody bohaterów „Magicznego drzewa”. Celem spotkania było zapoznanie uczniów klas IV z twórczością Andrzeja Maleszki. Nauczyciele bibliotekarze, uczennice klasy VIa i zaproszeni goście – pani Dyrektor Barbara Gorawska i pani Helena Węglińska czytali fragmenty książek z serii „Magiczne drzewo”. Czwartoklasiści z zainteresowaniem słuchali fragmentów „Czerwonego krzesła”, „Tajemnicy mostu”, „Pojedynku” i „Gry”. Sporo uśmiechu wywołały fragmenty „Cienia smoka”. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Po jego zakończeniu, na przerwach, wszystkie książki zostały wypożyczone. Imprezę przygotowali bibliotekarze Dorota Kloszczyk i Adam Lubos.

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW - SZKOLNY FINAŁ

                 W dniach 10-11 lutego 2016 r. w naszej bibliotece rozegrano szkolny finał ogólnopolskiego konkursu "Wielka Liga Czytelników 2015/2016". Celem konkursu było wyłonienie trójki najlepszych uczniów, którzy jako drużyna będą reprezentować "jedenastkę" w kwietniu w wojewódzkich półfinałach w Katowicach. Zadaniem dzieci było napisane testów z uprzednio przeczytanej książki. Uczniowie klas II-III odpowiadali na pytania z "Kubusia Puchatka", a klasy IV-VI wykazłąy się znajonością treści lektury "Lew, czarownica i stara szafa" i umiejętnością wyszukiwania informacji w słownikach. Wszystkie testy zostały dokładnie sprawdzone i ocenione.

                     Naszą szkołę w kwietniowym konkursie będą reprezentowały drużyny w składzie:

                                        Klasy II-III : Michał Augustyński (IIa), Oliwia Palacz (IIa) i Oliwia Woźniok (IIIb)

                                       Klasy IV-VI : Wojciech Cebo (IVc), Paweł Gamracy (IVb) i Zofia Kanclerz (IVa)

          DZIEŃ Z KSIĄŻKAMI GRZEGORZA KASDEPKE

                 W czwartek 17 grudnia w naszej bibliotece zorganizowaliśmy imprezę czytelniczą pod hasłem „Dzień z książkami Grzegorza Kasdepke”. Wzięli w niej udział uczniowie klas II i III wraz z wychowawcami oraz zaproszeni goście – pani Dyrektor Barbara Gorawska i bibliotekarka MBP  filia nr 4 w Piekarach Śląskich pani Jadwiga Drzązgała. Podczas imprezy nauczyciele bibliotekarze i uczniowi klas szóstych zapoznali drugo i trzecioklasistów z twórczością pisarza. Czytano fragmenty znanych i popularnych książek tj. "Detektyw Pozytywka", "Nowe przygody detektywa Pozytywki", "Wakacje detektywa Pozytywki", "Kuba i Buba" czy też „Kacperiada”. Na zakończenie uczniowie otrzymali słodki poczęstunek i zwiedzili wystawę nowości książkowych.

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

                Ważnym wydarzeniem w kalendarzu naszje biblioteki jest uroczyste Pasowania na czytelnika. W tym roku zorganizowaliśmy je 26 listopada. Wzięli w niej udział uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami. Na spotkanie przybyli również rodzice i zaproszeni goście : bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 4 pani Jadwiga Drzązgała i pani Dyrektor Barbara Gorawska. Podczas uroczystości uczniowie kl.IV-VI koła teatralnego zaprezentowali swoim młodszym kolegom przedstawienie „Urodziny Kubusia Puchatka. Kolejnym punktem imprezy był quiz wiedzy o bibliotece szkolnej. Dzieci odpowiadały na pytania i wykazały się bardzo dobrą znajomością tematu. Prawidłowe odpowiedzi nagrodziliśmy cukierkami. Później uroczyście pasowaliśmy drugoklasistów na czytelnika. Każdy z nich otrzymał pamiątkową zakładkę i słodkie co nie co. Imprezę przygotowali bibliotekarze pani Dorota Kloszczyk i pan Adam Lubos oraz opiekunka koła teatralnego pani Helena Węglińska. Scenografię i dekoracje wykonały panie : Joanna Potempa,  Helena Węglińska i Ewa Czech.

