• Literacki przewodnik po Wielkiej Brytanii - innowacja 2015/16

        •  

           Innowacja pedagogiczna dla klas V

          realizowana w r.szk. 2015/16

           

                  Na ostatnim spotkaniu uczennice samodzielnie wykonywały książkę "Literacki przewodnik po Wielkiej Brytanii". Znalazły się w niej prace plastyczne, teksty, zdjęcia zebrane i wykonane przez dzieci podczas poszczególnych zajęć. Książka jest podsumowaniem realizacji innowacji pedagogicznej z uczniami klas piątych.

           

           

                  W maju na całym świecie książka obchodzi swoje święto. Postanowiliśmy wykorzystać ten fakt i  zaprezentowaliśmy na zajęciach najpopularniesze i nanjowsze powieści dziecięce i młodzieżowe autorstwa brytyjskich pisarzy. Znalazły się wśród nich m.in. "Kłopoty z Ludwinią", "Niezdarny Teoś", "Dzieci Lampy", "Królowa Babilonu", "Harry Potter i kamień filozoficzy", "Moja angielska przyjaciółka" i wiele innych. Wśród dzieci największą popularnością cieszyły się serie "Zuźka D. Zołzik" i "Nie dla mamy, nie dla taty, lecz dla każdej małolaty". Podczas spotkania uczennice chętnie czytały fragmenty wybranych książek i opowiadały o ulubionych powieściach, ilustrowałay je i odpowiadały na pytanie w quizie literackim. Wszyscy świetnie się bawili.

           

                  Podczas kwietniowych spotkań w ramach innowacji pedagogicznej piątoklasiści przenieśli się w świat literatury fantasy.  Pani Dorota zapoznała uczniów z życiem i twórczością J.R.R. Tolkiena. Następnie razem z panem Adamem przeczytali fragmenty książek "Hobbit" i "Władca Pierścieni : Drużyna Pierścienia". Świat hobbitów i krasnoludów wydał się uczestnikom zajęć bardzo interesujacy. Później dziewczynki wykonały prace plastyczne tematycznie związane z zajęciami.

           

                     W lutym i marcu kontynuowaliśmy zwiedzanie Wielkiej Brytanii. Szczególną uwagę zwróciliśmy na Szkocję, jej krajobrazy i zabytki. Podczas spotkań piątoklasiści zobaczyli przygotowaną prezentację multimedialną, poznali tradycyjne szkockie stroje - kilty, instumenty ludowe tj. dudy. Dzieci dowiedziały się też ciekawych historii i legend związanych ze szkockimi zamkami i tajemniczym potworem z jeziora Loch Ness. Pani Dorota i pan Adam przeczytali fragmenty książek "Ciumkowie w szkocką kratę" i "Moja angielska przyjaciółka". Dużą zabawą było kolorowanie i projektowanie kiltów, wykonywanie prac plastycznych przedstawiających ziemskie posiadłości piątoklasistów w Szkocji. Zajęcia przy angielskiej herbatce upłynęły w miłej atmosferze.

           

                 Podczas styczniowych zajęć innowacji pedagogicznej przybliżyliśmy piątoklasistom historię najpiękniejszych zamków i pałaców Anglii i Szkocji. Dzieci mogły zobaczyć prezentację multimedialną, literaturę popularnonaukową, albumy poświęcone tematyce zajęć. Uczniowie poznali historię m.in. pałacu Hampton, zamku w Edynburgu, Balmoral,  Campell, tajemniczego Glamis i jego duchów. Ponadto piątoklasiści mieli okazję poznać życie na zamku, rycerzy, władców i inne osoby w nich mieszkające. Duże zainteresowanie wzbudziła książka "Groźni rycerze w ponurych zamczyskach" oraz historia strasznego zamku w Glamis. Zadaniem dzieci było wykonanie prac plastycznych przedstwiających własny herb i zamek oraz umieszczenie na obrazku postaci, które byłyby mieszkańcami ich zamczyska.

           

                  Kontynując realizację innowacji pedagogicznej postanowiliśmy przypomnieć uczniom  życie i twórczość Aleksandra A. Milne. Zajęcia przygotowaliśmy w formie gry edukacyjnej, w którą grając dzieci wykonywały polecenia. Wśród zadań było  m.in. czytanie fragmentów "Kubusia Puchatka", wyszukiwanie i naklejenie cytatów z książki na kolorowych kartkach papieru, czy też układanie z rozsypanki wyrazowej biografii pisarza. Piątoklasistkom bardzo spodobała się formuła zajęć, było wesoło i przyjemie. Spotkanie przy ciastkach i herbatce upłynęło w miłej atmosferze.

