• Wielka Liga Czytelników 2019/2020

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

Począwszy od listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły biorą udział kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu „Wielka Liga Czytelników”. W tym roku są to „Mistrzostwa Lokalne”. Konkurs adresowany do uczniów klas I-VIII składa się z III etapów. Pierwszy to  polega na rodzinnym czytaniu książek, samodzielnym rozwiązywaniu testów i uzyskiwaniu sprawności. Aby awansować do następnego etapu uczeń musi uzyskać ich 10 (min. 80 punktów z testu). Drugi etap to szkolny finał. Uczniowie podzieleni na dwie grupy wiekowe (I-IV i V-VIII) napiszą test z wybranej przez opiekunów lektury. Troje z najwyższą liczbą punktów awansuje do etapu powiatowego, w którym będą reprezentowały nas jako dwie trzyosobowe drużyny (na każdym poziomie jedna). Dzieci będą rywalizowały z uczniami innych piekarskich szkół o tytuł Mistrza Powiatu. Koordynatorami szkolnymi i powiatowymi projektu są nasi bibliotekarze w klasach I-IV pani Dorota Kloszczyk, a w klasach V-VIII pan Adam Lubos.

Pierwszy etap rozpoczął się 25 listopada 2019 r. Wzięło w udział 43 uczniów, 19 z klas I-IV i 24 z klas V-VIII. Wybraliśmy dla  nich 40 tytułów książek konkursowych po 20 w każdej grupie wiekowej. Kwalifikacje do kolejnego etapu (szkolny finał) uzyskało w klasach I-IV 11 uczniów, a w klasach V-VIII – 12. Uczestnicy konkursu uzyskali w sumie 312 sprawności.

Dla uczniów biorących udział w drugim etapie wybraliśmy do przeczytania książki: Nowe przygody dziesięciu skarpetek Justyny Bednarek (kl.I-IV) i Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek Hanny Ożogowskiej (kl. V-VIII). Tytuły książek wybranych przez Organizatorów finału powiatowego to: Hulajnogą przez Smoczą Wyspę Dominika Wieczorkiewicza (I-IV) i Wiłka - smocza dziewczynka Antoniny Kasprzak (V-VIII).

Już po finale ....

W związku z COVID-19 szkolny finał rozegraliśmy zdalnie. Szczegółowe informacje o przebiegu konkursu zamieściłem w zakładce "Z życia biblioteki". Mistrzynie Szkoły w obywu kategoriach wiekowych uzyskały maksymlaną liczbę 100 punktów. Są to Julia Lapok (IIIb) i Zofia Kostecka (Va). Gratulujemy!

TYTUŁY KSIĄŻEK KONKURSOWYCH

Baccalario P. Historia prawdziwa kapitana Haka

Balcewicz J. Szkoła Dyrektora Dreamera

Bąkiewicz G. Mówcie mi Bezprym

Bąkiewicz G., Szymeczko K, Wakuła W. Piastowskie Orły. 10 opowiadań z czasów Piastów

Beręsewicz P. Na przykład Małgośka

Conan Doyle A. Przygody Sherlocka Holmesa

Grabenstein C. Biblioteka pana Lemoncella

Kosik R. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Maleszka A. Magiczne drzewo. Czerwone krzesło

Montgomery L.M. Ania z Zielonego Wzgórza

Musierowicz M. Kłamczucha

Olech J. Dynastia Miziołków

Patykiewicz P. Łukasz i kostur czarownicy

Piątkowska R. Która to Malala?

Saint- Exupéry A. Mały Książę

Sempé J.J. Mikołajek i inne chłopaki