          DZIEŃ UŚMIECHU W BIBLIOTECE

                  W piątek 13 listopada zorganizowaliśmy w naszej bibliotece imprezę czytelniczą dla uczniów klas młodszych pod hasłem "Uśmiechnij się". Podczas spotkania pan Adam czytał dzieciom fragmenty wesołych książek m.in. "B@jki", "Jaśki","Jak wychować sobie nauczycieli" i "Pepe i spółka" wywołując wśród zebranych salwy śmiechu. Tego dnia nasi czytelnicy mogli zobaczyć wystawę, na której  znalazły się najśmieszniejsze książki w naszej bibliotece. Oprócz znanych powieści tj. "Mikołajek" i "Zuźka Zołzik" uczniowie mogli zobaczyć i wypożyczyć nowości książkowe zakupione w ramach projektu MEN "Książki naszych marzeń". Znalazły się wśród nich kolejne części "Jaśków" i "Pepe", "Dziennik Cwaniaczka", "Mała Nina" oraz "Zapiski luzaka". Impreza upłynęła w miłej atomsferze, a jej uczestnicy bardzo dobrze się bawili.

          IV SZKOLNY MARATON CZYTANIA

                 W ramach Miesiąca Bibliotek Szkolny 9 października 2015 r w Miejskim Gimnazjum nr 1 odbyła się kolejna edycja Szkolnego Maratonu Czytania. W tym roku bohaterem książek był Jan Paweł II. Podczas spotkania uczniowie piekarskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich czytali fragmenty biografii papieża. Uczniowie podstwówke przygotowali fragmenty książki Zofii Knafelskiej.  W imprezie naszą szkołę reprezetowały uczennice klasy VIa Kaja Cyl i Anna Tuszyńska, które czytały rozdział "Początkujący święty". Na zakończenie maratonu czytający zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i książkami. Uczennice przygotowali bibliotekarze: Adam Lubos i Dorota Kloszczyk.


          Rok szkolny 2014/15

          WIEM WSZYSTKO O TEMPLARIUSZACH - konkurs wiedzy dla kl.VI

                  W czwartek 11 czerwca 2015 r. w naszej bibliotece szkolnej zorganizowano kolejny, tym razem XV - jubileuszowy konkurs wiedzy Wiem wszystko. Jego adresatami byli uczniowie klas szóstych. Tegoroczny konkurs pod hasłem „Wiem wszystko o Templariuszach” miał na celu zainteresować uczniów do czytania powieści z cyklu „Pan Samochodzik”. Naszym  gościem i fundatorem słodkich nagród była pani Jadwiga Drzązgała – bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich filia nr 4. Uczestnicy konkursu wykazali się znajomością treści książki Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i Templariusze”, wiedzą na temat historii zakonu oraz przyrody Suwalszczyzny i Mazur. Ponadto wykonali prace plastyczne. Ich zadaniem było zaprojektowanie okładki do książki i ułożenie hasła reklamującego cykl powieści o „Panu Samochodziku”. Po dogrywce i burzliwych obradach jury poznaliśmy zwycięzców. Konkurs przygotowali bibliotekarze : Adam Lubos i Dorota Kloszczyk we wspólpracy z panią Ewą Czech.

          Zwycięzcy konkursu :

          I miejsce - Amelia Mikołajczyk (VIa)

          II miejsce - Amelia Janiak (VIb)

          III miejsceMateusz Szulierz (VIc)

          SPOTKANIE CZYTELNICZE - kl.Ie

                 Jak co miesiąc również w maju naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy Ie wraz z wychowaczynią panią Karoliną Kotułą. Podczas spotkania czytelaniczego, które odbyło się 7 maja bibliotekarze zapoznali dzieci z baśniami naszych wschodnich sąsiadów. Pierwszoklasisci mogli obejrzeć baśnie rosyjskie, białoruskie i ukraińskie. W trakcie spotkania pan Adam przeczytał zebramym ludową baśń białoruską "Błękitna Sukmana na Wywrót Odziana". Dzieci z uwagą słuchały opowieści o losach sprytnego młodzieńca, a na zakończenie wykazały się też dużą zanjomością poznanej baśni. Spotkanie przeprowadzono w ramach Ogólnoposkiej Akcji "Cała Polska Czyta Dziecieom".

