• Baśnie i legendy z różnych stron świata - innowacja 2023/24

We wrześniu 2023 roku rozpoczęliśmy realizację innowacji pedagogicznej  Baśnie i legendy z różnych stron świata. Jej adresatami są uczniowie klasy IIIc. Celem innowacji jest zapoznanie dzieci poprzez mniej znane podania i baśnie z kulturą Polski i innych narodów. Nauczyciele prowadzący zajęcia pani Bogumiła Michalska i pan Adam Lubos realizując zajęcia współpracują z panią Justyną Uchnast- Bola bibliotekarką Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich.

Naszą podróż po świecie rozpoczęliśmy od baśni i podań pochodzących z różnych regionów Polski. We wrześniu uczniowie poznali legendy z Pomorza. W ramach Dnia Głośnego Czytania klasę IIIc odwiedziła pani Justyna. Bibliotekarka zapoznała dzieci z legendą Kościół przez morze porwany opowiadającą o miasteczku Trzęsacz oraz z historią o Zatopionym mieście. Dzieci z zainteresowaniem słuchały pani Justyny, aktywnie odpowiadały na pytania, potrafiły wskazać na mapie omawiany region i Morze Bałtyckie.

W październiku uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek geograficznych dotyczących Warmii. Pan Adam zapoznał dzieci z krainą geograficzną czytając legendę O szklanej górze. Jednak podczas spotkania dzieci nie poznały jej zakończenia. Zadaniem uczniów było samodzielne dopisanie końca legendy. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością pisząc swoje wersje. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Toruń. Dzięki podaniu o toruńskich piernikach dzieci dowiedziały się jaki ich składnik ciasteczek wywoływał najwięcej entuzjazmu u dworzan i jest popularny po dziś dzień. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali pierniki z plasteliny, które wyglądały jak prawdziwe.

Skąd wzięła się nazwa Karkonosze? Odpowiedź na to pytanie klasa IIIc poznała w listopadzie czytając legendę o górach. Podczas spotkania uczniowie dowiedziały się też wielu ciekawych informacji nt. historii Karkonoszy, najważniejszych miast i zabytków regionu. Uczniowie z dużym zaangażowaniem pracowali na zajęciach rozwiązując m.in. krzyżówki i quizy.

W grudniu w formie pokazu multimedialnego pan Adam zapoznał uczniów z największymi atrakcjami Tatr i Podhala. Dzieci poznały ciekawostki o najwyższych polskich szczytach tj. Rysy i Giewont, miastach i atrakcjach turystycznych regionu. Podczas zajęć uczniowie wskazali poznane zdjęcia na mapie. Następnie słuchali fragmentów legendy o przygodach Janosika – najsłynniejszego zbójnika. Na zakończenie spotkania każdy uczeń wyszukiwał w wykreślance wyrazowej nazw polskich gór i szczytów.

Jedną z najbardziej znanych śląskich podań jest Legenda o Skarbniku. Pani Justyna przedstawiła tę opowieść w formie Kamishibai – papierowego teatru wywodzącego się z Japonii. Nowa, nieco inna wersja bardzo spodobała się trzecioklasistom. Podczas zajęć dzieci wykonały również pracę plastyczną "węglem" pt. W kopalni. Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze.

W styczniu i lutym tematem innowacji pedagogicznej były baśnie i legendy z Czarnego Lądu. Podczas zajęć uczniowie kl.IIIc zobaczyli pokaz multimedialny prezentujący zwierzęta żyjące w Afryce. Dzieci poznały też wiele ciekawostek na temat kontynentu. Pan Adam zapoznał trzecioklasistów z bohaterami legend i podań afrykańskich czytając baśnie ze zbioru "Czarownica Nanga". Następnie uczniowie układali przygotowane przez nauczycieli puzzle tematycznie związane z zajęciami. Uczniowie podzieleni na grupy ułożyli m.in. żyrafę, lwa, nosorożca. Wyszukując w słownikach dzieci zapisały ich nazwy w języku polskim i angielskim ćwicząc umiejętność wyszukiwania informacji.