Biblioteka
- Godziny otwarcia biblioteki
- Regulamin - prawa i obowiązki
- Zbiory
- Co warto przeczytać
- Z życia biblioteki
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Książka uczy i bawi - innowacja 2015/16
- Literacki przewodnik po Wielkiej Brytanii - innowacja 2015/16
- Przygoda z książką - innowacja 2018/19
- Z książką przez świat - innowacja 2017/18
- Świat widziany oczami dzieci - projekt 2022/23
- Baśnie i legendy z różnych stron świata - innowacja 2023/24
- Projekt edukacyjny o Piekarach Śląskich - 2017
- Z Tomkiem przez świat: Afryka - projekt 2020
- Wielka Liga Czytelników 2014/2015
- Wielka Liga Czytelników 2015/2016
- Wielka Liga Czytelników 2016/2017
- Wielka Liga Czytelników 2019/2020
- Wielka Liga Czytelników 2021/2022
- Wielka Liga Czytelników 2022/2023
- Wielka Liga Czytelników 2023/2024
- Szkolny Turniej Czytelniczy 2018
- Wybory książek 2016
Z Tomkiem przez świat: Afryka - projekt 2020
Z TOMKIEM PRZEZ ŚWIAT: AFRYKA
projekt edukacyjny
Pomimo trudnej sytuacji w listopadzie 2020 roku rozpoczęliśmy zdalnie realizację projektu edukacyjnego opartego na książkach Alfreda Szklarskiego. Jego adresatami są uczniowie klas VIIIa i VIIIc. Celem projektu jest zachęcenie nastolatków do czytania, poznawania geografii, biologii i historii kontynentu w nieco innej formie, bo poprzez m.in. konkursy, prezentacje, oglądnie filmów, gry planszowe. Zajęcia w ramach projektu oparliśmy na powieściach "Przygody Tomka na Czarnym Lądzie" i "Tomek w grobowcach faraonów". W półfinale ósmoklasiści wykażą się swoją wiedzą nt. Afryki i przeczytanych książek grając ze sobą w karty z pytaniami dotyczącymi treści lektur. Najlepsi zagrają w finale w grę planszową opracowaną przez nauczycieli na podstawie materiałów z zajęć. W razie trudnej sytuacji pandemicznej wszyscy uczniowie wezmą udział w finałowym konkursie wiedzy, który posumuje wiedzę uczestników. Projekt koordynują bibliotekarz Adam Lubos i nauczyciel geografii pani Ewa Czech.
Obecnie ósmoklasiści czytają wymienione książki i otrzymują zdalnie materiały dotyczące ich treści. Spotkania online rozpoczęliśmy od poznania "Przygód Tomka na Czarnym Lądzie". Wśród materiałów, które przesłaliśmy i omówiliśmy z uczniami były m.in. charakterystyki postaci, opisy plemion afrykańskich oraz charakterystycznych roślin i zwierząt występujących na Czarnym Lądzie. Dołączyliśmy do nich prezentacje multimedialne, zdjęcia m.in. plemion (Masajowie, Luo, Pigmejowie) i filmiki. W jednym z nich uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda obecnie nauka w afrykańskiej szkole, w innym dzieci poznały życie codzienne Masajów. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem ósmoklasistów.
W kolejnych miesiącach razem z uczniami omawialiśmy losy bohaterów książki "Tomek w grobowcach faraonów". Uczniowie poznawali głównych bohaterów, ich cechy charakteru oraz wydarzenia opisane w powieści. Przybliżyliśmy im też zwyczaje, wierzenia, religię i kulturę starożytnego Egiptu oraz 7 cudów świata antycznego. Podczas zajęć zaprezentowaliśmy jak wygląda życie codzienne mieszkańców pustyni, stroje i zwyczaje ilustrując je filmikami (życie Arabów na pustyni i we współczesnym Kairze). Rozmawialiśmy też o geografii kraju prezentując zdjęcia i filmy (wylewy rzeki Nil, pustynia Sahara). Do zajęć przesłaliśmy także zdjęcia i prezentację multimedialną, w której umieściliśmy najważniejsze miejsca w kraju (stolica, rzeka Nil, pustynia Sahara, Dolina Królów) oraz zabytki i bogów Egiptu tj. piramida Cheopsa, Sfinks, Kolosy Memnona. Ponadto uczniowie otrzymali materiały z ciekawostkami dotyczącymi poznawanego kontynentu. Podsumowaniem kolejnych etapów zajęć były konkursy i quizy wiedzy przeprowadzane na platformie Classroom. Uczniowie spisali się w nich bardzo dobrze.
W maju zakończyliśy realizację projektu. Podsumowaniem całości był konkurs wiedzy "Z Tomkiem przez Afrykę", który przeprowadziliśmy 7 czerwca 2021 roku.