                SPOTKANIE CZYTELNICZE - kl.Ie

                  W ramach Ogólnopolskiej Akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy Ie wraz z wychowaczynią. W czasie spotkania dzieci poznały baśnie z różnych stron świata. Pani Dorota Kloszyk przybliżyła je dzieciom i przeczyała baśń eskimoską "O pasterzu Lamu". Pierwszoklasiści byłi zainteresowani przygodami głównego bohatera i słuchały z uwagą. Spotkanie odbyło się 19 marca 2015 r.  Zorganizwowali je nasi bibliotekarze i pani Karolina Kotuła. Celem imprezy było propagowanie czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły.

          CYTOMY PO ŚLONSKU - spotkanie z panią Heleną Leśniowską

               10 marca 2015 r. naszą szkołę odwiedziła pani Helena Leśniowska – Prezes piekarskiego Koła Związku Górnośląskiego. Wizyta była związana z udziałem szkoły w akcji „Cały Górny Śląsk czyta po śląsku”Przeprowadzono ją w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Podczas spotkania pod hasłem "Cytomy po ślonsku" Pani Leśniowska połosprawiała uczniom i nauczycielom o naszym pięknym stroju regionalnym noszonym do niedawna przez piekarskie chopionki. Poczytała zgromadzonym w sali gimnastycznej słuchaczom bajki po śląsku i wiersze, które napisała dla dzieci. Spotkanie ze śląską godką było radosne i przebiegało w miłej atmosferze. Imprezę przygotowała pani Małgorzata Morawiak-Szysler, współpracowali z nią nasi bibliotekarze - Dorota Kolszczyk i Adam Lubos, a piękną dekorację wykonała pani Joanna Potempa.  Nasz gość odwiedził także funkcjonującą od wielu lat izbę regionalną, zaś w bibliotece szkolnej pani Leśniowska mogła podziwiać wystawkę książek pisanych po śląsku i o Śląsku.

                JĘZYKOWY ZAWRÓT GŁOWY

                20 lutego 2015 r. w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego nasi bibliotekarze zorganizowali konkurs pod hasłem „Językowy zawrót głowy”. Wzięły w nim udział dwuosobowe drużyny reprezentujące klasy czwarte. Podczas konkursu dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością ortografii, ponadto musiały rozpoznać polskie przysłowia i powiedzenia – wyjaśnić ich znaczenie. Uczniowie odpowiadali też na pytania i mieli za zadanie wyszukać informacji w róznego rodzaju słownikach. Zadaniem dzieci było również wskazanie właściwego źródła wiedzy. Dzień Języka Ojczystego to także propagowanie gwary śląskiej. W czasie obrad jury czwartoklasiści mogli posłuchać znanengo wiersza "Paulek i Gustlik".  Czytała go swoim młodszym kolegom Amelia Mikołajczyk (VIa). Większość rozpoznała co to za utwór. Konkurs przygotowali bibliotekarze Dorota Kloszczyk i Adam Lubos.

              Zwycięzcy konkursu :

          I miejsce - Paulina Pytka i Bartosz Orzeł (kl.IVb)

          II miejsceJulia Argasińska i Maciej Woźniak (kl.IVa)

          III miejsceAleksandra Nowak i Kinga Marek (kl.IVc)

          SPOTKANIE CZYTELNICZE - kl.Ie

              W czwartek 15 stycznia naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klsy Ie wraz z wychowawczynią - panią Karoliną Kotułą. Podczas spotkania dzieci poznały twórczość braci Jakuba i Wilhelma Grimm. Pan Adam Lubos przeczyał zebranym baśń "Stoliczku, nakryj się!". Zrobiała ona duże wrażenie na pierwszoklasistach. Dzieci słuchały bardzo uważnie, ich zadaniem jest wykonanie prac plastycznych do poznanej baśni. Najlepsze z nich będą prezentowane w bibliotece szkolnej i na stronie szkoły. Spotkanie zorganizwowali bibliotekarze i pani Karolina w ramach Ogólnopolskiej Akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Jego celem było propagowanie czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły.