             

                  Listopadowe zajęcia upłynęły na nam na poznawaniu literatury i kultury brytyjskiej. Piątoklasiści mogli dowiedzieć się ciekawostek na temat kultywowania świąt i obrzędów. Na podstwie książki E.Nesbit "Feniks i dywan", której fragmenty czytali pani Dorota i pan Adam dzieci dowiedziały się jak obchodzony jest Dzień GuyaFawkesa czyli Święto Fajerwerków. Następnie pani Kloszczyk przybliżyła je piątoklasistom. Zadaniem uczniów było wykonanie maski, przedstwaiającej Guya Fawkesa.  Spotkanie przy herbatce i pysznych ciasteczkach przebiegło w miłym nastroju, a maski wykonane przez uczniów były bardzo ładne.

           

                Kotynując zwiedzanie Londynu z Sherlockiem Holmes'em uczniowie klas piątych wykonali prace plastyczne przedstwiające słynnego detektywa. Co prawda postać wykonana przez piatoklasisów różniła się od literackiego oryginału, ale była to inwencja twórcza dzieci. Barwne stroje Sherlocka zrobiły na nas wrażenie.

           

              Podczas paździenikowych spotkań uczniowie poznali też najciekawsze zabytki i atrakcje Wielkiej Brytanii, któryh wyszukiwali w internecie i książkach popularnonaukowych. Znalazły się wśród nich: Opactwo Westminster, Stonehenge, Mur Hadriana, czy też Channel Tunnel. Następnie nauczyciele omówili pokrótce ww budowle i miejsca, ich historię i przeznaczenie. Na zakończenie zajęć piątoklasiści  zostali "architektami" i konserwatorami angielskich atrakcji. Dzieci na swój sposób pokolorowały poznane zabytki. Na kolejnych zajęciach zapoznaliśmy uczniów z ksiażką Wyspa skarbów. Pani Dorota czytała fragmenty książki, później dzieci otrzymaliły kartki z labiryntami. Ich zadaniem było odnaleźnie tajemniczego skarbu. Czy to się udało? Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze, a prace plastyczne spodobały się wszystkim uczestnikom spotkań.

           

                We wrześniu rozpoczęliśmy realizację innowacji pedagogicznej dla klas piątych Literacki przewodnik po Wielkiej Brytanii. Podczas pierwszego spotkania uczniowie poznali podstawowe wiadomości na temat geografii i symboli narodowych Zjednoczonego Królestwa. Zadaniem dzieci było samodzielne wykonanie mapki i umieszczenie na niej poszczególnych krain geograficznych i ich stolic oraz wykonanie flagi Wielkiej Brytanii. Podsumowaniem było napisanie krótkiej notatki z zajęć. Drugie wrześniowe spotkanie było poświecone Sherlockowi Holmesowi i Londynowi. Podczas zajęć pan Adam Lubos przeczytał fragmenty opowiadania Pies Baskervillów i zapoznał uczniów z serią przygód słynnego detektywa oraz biografią Artura Conan Doyla. Ponadto pani Dorota Kloszczyk przedstawiła najciekawsze miejsca stolicy Wielkiej Brytanii. Piątoklasiści mogli obejrzeć przygotowaną prezentację multimedialną z zabytkami Londynu. Dzieci same opowiadały ciekawostki o niektórych z nich, które poznali już na lekcjach języka angielskiego. Zajęcia przy angielskiej herbatce i ciasteczkach upłynęły w miłej atmosferze. Uczniowie byli aktywni i chętnie w nich uczestniczyli.

           

            

    • Kontakty

      • Miejska Szkoła Podstawowa nr 11 w Piekarach Śląskich
      • Piekary Śląskie 41-943 ul. Śląska 8 Poland
      • 32 287-27-09 komórkowy 534-688-646 świetlica szkolna 533-219-306
      • Dyrektor Szkoły mgr Grażyna Twardoch
      • Wicedyrektor Szkoły mgr Dorota Bugała
      • Kierownik mgr Izabela Paruzel
      • mgr Marlena Stanjek mgr Aleksandra Żłobińska sekretariat czynny: 7:30-15:30
      • mgr Małgorzata Morawiak- Szysler
      • nr konta Rady Rodziców 98 1020 2368 0000 2002 0667 1426 (w tytule: imię nazwisko i klasa)
      • 58 1020 2313 0000 3102 0556 1263 (w tytule: imię nazwisko klasa opłata za duplikat legitymacji szkolnej lub karty rowerowej)
      • Kierownik Świetlicy mgr Anna Badora
      • Pedagog mgr Beata Płachta mgr Dorota Bugała
      • adres skrzynki EPUAP: /1x0d2l9ab1/SkrytkaESP
      • 533-219-306
  • Nasze media społecznościowe

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 852