• Z książką przez świat - innowacja 2017/18

Innowacja pedagogiczna dla klasy IVd

realizowana w r.szk. 2017/18

Po feriach uczniowie klasy IVd kontynuowali swą podróż z książką po świecie. Tym razem poznawali Afrykę. Dzieci dowiedziały się wielu informacji i ciekawostek o życiu, tradycjach i kulturze plemion tj. Zulusi, Masajowie, Mursi zamieszkujących kontynent. Podczas spotkań czwartoklasiści czytali książki Martyny Wojciechowskiej "Zuzu mały pasterz z plemienia Himba" i "Mebratu wesoły pucybut z Etiopii". W marcu uczniowie wykonywali samodzielnie książkę w  formie kamishibai pt. "Kowal i diabeł" pochodzącą z antologii baśni afrykańskich "Czarownica Nanga". Polską wersję językową do książki przygotowali pan Adam i pani Dorota, a angielską pani Ola. Najpopularniejszym krajem afrykańskim wśród dzieci pozostaje Egipt. Podczas kwietniowych spotkań czwartoklasiści poznali starożytną kulturę tego kraju, piramidy, zabytki i pismo. Na zakończenie dzieci wykonały piękne prace plastyczne.

W grudniu i styczniu czwartoklasiści poznawali kulturę krajów Azji. Podczas pierwszych zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o Chinach, czytali baśnie z Jedwabnego Szlaku. Zapoznali się z kulturą "Kraju Środka", a także poznali chiński horoskop i pismo. Zadaniem dzieci było napisanie zdania w języku mandaryńskim i wyszukania swojego znaku zodiaku. Kolejnym państwem był Nepal. Uczniowie dowiedzieli się o tradycjach i obyczajach tego kraju czytając i omwiając książkę Martyny Wojciechowskiej "Matina - żywa bogini z Nepalu". Później dzieci wykonywały kolorowe mandale. Tajlandia była ostatnim omawianym krajem w grudniu. Książka "Mali - dziewczynka, która chciała być żyrafą" była punktem wyjścia do poznania życia dzieci plemienia "Długie szyje". Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat kultury i życia codziennego Tajów. Poznali też potrawy i egzotyczne owoce tj. durian i pitaja.  Spotkania w ramach innowacji pedagogicznej upłynęły w miłej atmosferze.

Podczas kolejnych spotkań przybliżyliśmy uczniom kulturę rosyjską.  Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o tym ogromnym kraju, jego przyrodzie, historii i kulturze. Razem z nauczycielami czytały ludowe baśnie tj."Kulawy bocian", "Kogucik Złoty Grzebyczek", i "Bajkę o rybaku i rybce". Jednak symbolem i najfajniejszą rosyjską pamiątką są matrioszki. Dzieci mogły zobaczyć drewniane laleczki, a później samemu wykonać je w formie plastycznej. Wśród nich znalazły się rysunki wykonane kredkami, pisakami, metodą kolażu czy też wyklejanki. Wszystkie prace zasłużyły na szóstkę.

Pod koniec listopada czwartoklasiści poznali kraje skandynawskie, ich kulturę i literaturę. Wśród uczestników spotkania nie było nikogo kto nie znałby książek Astrid Lindgren czy przygód Muminków. Dużo śmiechu wzbudziły przygody norweskiej dziewczynki - bohaterki książki "Tonja z Glimmerdalen". Jako, że zbiżały się świeta podczas zajęć zadaniem dzieci było napisanie listu do św. Mikołaja. Każdy otrzymał adres pocztowy do Rovaniemi, do siedziby Mikołaja i adres e-mail. Ciekwe kto był grzeczny i otrzymał prezenty?  Ze Skandynawią wiążą się Wikingowie. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili ciekawostki i historię tego ludu. Dzieci dowiedziały się jak wyglądało życie codzienne,  z czego wykonywano ozdoby, broń, stroje. Poznały także alfabet. Sporo zabawy sprawiło dzieciom zapisanie swoich imion i nazwisk w języku Wikingów. Zajęcia upłynęły w wesołej i miłej atmosferze.

Zwiedzając południe Europy uczniowie poznali kulturę i zabytki Włoch przedstawione w pięknych albumach. Dowiedzieli się kim byli słynni malarze i twórcy, poznali ich dzieła. Razem z bohaterką książki "Korona Wenecji" dzieci poznawały to magiczne miasto. Sporą niespodzianą dla czwartoklasistów było samodzielne wykonanie przez dzieci weneckiej maski karnawałowej. Dzieciom bardzo spodobało się to zadanie.

Podczas kolejnych spotkań czwartoklasiści poznawali poprzez książki kulturę i zwyczaje Wielkiej Brytanii i Francji. Na podstawie książki "Angielska przyjaciółka" dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat angielskich zabytków, które przedstawili w formie kolorowanek, ale nie tylko. Uczniowie wykonali też prace plastyczne ukazujące bohaterów z angielskich książek. Czytając o przygodach Agaty zapoznaliśmy uczniów z najciekawszymi zabytkami Paryża. W czasie zajęć uczniowie wykazali się znajomością ciekawostek o Francji, kulturze i zabytkach tego kraju. Zadaniem uczniów było rozwiązanie krzyżówki, a także kolorowanie znanych postaci literackich tj. Mikołajek, Asterix i Obelix. Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze.

W październiku w ramach innowacji pedagogicznej uczniowie kl.IVd poznawali literaturę europejską. Podczas pierwszego spotkania dzieci poznały mit o Europie, rozmawiali o poznanych krajach UE, wypisywali z wykreślanki nazwy państw europejskich i zapisywali je  w języku polskim i angielskim. Kolejne spotkanie upłynęło na czytaniu fragmentów baśni europejskich. Pani Dorota wraz z uczniami czytali baśnie pochodzące z Niemiec, Estonii i Francji. Były to : "O królewnie, która nie potrafiła piec pierników", "Drwal o dobrym sercu" i "Królewicz i jego nos". Dzieci układały puzzle będące ilustracjami do poznanych utworów i wykonywały do nich krótki opis.