          BAŚNIE I LEGENDY POLSKIE - przedstwienie dla kl. III

                  W piątek 12 grudnia uczniowie klas piątych i szóstych przygotowali dla swoich młodszych kolegów przedstawienie pod hasłem Baśnie i legendy polskie. Na spotkanie przybyli trzecioklasiści z wychowawcami i zaproszeni goście pani Dyrektor i bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 4 w Piekarach Śląskich. Mogli oni obejrzeć „Bazyliszka” wykonaniu uczennic klas Va i Vc. Ponadto szóstoklasistki: Sandra Celary (VIa), Amelia Mikołajczyk (VIa) i Amelia Janiak (VIb) recytowały baśnie, które przygotowały na miejski konkurs recytatorski. Kostiumy przygotowali rodzice i uczniowie. Na zakończenie spotkania każdy został poczęstowany słodkimi pierniczkami. Imprezę przygotowali pani Helena Węglińska i bibliotekarze - Adam Lubos i Dorota Kloszczyk.

                         MÓJ PRZYJACIEL MIŚ - spotkanie czytelnicze                   

               Światowe obchody Dnia Pluszowego Misia to już tradycja w naszej bibliotece. W tym  roku bibliotekarze połączyli to święto z Ogólnopolską Akcją „Cała Polska Czyta Dzieciom”. 28 listopada zorganizowali spotkanie czytelnicze „Mój przyjaciel miś”, którego celem było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i zachęcanie ich do korzystania z literatury pięknej i popularnonaukowej dostępnej w naszych zbiorach. Tego dnia do biblioteki szkolnej przybyli licznie zgromadzeni pierwszoklasiści wraz z wychowawcami. W czasie spotkania Pani Dyrektor, nauczyciele, bibliotekarze i uczniowie klas IVc i Va czytali dzieciom fragmenty książek o przygodach Kubusia Puchatka, Misia Remisia, niedźwiadka Nalle, Paddingtona i Misia Uszatka. W trakcie spotkania dzieci nauczyły się także krótkiego wierszyka o misiach. Pierwszoklasiści mogli wykazać się swoją wiedzą na temat życia niedźwiedzi brunatnych, polarnych, panda i koala odpowiadając na pytania krótkiego quizu. Spotkanie czytelnicze przygotowali bibliotekarze pani Dorota Kloszczyk i pan Adam Lubos.

                    MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

              Jak co roku bibliotekarze naszej szkoły dołączyli do obchodzonego na całym świecie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku była to jubileuszowa  X-ta edycja pod hasłem „Kto czyta książki ten żyje podwójnie” (Umberto Eco).  Z tej okazji pani Dorota i pan Adam przygotowali liczne wystawy książek, gazetki ścienne tematycznie związane ze świętem, lekcje i imprezy czytelnicze. Jednym z wydarzeń było czytanie w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Bibliotekarze czytali książki dziecięce dla uczniów przebywających w świetlicy. Zapoznali ich z twórczością polskich i obcych pisarzy. Dzieci mogły poznać przygody Detektywa Kasdepke, Pipi Pończoszanki, Franklina i Mumików. Kolejną atrakcją było przeprowadzenie lekcji dla klas pierwszych. W czasie ich trwania dzieci poznały zasady funkcjonowania naszej biblioteki, dowiedziały się gdzie znajdują się książki przeznaczone dla nich. Podczas spotkania pierwszoklasiści wypożyczyli swoje pierwsze książki. Od tego czas dzieci regularnie czytają i przeglądają książeczki w czytelni oraz wypożyczają je do domu. Z okazji Miesiąca Bibliotek zorganizowano również imprezy czytelnicze.  Pierwszą z nich była uroczystość Pasowania na czytelnika uczniowie klas II, która odbyła się 23 października. Podczas uroczystości drugoklasiści zostali pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki. Natomiast we wtorek 28 października odbyło spotkanie czytelnicze pod hasłem "Książka jest dobra na wszystko". Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV oraz zaproszeni goście : pani bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 4 w Piekarach Śląskich, pani Dyrektor i wychowawcy klas. W trakcie spotkaniu uczennice kl.Va czytały fragmenty współczesnych powieści dziecięcych i młodzieżowych. Duże zainteresowanie wzbudziły losy Zośki milionerki, Koszmarnego Karolka i Grega – bohatera serii „Dziennik Cwaniaczka”. Czwartoklasiści mogli poznać wiele nowych książek, porozmawiać o nich i zwiedzić wystawę literatury młodzieżowej. Organizatorami imprez, lekcji  i wystaw w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych byli bibliotekarze – pani Dorota Kloszczyk i pan Adam Lubos.

                     PASOWANIE NA CZYTELNIKA

              23 października w naszej bibliotece odbyła się uroczystość Pasowania na czytelnika. Wzięli w niej udział uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami. Na spotkanie przybyli również zaproszeni goście : bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 4 w Piekarach Śląskich i pani wicedyrektor Dorota Bugała. Podczas uroczystości przeprowadzonej w formie konkursu dzieci odpowiadały na pytania dotyczące baśni, lektur, książek o zwierzętach i biblioteki. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością tematu i popisały się swoją wiedzą. Prawidłowe odpowiedzi nagrodzono cukierkami. Później nasi bibliotekarze uroczyście pasowali każdego ucznia na czytelnika. Każdy z nich otrzymał pamiątkową zakładkę i słodkie co nie co. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o zwierzętach. Od tej chwili uczniowie klas IIa, IIb i IIc są już pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki szkolnej.  Imprezę przygotowali bibliotekarze pani Dorota Kloszczyk i pan Adam Lubos.

                      III SZKOLNY MARATON CZYTANIA

              W czwartek 9 października w Miejskim Gimnazjum nr 1 odbyła się trzecia edycja Szkolnego Maratonu Czytania. Hasłem przewodnim imprezy były słowa Umberto Eco:  Kto czyta książki, ten żyje podwójnie. Podczas spotkania uczniowie piekarskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich czytali fragmenty swoich ulubionych książek. Każdy uczestnik miał za zadanie przygotować pięciominutowy fragment wybranej przez siebie powieści. Usłyszeliśmy fragmenty m.in. Ani z Zielonego Wzgórza, Mikołajka, Latarnika, Oskara i Pani Róży. Naszą szkołę reprezentowała Julia Migdałek – uczennica klasy Va. Dziewczynka przygotowała fragmenty książki Ubaw po pachy Jeffa Kinney’a. Powieść jest trzecią częścią bardzo popularnej serii pt. Dziennik Cwaniaczka. Julka spisała się znakomicie. Kibicowały jej koleżanki z klasy Paulina Płachta i Martyna Przybylska. Podczas spotkania uczniowie mogli także podyskutować przy ciastku i herbatce. Na zakończenie czytający zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i książkami. Uczennicę przygotowała bibliotekarka - pani Dorota Kloszczyk.     

           


                         Rok szkolny 2013/14

          WIEM WSZYSTKO - 10 LAT POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ - konkurs wiedzy kl.VI

               Jak co roku w czerwcu w naszej bibliotece szkolnej zorganizowano konkurs wiedzy „Wiem wszystko”. Jego adresatami byli uczniowie klas szóstych. Tegoroczna impreza pod hasłem „10 lat Polski w Unii Europejskiej” odbyła się w czwartek 12 czerwca.  Naszym gościem była pani bibliotekara z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 4 w Piekarach Śląskich. W czasie konkursu szóstoklasiści wykazali się znajomością geografii, kultury, sztuki i znanych postaci reprezentujących poszczególne państwa członkowskie Unii. Podczas części pisemnej konkursu sprawdzono znajomość stolic wybranych krajów,  a na podstawie fotografii najpiękniejszych zakątków Europy. Jednak największe emocje wzbudziła konkurencja, w której uczniowie przedstawili samodzielnie wykonane plakaty poszczególnych państw i na ich podstawie zachęcali jury do poznania tychże krajów. Szóstoklasiści solidnie przygotowali się do konkursu. Wykazali się bardzo dobrą znajomością tematu. Konkurs przygotowali bibliotekarze : pan Adam Lubos i pani Dorota Kloszyk.                                                                           

          Zwycięzcy konkursu:                                                                                 

          I miejsceNatan Szpil (VIa)                                               

          II miejscePaula Kosmala (VIc)

          III miejsceAnna Czech (VIb)

          NIEZWYKŁY DOKTOR DOLITTLE - konkurs czytelniczy kl.II

             29 maja 2014 roku w naszej bibliotece e szkolnej zorganizowano konkurs czytelniczy Niezwykły Doktor Dolittle. Jego adresatami byli uczniowie klas drugich. Spośród wielu chętnych wychowawcy wybrali 14 osób. Na konkurs przybyli uczniowie i pani Elżbieta Jaworska – bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 1 w Piekarach Śląskich.  Pani Ela była fundatorką nagród w konkursie. Podczas imprezy drugoklasiści wykazali się znajomością lektury Doktor Dolittle i jego zwierzęta. Dzieci odpowiadały na pytania ustnie, ale też musiały pisemnie wykonać zadanie, wskazać nazwy postaci, napisać o kim opowiada wybrany fragment książki. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani do konkursu. Jury miało kłopot z wyłonieniem zwycięzców. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkową niespodziankę i słodkie co nie co. Konkurs przygotowali bibliotekarze Dorota Kloszyk i Adam Lubos.

          Zwycięzcy konkursu :                                                                                            

          I miejsce Wiktoria Pawliczak (IIa)

          II miejsce Gerhard Kosmala (IIb)

          III miejsceJulia Jedynak (IIc)

           I MIEJSKI KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ

               Z okazji 10-tej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w całym kraju organizowane są liczne pikniki, imprezy kulturalne i konkursy dotyczące tego wydarzenia. W środę 7 maja 2014 r. w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 w Piekarach Śląskich odbył się I Miejski Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Wzięło w nim udział wzięło 15 2-osobowych drużyn z piekarskich szkół podstawowych nr: 1, 5, 9, 11, 12 i 15 oraz Zespołów Szkolno-Przedszkolnych nr 1 i 2. Naszą szkołę reprezentowały drużyny w składzie : Anna Czech (VIb) i Wiktoria Pasturczak (VIc) oraz Paula Kosmala (VIc) i Roksana Pasternak (VIc). Zadaniem uczestników konkursu było napisanie testu o Unii Europejskiej. Zakres materiału był ogromny. Dzieci wykazały się znajomością informacji nt. waluty euro, instytucji europejskich, ojców założycieli Unii, geografii, kultury i sztuki krajów członkowskich. Anna Czech i Wiktoria Pasturczak zajęły w konkursie IV miejsce, zaś drużyna Pauli Kosmali i Roksany Pasternak zajęła V miejsce. Wśród piekarskich szkół uplasowaliśmy się na III miejscu. Uczennice do konkursu przygotowali bibliotekarze – pan Adam Lubos i pani Dorota Kloszczyk.

          SPOTKANIE Z DZIENNIKARZEM panią Jolantą Kubik

               3 marca 2014 r. uczniowie redagujący gazetkę Szkolniak Junior wraz z opiekunem gazetki – naszym bibliotekarzem panem Adamem Lubosem wzięli udział w Spotkaniu z ciekawym człowiekiem organizowanym w Miejskim Gimnazjum nr 2 w Piekarach Śląskich. Jego bohaterką była dziennikarka i pisarka – pani Jolanta Kubik. Młodzi redaktorzy wraz ze swoimi kolegami z MG nr 2 i MSP nr 12 dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat pracy dziennikarza. Pani Kubik opowiedziała o początkach swojej pracy, pierwszych artykułach i konkursach. Udzieliła wielu cennych rad. Zapoznała dzieci i młodzież z Biblią dziennikarstwa i wywiadem, który przeprowadziła z panią Alicją Kapuścińską. Podczas spotkania pani Kubik zaprezentowała swoją książkę Moje Piekary, która jest zbiorem reportaży o naszym mieście. W dalszej części spotkania uczniowie wymieniali się swoim doświadczeniem w redagowaniu gazetek szkolnych, zadawali pytania i żywo dyskutowali. Pani Kubik cierpliwie i z uśmiechem odpowiadała na liczne pytania. Dwie godziny upłynęły w miłej atmosferze, przy słodkim poczęstunku. Na zakończenie wszyscy wykonali sobie pamiątkowe zdjęcie.

            TUWIM DZIECIOM - przedstawienie dla przedszkoli

               W ramach obchodów Roku Juliana Tuwima w piątek 13 grudnia w naszej bibliotece zorganizowano przedstawienie pt. Tuwim dzieciom. Było ono adresowane do uczniów piekarskich przedszkoli nr 5 i 17. Gości serdecznie powitała Hanna Kaszuba, która zaprosiła do udziału w spotkaniu samego Juliana Tuwima (Amelia Mikołajczyk). Poeta opowiedział dzieciom o swej twórczości, zapowiadał występujących, którzy recytowali i czytali jego najpopularniejsze wiersze. Jako pierwszy zaprezentował się Dominik Pełka jako Murzynek Bambo, następnie O Panu Tralalińskim opowiedziała Sandra Celary, Ola Cuber recytowała wiersz  W aeroplanie, zaś Sona Weiss – Wiersz do dzieci. Nie mogło zabraknąć Słonia Trąbalskiego, którego przedstawiła Amelia Janiak, zaś Natalia Augustynowska zaprezentowała utwór o kotku. Swoje wiersze recytowali też uczniowie klas IV : Nikola Wylężek -  O Grzesiu kłamczuchu, Ania Tuszyńska – Zosia Samosia, Sandra Tracz – Rzeczka, Dominika Imiołczyk – Abecadło, Kaja Cyl Okulary i Julia Migdałek – Lokomotywa. Ponadto pan Adam Lubos przeczytał dzieciom Rzepkę, a refren wiersza przedszkolacy powtarzali razem z nauczycielem. Na zakończenie spotkanie przeprowadzono krótki quiz ze znajomości wierszy Juliana Tuwima. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością twórczości poety. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie kl.IV-V – aktorzy kółka teatralnego oraz redakcja gazetki Szkolniak Junior. Imprezę przygotowali: nauczycielka języka polskiego pani Helena Węglińska oraz bibliotekarze pani Dorota Kloszczyk i pan Adam Lubos.

                   DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                Światowe obchody Dnia Pluszowego Misia to już tradycja w naszej bibliotece. W tym roku świętowaliśmy po raz ósmy. W poniedziałek 25 listopada do biblioteki szkolnej przybyli licznie zgromadzeni pierwszoklasiści wraz z wychowawcami. Podczas spotkania pan Adam Lubos opowiedział dzieciom o świecie i historii powstania pierwszej pluszowej maskotki. Następnie uczennice klasy Va : Sandra Celary, Aleksandra Cuber i Amelia Mikołajczyk czytały swoim młodszym kolegom fragmenty książek o przygodach Kubusia Puchatka, niedźwiadka Nalle i Misia Uszatka. Ponadto pani Dorota Kloszczyk i pan Lubos przypomnieli dzieciom książki o przygodach Misia Remisia oraz Złotowłosej i trzech niedźwiadków.  Podczas spotkania pierwszoklasiści popisali się też znajomością znanych misiów z telewizji i prawdziwych niedźwiedzi żyjących na różnych kontynentach. Na zakończenia każdy otrzymał słodkie co nie co. Imprezę czytelniczą przygotowali bibliotekarze pani Dorota Kloszczyk i pan Adam Lubos.

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

               21 listopada w naszej bibliotece odbyła się uroczystość Pasowania na czytelnika uczniów klas II. Wzięli w nim drugoklasiści wraz z wychowawcami. Podczas spotkania, które przeprowadzono w formie konkursu dzieci odpowiadały na pytania dotyczące lektur i biblioteki. Za prawidłowe odpowiedzi każdy został nagrodzony kolorową zakładką i cukierkami. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością tematu i popisały się swoją wiedzą. W części artystycznej uczennice klas IVc i VIb recytowały wierszy Juliana Tuwima. Kamila Lubos przedstawiła Okulary, Julia Migdałek – Zosię Samosię, Paulina Cwieląg interpretowała Lokomotywę, Kinga Kłusek Ptasie radio, zaś Julia Kanclerz zaprezentowała Słonia Trąbalskiego. Na zakończenie drugoklasiści razem z panem Lubosem z humorem przeczytali Rzepkę. Imprezę przygotowali bibliotekarze pani Dorota Kloszczyk i pan Adam Lubos.

                 MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

             Jak co roku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych postanowiliśmy zachęcić do  czytania naszych uczniów. W tym celu zorganizowaliśmy dwie imprezy czytelnicze. Imprezę pod hasłem Wiersze Juliana Tuwima przygotowaliśmy dla  uczniów kl.I -III. Spotkanie odbyło się w piątek 18października 2013 roku. Dzieci poznały biografię i twórczość poety, które krótko przedstawił pan Adam Lubos. Później uczennice klas szóstych czytały swoim młodszym kolegom najpopularniejsze wiersze Tuwima. Warto wspomnieć, że Paula Kosmala czytała wiersz o Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci, Paulina Cwieląg Lokomotywę, Roksana Pasternak Pana Tralalińskiego. Wzbudziły one uśmiech na buziach pierwszo i drugoklasistów. Poza tym dzieci mogły usłyszeć inne wiersze czytane przez Paulinę Moszyńską, Sandrę Krauze i Annę Czech z kl. VIb. Na zakończenie pan Adam Lubos przeczytał wszystkim Rzepkę. Spotkanie udało się, było wesoło i zabawnie, a czytający zebrali gromki oklaski. Dzieci żywo reagowały na wiersze poety.  Po zkonczeniu spotkania uczniowie klas młodszych (ale nie tylko) mogli obejrzeć wystawę książkek   pt. Poezja Juliana Tuwima. Drugie spotkanie czytelnicze Baśnie z różnych stron świata zorganizowaliśmy w piątek 25 października 2013. Podczas imprezy uczniowie klas szóstych zapoznali swoich młodszych kolegów z baśniami i bajkami pochodzącymi z różnych kontynentów. Dzieci mogły usłyszeć znane wszystkim baśnie Hansa Christina Andersena Imbryk i Ole Zmruż-oczko, które  czytali  uczniowie kl.VIb - Anna Czech i Julian Wańczyk. Natomiast Paula Kosmala z kl.VIc przypomniała wszystkim Knypsa z Czubkiem autorstwa francuskiego bajkopisarza Charlesa Perraulta. Nie mogło też zabraknąć egzotycznych baśni tj. Zając i krokodyle i Kwiat Młodości. Pochodziły one z dalekiej Japonii, a dla swoich młodszych kolegów wybrały je i przeczytały Paulina Cwielag (VIb) i Roksana Pasternak (VIc). Na zakończenie spotkania pan Adam Lubos przeczytał baśń pochodzącą z Madagaskaru pt. Ranira ze Słonego Jeziora. Dzieci były ciekawe poznawania nowych bohaterów książek. Największe zainteresowanie wzbudziły baśnie z Azji i Afryki. Spotkania czytelnicze przygotowali bibliotekarze: pan Adam Lubos i pani Dorota Kloszczyk.

           

           

           

           

           

                                                           

           

           

                                                       

                                             



           

    • Kontakty

      • Miejska Szkoła Podstawowa nr 11 w Piekarach Śląskich
      • Piekary Śląskie 41-943 ul. Śląska 8 Poland
      • 32 287-27-09 komórkowy 534-688-646 świetlica szkolna 533-219-306
      • Dyrektor Szkoły mgr Grażyna Twardoch
      • Wicedyrektor Szkoły mgr Dorota Bugała
      • Kierownik mgr Izabela Paruzel
      • mgr Marlena Stanjek mgr Aleksandra Żłobińska sekretariat czynny: 7:30-15:30
      • mgr Małgorzata Morawiak- Szysler
      • nr konta Rady Rodziców 98 1020 2368 0000 2002 0667 1426 (w tytule: imię nazwisko i klasa)
      • 58 1020 2313 0000 3102 0556 1263 (w tytule: imię nazwisko klasa opłata za duplikat legitymacji szkolnej lub karty rowerowej)
      • Kierownik Świetlicy mgr Anna Badora
      • Pedagog mgr Beata Płachta mgr Dorota Bugała
      • adres skrzynki EPUAP: /1x0d2l9ab1/SkrytkaESP
      • 533-219-306
  • Nasze media społecznościowe

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 3246